Əsas səhifə | Xəbərlər | “İnsan sağlamlığına zərər vuran üçlük” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi
“İnsan sağlamlığına zərər vuran üçlük” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi
Noyabrın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə “İnsan sağlamlığına zərər vuran üçlük” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dosenti Cavid Məmiyev açaraq, zərərli vərdişlər, onların sağlam həyat tərzinin formalaşdırılmasına göstərdiyi mənfi təsirlər, eləcə də insan sağlamlığına vurduğu sağalmaz yaralar barədə məlumat verdi. Sağlam həyat tərzinin alternativi olmadığını diqqətə çatdıraraq, gənclərin zərərli vərdişlərdən uzaq olmasını tövsiyə etdi.
Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Tayfun Hacılı çıxış edərək, görüşün sağlam həyat tərzinin təbliğinə bir tövhə olduğunu, bu istiqamətdə tələbələr arasında kütləvi tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı. Siqaretin, narkotik vasitələrin istifadəsi nəticəsində insan səhhətinə vurulan ölümcül fəsadlardan danışdı.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin I kurs tələbəsi Nasir Yarıyev çıxış edərək, narkomaniya və onun fəsadları haqqında geniş danışdı, “ağ ölüm”ün ailə və cəmiyyət üçün yaratdığı ciddi problemləri diqqətə çatdırdı. Həmçinin zərərli vərdişlərə qarşı mübarizədə gənclərin milli-mənəvi dəyərlər əsasında tərbiyəsinin əhəmiyyətindən bəhs etdi.
Tədbirin sonunda narkomanlıq və onun fəsadlarından, habelə insan səhhətinə vurduğu yaralardan bəhs edən videoçarx nümayiş etdirildi, tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırıldı.

Home | News | An educational event was held on the topic “Three factors harmful to human health”
On November 22, an educational event "Three factors harmful to human health", organized by a Student Youth Organization, was held at Sumgayit State University.
Associate Professor of the Department of History and geography Javid Mamiyev spoke about harmful habits and their negative impact on the formation of a healthy lifestyle. He advised students to avoid bad habits and recalled that there is no alternative to a healthy lifestyle.
Chairman of the Student Youth Organization Tayfun Hajili said that such meetings are contribution to promoting a healthy lifestyle among young people and emphasized the importance of such events. He spoke about the irreversible effects of smoking and drug use on human health.
Nasir Yariyev, a first-year student at the Faculty of History and geography, spoke in detail about drug abuse and its consequences, emphasizing the serious problems that the “white death” poses to the family and society. He also said that in the fight against harmful habits, it is very important to educate young people based on national and moral values.
At the end of the event, a video was shown about the consequences of drug addiction and the irreparable harm that it does to human health.