Yerləşdirilmə tarixi : 29 Noyabr 2019 13:37
Noyabrın 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. Rektor professor Elxan Hüseynov iclası açaraq, şura üzvlərini salamladı. Sumqayıt şəhərinin 70 illik yubileyi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sumqayıt şəhərinin yubileyi münasibətilə və şəhərin sosial-iqtisadi inkişafında xidmətlərinə görə SDU-nun əməkdaşlarından professorlar: Cavanşir Məmmədovu və Şirxan Səlimovu “Tərəqqi” medalı ilə təltif etdiyi üçün təbrik etdi.
Rektor həmçinin BDU-nun 100 illiyi ilə əlaqədar keçirilən tədbir barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, BDU-nun 100 illiyinə həsr olunmuş təntənəli iclasda Möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev ətraflı nitq söylədi və BDU-nun keçdiyi 100-illik dövrü yüksək qiymətləndirdi.
Sonra iclasın gündəliyində olan məsələlər müzakirə olundu. Fakültə Elmi Şuralarında magistrant, doktorant və dissertantların attestasiyasının nəticələri barədə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, 2019-2020-ci ildə keçiriləcək respublika və beynəlxalq səviyyəli konfransların layihəsi haqqında Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov, ümummilli lider Heydər Əliyevin anım günü ilə əlaqədar SDU-da keçiriləcək tədbirlər haqqında Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov məlumat verdi. Aparılan müzakirələrdən sonra təqdim olunan tədbirlər planı və keçiriləcək konfransların siyahısı təsdiq olundu.
Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova Moskva şəhərində keçirilən 10-cu Rusiya–Azərbaycan Regionlararası Forumundakı iştirakı və çıxışı barədə geniş məlumat verdi.
SDU əməkdaşlarının beynəlxalq proqram və layihələrdə, o cümlədən ERASMUS, “Mövlanə” mübadilə və Tvinninq proqramları çərçivəsində keçirilən tədbirlərdə SDU əməkdaşlarının iştrakı barədə Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Məmmədova slayd vasitəsilə ətraflı məlumat verdi.
Rektor professor Elxan Hüseynov qeyd etdi ki, SDU əməkdaşları xarici ölkələrdə keçirilən Beynəlxalq Forum, Simpozium və konfranslarda iştirak etməli, mühazirə oxumalı, həmin universitetin uyğun kafedrası ilə kafedralararası müqavilələrin bağlanmasına, həmçinin təcrübə mübadiləsinin aparılmasına nail olmalıdırlar. Eyni zamanda SDU-nun əməkdaşları sərbəst və digər universitetlərlə birgə beynəlxalq layihə hazırlanması istiqamətində səylərini artırmalıdırlar.
Aparılan müzakirələrdən sonra müvafiq qərarlar qəbul olundu.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Elmi Şuraya 3 tədris vəsaiti və 23 fənn proqramı daxil olub. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.

27 ноября в Сумгаитском государственном университете состоялось очередное заседание Ученого совета. Ректор профессор Эльхан Гусейнов открыл собрание и приветствовал членов совета. Он поздравил преподавателей СГУ: профессора Джаваншира Мамедова и Ширхана Салимова с награждением медалью «Тарагги» Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым за заслуги в социально-экономическом развитии города по случаю 70-летия города Сумгаит.
Ректор также предоставил информацию о мероприятии, проведенном по случаю 100-летия Бакинского государственного университета. Он отметил, что на заседании, посвященном юбилею БГУ, президент Ильхам Алиев выступил с речью и высоко оценил деятельность БГУ за 100 лет.
Затем были обсуждены вопросы повестки дня. Заведующий кафедрой докторантуры и магистратуры доцент Сабир Халилов выступил с докладом о результатах аттестации магистрантов и аспирантов на научных советах факультета. Проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов информировал о республиканских и международных конференциях, которые пройдут в 2019-2020 гг. Проректор по гуманитарным вопросам доцент Рамиз Гусейнов рассказал о мероприятиях, которые будут проведены в СГУ в связи с днем памяти общенационального лидера Гейдара Алиева. После обсуждений был утвержден план мероприятий и перечень конференций.
Затем заведующая кафедрой иностранных языков профессор Нигяр Искендерова подробно рассказала о своем участии и выступлении на X Российско-Азербайджанском межрегиональном форуме, который проходил в Москве.
Руководитель отдела международного сотрудничества кандидат исторических наук Самира Мамедова рассказала об участии сотрудников СГУ в международных программах и проектах, а также в программах ERASMUS, Movlana exchange и TWINNING.
Ректор профессор Эльхан Гусейнов подчеркнул, что сотрудники СГУ должны участвовать в международных форумах, симпозиумах и конференциях, которые проводятся в зарубежных странах. В то же время они должны стремиться к участию в международных проектах и совместных проектах с другими университетами.
Ученый секретарь профессор Мухтар Самедов информировал о предоставлении права на публикацию (гриф) учебных пособий. Он отметил, что Ученым советом приняты 3 учебные пособия и 23 предметные программы. После обсуждения учебные пособия рекомендованы к печати.