SDU-nun professor-müəllim və tələbə heyəti bir gündə 650 min ağac əkilməsi təşəbbüsündə fəal iştirak etdilər
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın dahi şair İmadəddin Nəsiminin yubileyi münasibətilə bir gündə 650 min ağac əkilməsi təşəbbüsü çərçivəsində Sumqayıt şəhərində 26 minə yaxın ağac əkildi.
Aksiya çərçivəsində Bakı-Quba yolunun Sumqayıt şəhəri ərazisində 16 min, şəhərin müxtəlif ərazilərində ümumilikdə 26650 ağac əkildi.
Ağacəkmə aksiyasında Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov, idarə, müəssisə və təşkilat rəhbərləri, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər.Bu kampaniya böyük şairin dünya əhəmiyyətli poeziyasının beynəlxalq aləmdə təbliğinə, ölkəmizdə yaşıllıqların daha da artırılmasına, qlobal iqlim dəyişikliyinin təsirlərinin azaldılmasına və insanların ətraf mühitin sağlamlaşdırılması naminə həmrəylik göstərməsinə xidmət edir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan xalqının çoxəsrlik ənənələrə malik bədii və fəlsəfi fikrində dərin iz qoymuş mütəfəkkir şair İmadəddin Nəsiminin zəngin irsi bu gün də insanların mənəvi-əxlaqi kamilləşməsində mühüm əhəmiyyətə malikdir. Prezident İlham Əliyev tərəfindən İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi ilə əlaqədar 2019-cu ilin ölkəmizdə “Nəsimi ili” elan olunması görkəmli şairin ədəbi irsinin təbliği və öyrənilməsində yeni imkanlar açıb. Həmçinin “Nəsimi ili” çərçivəsində ölkəmizdə və dünyada bir sıra mühüm tədbirlər də keçirilir.

Home | News | SSU ACADEMIC AND STUDENT STAFF ACTIVELY PARTICIPATED IN INITIATIVE OF PLANTING 650,000 TREES A DAY
Yerləşdirilmə tarixi : 06 December 2019 14:22
SSU ACADEMIC AND STUDENT STAFF ACTIVELY PARTICIPATED IN INITIATIVE OF PLANTING 650,000 TREES A DAY
About 26,000 trees were planted in Sumgayit city within the initiative of the first vice-president Mehriban Aliyeva to plant 650,000 trees a day on the occasion of anniversary of genius poet Imadaddin Nasimi.
Within the campaign 16,000 trees were planted in Sumgait city territory of Baku-Guba highway and 26,650 trees in various parts of the city.
Zakir Farajov, the head of Sumgayit city Executive Power, heads of institutions, enterprises and organizations, as well as the lecturers and students of Sumgayit State University participated in the tree-planting campaign. The campaign serves to promote the poet"s world-wide poetry internationally, to further increase the greenery in our country, to reduce the effects of global climate change, and to provide solidarity for the health of the people.
It is worth noting that Imadaddin Nasimi"s rich heritage, which deeply influenced to the artistic and philosophical thinking of the Azerbaijani people, is still important in the moral and spiritual development of the people. Announcement of 2019 "Year of Nasimi" by President Ilham Aliyev in connection with the 650th anniversary of Imadaddin Nasimi opened new opportunities for the promotion and study of literary heritage of the outstanding poet. And also several substantial events are held in our country and around the world as part of the "Year of Nasimi".