Əsas səhifə | Xəbərlər | Avropa İttifaqının TVİNNİNQ layihəsi üzrə Kimya mühəndisliyi ixtisasının özünü qiymətləndirmə hesabatının müzakirəsi keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Dekabr 2019 16:56
Avropa İttifaqının TVİNNİNQ layihəsi üzrə Kimya mühəndisliyi ixtisasının özünü qiymətləndirmə hesabatının müzakirəsi keçirildi
Dekabrın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Təhsil Nazirliyi ilə Avropa Komissiyasının birgə “Azərbaycanda ali təhsilin gücləndirilməsinə dəstək” adlı Tvinninq layihəsi çərçivəsində avropalı və yerli ekspertlərlə növbəti görüş keçirildi.
Görüşdə Fransanın Strasburq Universitetinin, Latviya Universitetinin, AMEA-nın akademik Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun, Xəzər Universitetinin nümayəndələri və Təhsil Nazirliyinin koordinatoru iştirak etdilər.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov xarici və yerli ekspertləri salamladı, universitetin fəaliyyəti, struktur və tədris proqramları, o cümlədən Tvinninq layihəsi çərçivəsində görülən işlərdən bəhs etdi.
Sonra pilot ixtisas kimi seçilmiş Kimya və biologiya fakültəsinin Kimya-mühəndisliyi ixtisasının təhsil proqramının özünüqiymətləndirmə hesabatının yoxlanılması həyata keçirildi.
Ekspertlər universitetin rəhbərliyi, özünütəhlil qrupunun üzvləri, professor-müəllim heyəti, tələbələr, məzunlar, işəgötürənlərlə görüşlər keçirdi, Kimya və biologiya fakültəsinin laboratoriyaları, auditoriyaları ilə tanış oldular, universitetin elmi kitabxanasındakı təhsil resurslarına baxış keçirdilər.
Ekspertlər Sumqayıt Kimya Parkının kompleks proqram üzrə yaradılmasının universitetdəki ali təhsil ilə tam uzlaşdığını, Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə qoyulmuş hədəflərin və təlimin nəticələrinin əsasən əldə olunduğunu və son illər burada aparılan məqsədyönlü işlərin, o cümlədən maddi texniki bazanın gücləndirilməsini qeyd edərək, bu prosesə SOCAR-ın, Azərikimya İB və digər şirkətlərin daha çox cəlb edilməsini arzuladılar. Təlimin nəticələrinin əldə edilməsində Kimya mühəndisliyinin müxtəlif sahələrinin, məsələn üzvi maddələr və polimerlərin kimyəvi texnologiyasının, məmulatların və mühüm məhsulların alınmasının mühəndis əsaslarının vəhdət halında olduğu qeyd edildi. Ekspertlər özünütəhlil qrupunun gördüyü hesabatı bəyəndiyini, universitetin strateji idarəetməsi, tədris proqramları, elmi-tədqiqat fəaliyyəti, insan resursları, tələbələrlə iş, təlim resursları və tələbələrə dəstək istiqamətləri üzrə göstəriciləri yüksək qiymətləndirdilər, tələbələrin hazırcavab, bacarıqlı və savadlı olduqlarını qeyd etdilər.
Məzunlar və işə götürənlərlə görüş də maraqlı keçdi və komissiya üzvlərində xoş təəssürat yaratdı. Onların potensialından daha çox istifadə olunması tövsiyə olundu. Məzunlarımız və qonaqlarımız şəhərimizdə olan yeganə universitetlə fəxr etdiklərini, burada aparılan köklü dəyişiklikləri dəstəklədiklərini bildirdilər.
Qeyd edək ki, ekspertlər yaxın vaxtlarda ətraflı hesabatı hazırlayaraq, Təhsil Nazirliyinə və universitetə təqdim edəcəklər.

Home | News | THE DISCUSSION OF SELF-ASSESSMENT REPORT ON THE SPECIALTY “CHEMICAL ENGINEERING” IN THE FRAMEWORK OF THE TWINNING PROJECT OF EU
Yerləşdirilmə tarixi : 06 December 2019 16:56
THE DISCUSSION OF SELF-ASSESSMENT REPORT ON THE SPECIALTY “CHEMICAL ENGINEERING” IN THE FRAMEWORK OF THE TWINNING PROJECT OF EU
On December 5, within the framework of the joint project Twinning of the Ministry of Education and the European Union “Support to strengthening Higher Education in Azerbaijan”, a next meeting of European and local experts was held at Sumgayit State University.
The meeting was attended by representatives of the Strasbourg University of France, the University of Latvia, the Institute of Petrochemical Processes named after Y.H. Mammadaliyev, Khazar University and coordinator of the Ministry of Education.
Vice-rector for the Teaching Organization and Training technologies Assoc.prof. Natig Talibov welcomed the experts. He spoke about the activities of the university, structural and educational programs, as well as the work carried out under the Twinning project.
Then, the self-assessment report of the pilot specialty “Chemical Engineering” of the Faculty of Chemistry and Biology was checked.
The experts met with the administration of the university, members of the introspection group, faculty, students, graduates and employers, got acquainted with the laboratories, classrooms of the Faculty of Chemistry and Biology and the resources of the Scientific Library.
Experts noted that the creation of the Sumgayit Chemical Park under the comprehensive program is fully combined with the higher education program at the university. It was emphasized that the tasks set in the specialty "Chemical Engineering" are basically fulfilled. As a result of the ongoing work and strengthening the material and technical base, the quality of education has improved. Experts said that it would be desirable to actively involve companies: SOCAR, Azerikimya in the educational process.
Experts approved the self-assessment report. They noted that they highly appreciate the curriculum, research activities, work with students, learning resources and indicators in the direction of student support, ability and literacy of students.
The meeting with graduates and employers was very interesting. Use of the potential of graduates was recommended. Graduates and guests of the university noted that they are proud of the university and support positive changes in the life of the university.
It should be noted that experts will soon submit a detailed report to the Ministry of Education and SSU.