Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbələrimizin layihəsi “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadasının sertifikatına layiq görüldü
Yerləşdirilmə tarixi : 12 Dekabr 2019 15:08
Tələbələrimizin layihəsi “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadasının sertifikatına layiq görüldü
Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadası (bilik yarışması) keçirildi.
Avrasiya Patent Təşkilatı (APT) tərəfindən keçirilən yarışmada APT-nin üzv-dövlətlərinin iki yaş kateqoriyası üzrə orta ümumi, orta peşə, ali təhsil proqramlarını həyata keçirən təhsil müəssisələrinin tələbələri və 25 yaşadək digər maraqlanan şəxslər iştirak etdi.
Azərbaycanın ali və ümumitəhsil müəssisələrini təmsil edən 30-dan çox müəllifin layihələri universiadanın Təşkilat Komitəsinə təqdim edilmişdir. Universiadanın məqsədi istedadlı gənclərə dəstək olmaq və onların əqli mülkiyyət məsələlərinə marağını artırmaqdır.
Bilik yarışmasının nəticələrinə əsasən birinci yaş kateqoriyası (10 yaşdan – 17 yaş daxil olmaqla) üzrə Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin şagirdləri: Cəmilə Əlizadə və Ələsgər Tarverdiyev qalib elan edildi. Onların birgə hazırladıqları “Su anbarlarının suyunun təmizlənməsi üçün bioplatonun tətbiqi” layihəsi münsiflər heyəti tərəfindən ən yüksək yerə layiq görüldü. Bundan əlavə, birinci yaş kateqoriyası üzrə Bakı şəhəri 7 nömrəli tam orta məktəbin şagirdi Fidan Həsənzadənin “Dizel yanacağının qələvi təmizlənməsinin tullantılarından naften turşularını ayırmaq üçün üsul”, Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki Bakı Avropa liseyinin şagirdləri: Taleh Əliyev və Zərifə Əhmədzadənin “Neft hasilatının yeni əmsalının sintezi”, Ləman Əliyeva və Filipp Bakaldinin “Pilotsuz hava aparatları üçün paraşüt”, Həmid Səlimov, Aybəniz Əhmədova və Timur Kaləyevin “Piezoelektrik antibuzlanma sistemi” layihələri, eləcə də ikinci yaş kateqoriyası (18 yaşdan – 25 yaş daxilolmaqla) üzrə isə Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri: Seymur Talıbov və Tayfun Hacılının “CAD/CAM əsasında köhnə model avtomobillərinin yenidən qurulması üçün çevik istehsal modulu” layihəsi universiadanın mükafatına layiq görüldü.
Qeyd edək ki, APT 1994-cü ildə yaradılıb. Ölkəmiz 1994-cü il 9 sentyabr tarixində Avrasiya Patent Konvensiyasını imzalayıb, 1995-ci ildə isə konvensiyanın ratifikasiya edilməsi ilə təşkilatın tamhüquqlu üzvü olub.

Главная страница | Новости | ПРОЕКТ НАШИХ СТУДЕНТОВ НАГРАЖДЕН СЕРТИФИКАТОМ ЕВРАЗИЙСКОЙ ПАТЕНТНОЙ УНИВЕРСИАДЫ «ВЗГЛЯД В БУДУЩЕЕ»
Yerləşdirilmə tarixi : 12 Декабрь 2019 15:08
ПРОЕКТ НАШИХ СТУДЕНТОВ НАГРАЖДЕН СЕРТИФИКАТОМ ЕВРАЗИЙСКОЙ ПАТЕНТНОЙ УНИВЕРСИАДЫ «ВЗГЛЯД В БУДУЩЕЕ»
По инициативе Агентства интеллектуальной собственности и Министерства образования была проведена Евразийская патентная универсиада (интеллектуальное соревнование).
В конкурсе, организованном Евразийской патентной организацией (ЕПО), приняли участие учащиеся образовательных учреждений, реализующих программы среднего общего, среднего профессионального и высшего образования в двух возрастных категориях государств-членов ЕПО, и других заинтересованных лиц в возрасте до 25 лет.
Проекты более 30 авторов, представляющих высшие и общеобразовательные учреждения Азербайджана, были представлены в оргкомитет универсиады. Цель универсиады - поддержать талантливых молодых людей и повысить их интерес к интеллектуальной собственности.
По итогам конкурса победителями стали ученики лицея имени академика Зарифы Алиевой при Министерстве образования первой возрастной категории (от 10 до 17 лет): Джамиля Ализаде и Алескер Тарвердиев. Их совместный проект «Использование биоплатона для очистки воды водоемов» был отмечен жюри. Награды универсиады так же удостоились проекты ученицы средней общеобразовательной школы №7 г. Баку Фидан Гасанзаде «Метод выделения нафтеновой кислоты из отходов щелочной очистки дизельного топлива», учеников Бакинского Европейского лицея при Министерстве образования Талеха Алиева и Зарифы Ахмедзаде «Синтез нового коэффициента нефтедобычи», Ламан Алиевой и Филиппа Бакалди «Парашют для беспилотных летательных аппаратов», Гамида Селимова, Айбениз Ахмедовой и Тимура Каляева «Пьезоэлектрическая система против обледенения».
Проект студентов Сумгаитского государственного университета Сеймура Талыбова и Тайфуна Гаджылы «Гибкий производственный модуль для реконструкции старых моделей автомобилей на основе системы CAD/CAM” так же получил награду универсиады во второй возрастной категории (от 18 до 25 лет).
Примечательно, что ЕПО была создана в 1994 году. Наша страна подписала Евразийскую патентную конвенцию 9 сентября 1994 года, а после ратификации конвенции в 1995 году стала полноправным членом организации.