Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da fakültələrarası “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 09 Dekabr 2019 17:07
SDU-da fakültələrarası “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışı keçirildi
Dekabrın 9-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan dilinin, tarixinin, mədəniyyətinin və incəsənətinin təbliği məqsədilə fakültələrarası “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışı keçirildi.
Azad Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Elmar Xəlilov çıxış edərək, iştirakçıları salamladı və ölkə başçısının gənc nəslə göstərdiyi diqqət və qayğıdan, dövlət gənclər siyasətinin uğurlu inkişafından danışdı. Bildirdi ki, yarışın məqsədi "Azərbaycan gəncliyi 2017 – 2021-ci illərdə” Dövlət Proqramından irəli gələn vəzifələri icra etmək, gənclərin intellektual səviyyəsini və dünyagörüşünü genişləndirmək, zehni inkişafını stimullaşdırmaq və asudə vaxtlarını səmərəli təşkil etməkdir. Dosent Elmar Xəlilov bu yarışın tələbələrin müxtəlif fənlərə marağının artırılmasına, həmçinin həmin fənlər üzrə onların hazırlıq səviyyəsinin nümayiş etdirilməsinə şərait yaratdığını, istedadlı gənclərin aşkara çıxarılmasına xidmət etdiyini bildirərək, gənclərimizin daha yüksək səviyyədə yetişməsinə dəstək verəcəyinə, onlarda elmi motivasiya hissini gücləndirəcəyinə və gələcək uğurlara istiqamətləndirəcəyinə əminliyini bidirdi, komandalara uğurlar arzuladı.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin baş müəllimi Sarvan Bədəlov yarışın qaydaları haqqında məlumat verdi.
Yarışda 7 komanda iştirak etdi. Komandalar 3 turdan ibarət birinciliyin qalibi olmaq uğrunda mübarizə apardılar. Nəticələrə əsasən Tarix və coğrafiya fakültəsinin komandası birinci, Filologiya fakültəsinin komandası ikinci, Mühəndislik fakültəsinin komandası isə üçüncü oldu.

On December 9, interfaculty intellectual competition “What? Where? When?” took place at Sumgayit State University with the organizational support of the Student Trade Union Committee in order to promote the Azerbaijani language, history, culture and art.
The Chairman of the Committee of Free Trade Unions Elmar Khalilov welcomed the guests and spoke about the care and attention of the state to the young generation, the successful development of youth policy. He noted that the purpose of the competition is to fulfill the tasks arising from the State Program “Azerbaijani Youth in 2017-2021”, expand the intellectual level and worldview of youth, stimulate their intellectual development and organize leisure activities.
Associate professor Elmar Khalilov also said that holding such events increases students" interest in knowledge, stimulates intellectual activity and helps to identify gifted young people, strengthens the sense of scientific motivation. E. Khalilov wished the participants of the competition success.
Senior lecturer of the Faculty of History and Geography Sarvan Badalov informed participants about the order and rules of the competition.
7 teams took part in the competition in 3 rounds. As a result, the team of the Faculty of History and Geography took 1st place, the team of the Faculty of Philology-2nd place, and the team of the Faculty of Engineering-3rd place.