SDU-nun professor-müəllim və tələbə heyəti bir gündə 650 min ağac əkilməsi təşəbbüsündə fəal iştirak etdilər
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın dahi şair İmadəddin Nəsiminin yubileyi münasibətilə bir gündə 650 min ağac əkilməsi təşəbbüsü çərçivəsində Sumqayıt şəhərində 26 minə yaxın ağac əkildi.
Aksiya çərçivəsində Bakı-Quba yolunun Sumqayıt şəhəri ərazisində 16 min, şəhərin müxtəlif ərazilərində ümumilikdə 26650 ağac əkildi.
Ağacəkmə aksiyasında Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov, idarə, müəssisə və təşkilat rəhbərləri, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər.Bu kampaniya böyük şairin dünya əhəmiyyətli poeziyasının beynəlxalq aləmdə təbliğinə, ölkəmizdə yaşıllıqların daha da artırılmasına, qlobal iqlim dəyişikliyinin təsirlərinin azaldılmasına və insanların ətraf mühitin sağlamlaşdırılması naminə həmrəylik göstərməsinə xidmət edir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan xalqının çoxəsrlik ənənələrə malik bədii və fəlsəfi fikrində dərin iz qoymuş mütəfəkkir şair İmadəddin Nəsiminin zəngin irsi bu gün də insanların mənəvi-əxlaqi kamilləşməsində mühüm əhəmiyyətə malikdir. Prezident İlham Əliyev tərəfindən İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi ilə əlaqədar 2019-cu ilin ölkəmizdə “Nəsimi ili” elan olunması görkəmli şairin ədəbi irsinin təbliği və öyrənilməsində yeni imkanlar açıb. Həmçinin “Nəsimi ili” çərçivəsində ölkəmizdə və dünyada bir sıra mühüm tədbirlər də keçirilir.

Главная страница | Новости | Профессорско-преподавательский состав и студенты СГУ участвовали в акции по посадке 650 тысяч деревьев
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Декабрь 2019 14:22
Профессорско-преподавательский состав и студенты СГУ участвовали в акции по посадке 650 тысяч деревьев
В рамках инициативы Первого вице-президента Мехрибан Алиевой по посадке 650 тыс. деревьев по случаю 650-летнего юбилея великого азербайджанского поэта Имадеддина Насими в Сумгаите было посажено 26 тысяч деревьев.
В рамках кампании было посажено 16 тыс. деревьев на территории города Сумгаита, по трассе Баку-Губа, и 26 650 деревьев в различных частях города.
Глава исполнительной власти города Сумгаита Закир Фараджев, руководители учреждений, предприятий и организаций, а также преподаватели и студенты Сумгаитского государственного университета приняли участие в кампании по посадке деревьев. Она направлена на популяризацию поэзии Насими во всем мире, дальнейшее увеличение озеленения в нашей стране, уменьшение последствий глобального изменения климата и обеспечение условий для здоровья людей.
Стоит отметить, что богатое наследие Имадеддина Насими, которое глубоко повлияло на художественное и философское мышление азербайджанского народа, по-прежнему важно для нравственного и духовного развития людей. Объявление Президентом Ильхамом Алиевым 2019 года «Годом Насими» в связи с 650-летием поэта, открыло новые возможности для пропаганды и изучения литературного наследия выдающегося литератора. В рамках «Года Насими» в стране и за рубежом проводятся мероприятия, посвященные творчеству великого поэта.