Əməkdaşlarımız “Əşyaların interneti: müasir cəmiyyətin təməli” mövzusunda keçirilən 2-ci Xəzər İnnovasiya Konfransında iştirak etdilər
“Bakutel 2019” 25-ci Yubiley Beynəlxalq Telekommunikasiya, İnnovasiya və Yüksək Texnologiyalar Sərgisi çərçivəsində dekabrın 4-də Bakıda “Əşyalar interneti: müasir cəmiyyətin təməli” mövzusunda II Xəzər İnnovasiya Konfransı keçirildi.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə konfransın nazirliyin təşəbbüsü, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (ITU), BMT-nin Asiya və Sakit okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyası (UNESCAP), Kembric Mərkəzi Asiya Forumu, “Aztelekom”, “Baktelekom”, Məlumat Hesablama Mərkəzi və “Azercell”in tərəfdaşlığı ilə təşkil olunduğunu dedi. E.Vəlizadə “Əşyaların interneti”nin “5G”, bulud texnologiyaları, böyük verilənlər, süni intellekt kimi texnologiyalar ilə birlikdə sürətlə bütün sahələri dəyişdiyini söyləyib. Yeni texnologiyalar, o cümlədən “Əşyaların interneti”nin bu gün hökumətlərin, beynəlxalq təşkilatların diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayan nazir müavini Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı və Dünya İqtisadi Forumunun bununla bağlı tövsiyələr hazırladığını diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, nazirliyin tabeliyindəki İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi və Tədrisi Mərkəzində “Microsoft Azerbaijan” şirkətinin dəstəyi ilə “Əşyaların interneti laboratoriyası” qurulub. “Laboratoriyada “Əşyaların interneti” həllərinin yaradılması üçün hər cür şərait var. Artıq burada yaradılmış bir neçə həll “Bakutel” sərgisinin “Əşyaların interneti” stendində nümayiş etdirilir.
Daha sonra Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının baş katibi Houlin Jao çıxış edib. Baş katib bildirib ki, 2025-ci ildə “Əşyaların interneti” bazarının həcminin 1 trilyon dollar olacağı, şəbəkəyə qoşulacaq əşyaların sayının isə 75 milyarda çatacağı proqnozlaşdırılır.Regional Rabitə Birliyinin (RRB) İcraiyyə Komitəsinin baş direktoru Nuriddin Muhitdinov isə dedi ki, RRB MDB ölkələri arasında rominq tariflərinin endirilməsi üzrə memorandum hazırlayır. Qeyd olunan sənədin 2020-ci ildə imzalanacağı gözlənilir: “Sənədin imzalanmasına dair qərar MDB hökumət başçıları səviyyəsində qəbul oluna bilər.
Tədbirdə “Əşyaların interneti” üzrə həllərin inkişaf modelləri, habelə infrastruktur, sənaye və kənd təsərrüfatı kimi müxtəlif sahələrdə bu texnologiyaların tətbiqi üçün hüquqi-tənzimləmə məsələləri müzakirə olundu.
Konfrans çərçivəsində region ölkələrinin hökumət rəsmiləri, tənzimləyici qurumların rəhbərləri, beynəlxalq təşkilatların, mobil operatorların, qlobal vendorlar və inteqrator şirkətlərin yüksək səviyyəli nümayəndələri bir araya gəldi. Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, İnformasiya Texnologiyaları Mərkəzinin direktoru Fərmayıl İsmayılov, mərkəzin mühəndis-proqramçısı Murad Hüseynli iştirak etdilər.
Qeyd olundu ki, növbəti illərdə Xəzər İnnovasiya Konfransının “Süni intellekt”, “Rəqəmsal startaplar və innovativ sahibkarlıq”, “Dördüncü sənaye inqilabı”, “Elm tutumlu istehsalat”, “Kiberhazırlıq” və sair kimi mövzuları əhatə etməsi nəzərdə tutulur.

SSU EMPLOYEES TOOK PART IN THE II CASPIAN INNOVATION CONFERENCE “INTERNET OF THINGS: THE FOUNDATION OF MODERN SOCIETY”
In the framework of the 25th Jubilee International Exhibition of Telecommunications, Innovations and High Technologies “Bakutel 2019”, the II Caspian Innovation Conference “Internet of Things: the Foundation of a Modern Society” was held in Baku on December 4.
Deputy Minister of Transport, Communications and High Technologies Elmir Velizade said that the conference was organized on the initiative of the Ministry and in partnership with the International Telecommunication Union (ITU), UN Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP), Cambridge Central Asian Forum, Aztelecom, Baktelecom, Information and Computing Center and Azercell. E. Velizade also noted that the “Internet of Things”, “5G”, cloud technologies, big data, along with artificial intelligence technologies, have rapidly changed all areas. Deputy Minister stressed that new technologies, including the "Internet of things" are today in the focus of attention of states, international organizations and in this regard, the International Telecommunication Union and the World Economic Forum have prepared their recommendations. It was noted that the Internet of Things Laboratory was created at the Center for Application and Training of the International Union of Telecommunication Technologies with the support of Microsoft Azerbaijan. The laboratory has all the conditions for creating solutions to the “Internet of things”. A number of decisions made here are already on display at the Internet of Things booths at Bakutel.
Further, the Secretary-General of the International Telecommunication Union, Houlin Jao, spoke. He said that according to forecasts, the market for the “Internet of things” in 2025 will be $ 1 trillion, and the number of things connected to the network will reach 75 billion. The Director General of the Executive Committee of the Regional Communications Association (RCA) said that RCA is preparing a memorandum on reducing roaming tariffs among the CIS countries. The signing of this document is expected in the 2020. The decision to sign the document can be made at the level of heads of state of the CIS.
The event discussed the development of solution models, as well as the legal regulation of the application of these technologies in infrastructure, industry, agriculture and other areas.
The conference was attended by officials of regional countries, heads of coordination departments, senior representatives of international organizations, mobile operators, global vendors and integrator companies.
Sumgayit State University was represented at the conference by the vice-rector for International Relations Assoc. prof. Gafar Atayev, Director of the Center for Information Technologies Farmayil Ismayilov, as well as software engineer of the Center Murad Huseynli.
It was noted that the Caspian Innovation Conference in the coming years will cover topics such as “Artificial intelligence”, “Digital Startups and Innovative Entrepreneurship”, “Fourth Industrial Revolution”, “High-tech Production”, “Cyber Readiness”, etc.