Əsas səhifə | Xəbərlər | SDTK-da Cəfər Cabbarlının 120 illik yubileyi qeyd edildi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 17 dekabr 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük şair, yazıçı və dramaturq Cəfər Cabbarlının anadan olmasının 120 illiyi ilə əlaqədar olaraq respublikamızın hər yerində tədbirlər qeyd edilir. Bu məqsədlə noyabrın 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində Cəfər Cabbarlının 120 illik yubleyinə həsr edilmiş tədbir keçirildi.
Tədbirdə kollecin müəllim-tələbə heyəti ilə yanaşı, Sumqayıt şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin rəisi Elgün Hümbətov və idarənin Gənclərlə iş üzrə sektor müdiri Ceyhun Hüseynov iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə kollecin Tərbiyə işləri üzrə direktor müavini Mehman İsmayılov açaraq, görkəmli yazıçının zəngin yaradıcılığından, Cəfər Cabbarlının ədəbiyyatımıza, mədəniyyətimizə verdiyi töhfələrdən danışdı.
Tədbirdə Cəfər Cabbarlının həyatına və yaradıcılığına aid video-çarx nümayiş etdirildi.
Tələbələrin ifasında dramaturqun “Bahar”, “Ana”, “Olmasın”, “Ey dan ulduzu”, “Ölkəm” şeirləri səsləndirildi, “Dilənçi” və “Od gəlini” əsərlərindən parçalar göstərildi. “Küçələrə su səpmişəm”, “Azərbaycan mahnıları” ifa edildi.

Главная страница | Новости | В Сумгаитском государственном техническом колледже отметили 120-летие Джафара Джаббарлы
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Ноябрь 2019 14:37
В Сумгаитском государственном техническом колледже отметили 120-летие Джафара Джаббарлы
Согласно распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 17 декабря 2018 года в нашей республике отмечается 120-летие выдающегося представителя азербайджанской литературы, поэта, писателя и драматурга Джафара Джаббарлы. С этой целью 27 ноября в Сумгаитском государственном техническом колледже при Сумгаитском государственном университете было организовано мероприятие, посвященное этому событию.
В мероприятии приняли участие преподаватели и студены колледжа, председатель Главного управления молодежи и спорта города Сумгаита Эльгюн Гумбатов и руководитель Отдела по работе с молодежью Джейхун Гусейнов.
Мероприятие открыл заместитель директора по воспитательной работе колледжа Мехман Исмаилов. Он рассказал о творчестве известного писателя, о его вкладе в нашу литературу и культуру.
Был продемонстрирован видеоролик о жизни и творчестве Джафара Джаббарлы.
После этого студенты прочитали стихи драматурга «Весна», «Мать», «Пускай не будет», «Страна огней», «Страна моя». Далее были продемонстрированы отрывки из произведений «Нищий», «Невеста огня». Мероприятие завершилось исполнением песни «Кючелере су сепмишем» и другие азербайджанские песни, написанные на слова поэта.