Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da fakültələrarası “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 09 Dekabr 2019 17:07
SDU-da fakültələrarası “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışı keçirildi
Dekabrın 9-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan dilinin, tarixinin, mədəniyyətinin və incəsənətinin təbliği məqsədilə fakültələrarası “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışı keçirildi.
Azad Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Elmar Xəlilov çıxış edərək, iştirakçıları salamladı və ölkə başçısının gənc nəslə göstərdiyi diqqət və qayğıdan, dövlət gənclər siyasətinin uğurlu inkişafından danışdı. Bildirdi ki, yarışın məqsədi "Azərbaycan gəncliyi 2017 – 2021-ci illərdə” Dövlət Proqramından irəli gələn vəzifələri icra etmək, gənclərin intellektual səviyyəsini və dünyagörüşünü genişləndirmək, zehni inkişafını stimullaşdırmaq və asudə vaxtlarını səmərəli təşkil etməkdir. Dosent Elmar Xəlilov bu yarışın tələbələrin müxtəlif fənlərə marağının artırılmasına, həmçinin həmin fənlər üzrə onların hazırlıq səviyyəsinin nümayiş etdirilməsinə şərait yaratdığını, istedadlı gənclərin aşkara çıxarılmasına xidmət etdiyini bildirərək, gənclərimizin daha yüksək səviyyədə yetişməsinə dəstək verəcəyinə, onlarda elmi motivasiya hissini gücləndirəcəyinə və gələcək uğurlara istiqamətləndirəcəyinə əminliyini bidirdi, komandalara uğurlar arzuladı.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin baş müəllimi Sarvan Bədəlov yarışın qaydaları haqqında məlumat verdi.
Yarışda 7 komanda iştirak etdi. Komandalar 3 turdan ibarət birinciliyin qalibi olmaq uğrunda mübarizə apardılar. Nəticələrə əsasən Tarix və coğrafiya fakültəsinin komandası birinci, Filologiya fakültəsinin komandası ikinci, Mühəndislik fakültəsinin komandası isə üçüncü oldu.

Главная страница | Новости | В СГУ проведены межфакультетские интеллектуальные соревнования Что? Где? Когда?
Yerləşdirilmə tarixi : 09 Декабрь 2019 17:07
В СГУ проведены межфакультетские интеллектуальные соревнования Что? Где? Когда?
9 декабря в Сумгаитском государственном университете при организационной поддержке Комитета студенческого профсоюза состоялись межфакультетские интеллектуальные соревнования Что? Где? Когда? с целью пропаганды азербайджанского языка, его истории, культуры и искусства.
Председатель Комитета свободных профсоюзов Эльмар Халилов приветствовал гостей и рассказал о заботе и внимание государства к молодому поколению, успешном развитии молодежной политики. Он отметил, что целью соревнований является выполнение задач, вытекающих из Государственной программы «Молодежь Азербайджана в 2017-2021 гг.», расширение интеллектуального уровня и мировоззрения молодёжи, стимулирование их интеллектуального развития и организация досуга.
Доцент Эльмар Халилов также сказал, что проведение таких мероприятий повышает интерес студентов к знаниям, стимулирует интеллектуальную деятельность и способствует выявлению одаренных молодых людей, укрепляет чувство научной мотивации. Э. Халилов пожелал участникам соревнования успехов.
Ст. преподаватель факультета Истории и географии Сарван Бадалов проинформировал участников о порядке и правилах соревнования.
В соревнования принимали участие 7 команд. Они проводились в 3 тура. В результате, команда факультета Истории и географии заняла I место, команда факультета Филологии – II место, а команда факультета Инженерии –III место.