Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Əhməd bəy Ağaoğlunun anadan olmasının 150 illiyinə həsr olunmuş “Azadlıq mücahidi” adlı elmi seminar keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 15 Noyabr 2019 15:58
SDU-da Əhməd bəy Ağaoğlunun anadan olmasının 150 illiyinə həsr olunmuş “Azadlıq mücahidi” adlı elmi seminar keçirildi
Noyabrın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan ictimai fikrinin görkəmli nümayəndələrindən biri, tanınmış publisist və tənqidçi, hüquqşünas və şərqşünas alim Əhməd bəy Ağaoğlunun anadan olmasının 150 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azadlıq mücahidi” adlı elmi seminar keçirildi.
Öncə iştirakçılar universitetin foyesində Əhməd bəy Ağaoğlunun əsərlərindən ibarət sərgiyə baxış keçirdilər.
Seminarı universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, tədbirin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” imzaladığı Sərəncamdan irəli gələn tədbirlərin icrasını təmin etmək məqsədilə Təhsil Nazirliyinin Tədbirlər planına əsasən təşkil olunduğunu bildirdi. Rektor mütəfəkkirin həyat yolundan, apardığı milli mücadilənin müxtəlif istiqamətlərindən, onun bir alim, hüquqşünas və millət fədaisi kimi fəaliyyətindən danışdı. O, Əhməd bəy Ağaoğlunun milli oyanış hərəkatının daim ön sıralarında dayanan vətənpərvər şəxsiyyət, eyni zamanda müsəlman Şərqində müasirləşmə siyasətinin ardıcıl tərəfdarı kimi tanındığını söylədi. Onu da qeyd etdi ki, Əhməd bəy daim milli mübarizə hərəkatının önündə olub. Onun bütün yazılarında, ideologiyasında sülh, əmin-amanlıq məfhumları xüsusi yer tutub. O, 1869-cu ildə Şuşada dünyaya göz açan Ə.Ağaoğlu Fransada təhsil alıb. 1896-cı ildə Şuşada ilk kitabxana, qiraətxana açıb. 1897-ci ildə H.Z.Tağıyevin dəvəti ilə Bakıya gəlib, “Kaspi ” qəzetində məqalələr yazıb. O, həmçinin Əli bəy Hüseynzadə ilə birlikdə “Həyat” qəzetini təsis edib və redaktoru olub. Əhməd bəy 1905-ci ildə çar hökumətinə və erməni daşnaklarına qarşı mübarizə aparmaq üçün gizli “Difai” (müdafiə) təşkilatını qurub. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Parlamentinin üzvü olan ictimai xadim cümhuriyyətin Paris Sülh Konfransında iştirak etmək üçün göndərdiyi nümayəndə heyətinin tərkibində yer alıb. Cümhuriyyətin süqutundan sonra digər soydaşlarımız kimi bir daha vətənə qayıda bilməyib. Ə.Ağaoğlu ikinci və üçüncü çağırış Türkiyə Böyük Millət Məclisinə deputat seçildikdən sonra Mustafa Kamal Atatürkün Xarici məsələlər üzrə siyasi məsləhətçisi olub. Azərbaycan Nazirlər Kabinetinin 7 may 2019-cu il tarixli qərarı ilə Əhməd bəy Ağayev Azərbaycan Respublikasında əsərləri dövlət varidatı elan edilən müəlliflərin siyahısına daxil edilib. Rektor Əhməd bəy Ağaoğlunun dərin məzmunlu əsərlərinin Azərbaycan maarifçiliyinə mühüm töhfə olduğunu bir daha vurğuladı. Qeyd etdi ki, 2019-cu ildə Sumqayıt Dövlət Universitetində ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin Sərəncamına uyğun olaraq, böyük ədiblərin: Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin 135, Xalq yazıçısı Mir Cəlal Paşayevin 110, Həmid Araslının 110, İmadəddin Nəsiminin 650 illik və digər görkəmli dahi şəxsiyyətlərin yubileyləri yüksək səviyyədə qeyd olunur.
Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Nemət İbayev “Ağaoğlunun gənclərin maariflənməsi yolunda ictimai-siyasi fəaliyyəti”, Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının dosenti Cavid Məmiyev “Əhməd bəy Ağaoğlunun türkçülük görüşləri” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Məruzə ətrafında AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Elmi katibi tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Cabbarov çıxış etdi. Natiqlər Əhməd bəy Ağaoğlunun mürəkkəb və çətin keçən həyat yoluna dair, xüsusilə onun XX əsrin əvvəllərində turkçülüyün təbliği, islam tarixi, milli şüurun yüksəlişi sahəsində fəaliyyəti ilə bağlı faktları səsləndirdilər.
Tədbirdə tələbələrin Əhməd bəy Ağaoğlunun bədii-fəlsəfi görüşləri əsasında hazırladıqları “Sərbəst insanlar ölkəsində” adlı səhnəcik nümayiş olundu.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялся научный семинар, «Борец за свободу», посвященный 150-летию со дня рождения Ахмед бека Агаоглу
Yerləşdirilmə tarixi : 15 Ноябрь 2019 15:58
В СГУ состоялся научный семинар, «Борец за свободу», посвященный 150-летию со дня рождения Ахмед бека Агаоглу
15 ноября в Сумгаитском государственном университете состоялся научный семинар «Борец за свободу», посвященный 150-летию со дня рождения известного публициста, критика, ученого правоведа и востоковеда Ахмед бека Агаоглу.
В начале участники мероприятия ознакомились с выставкой произведений ученого в фойе университета.
Семинар открыл ректор университета профессор Эльхан Гусейнов. Он сказал, что мероприятие проводится согласно распоряжению Президента Азербайджанской Республики «О проведении 150-летнего юбилея Ахмед бека Агаоглу» и Плану мероприятий Министерства образования. Ректор рассказал о жизненном пути великого просветителя, его самоотверженной борьбе за свободу народа и деятельности как ученого. Он отметил, что Ахмед бек Агаоглу был патриотом и всегда находился в рядах борцов за национально-освободительное движение, являлся последовательным сторонником политики модернизации на всем мусульманском Востоке. Во всех произведениях ученого особое место занимают вопросы мира и безопасности.
Ахмед бек Агаоглу родился в 1869-ом году в Шуше, а образовании получил во Франции. В 1896-ом году он открыл в Шуше первую библиотеку и читальню.
В 1897-ом году по приглашению Г.З.Тагиева он приехал в Баку и опубликовал ряд своих статей в газете «Каспий». Также совместно с Али беком Гусейнзаде он учредил газету «Хайат» («Жизнь») и стал его редактором. В 1905 году Ахмед бек Агаоглу организовал тайную организацию «Дифаи» («Оборона»), направленную против царского правительства и армянских дашнаков. Он являлся членом парламента Азербайджанской Демократической Республики и был членом делегации на Парижской мирной конференции.
После падения АДР он, как и многие наши соотечественники, не смог вернуться на родину.
Ахмед бек Агаоглу избирался депутатом второго и третьего созывов Большого народного меджлиса Турции, а затем стал политическим советником Мустафы Кямаля Ататюрка по иностранным делам. Решением Кабинета министров Азербайджанской Республики от 7 мая 2019-го года труды ученого включены в список авторов, чьи работы объявлены государственным достоянием Азербайджанской Республики.
Было отмечено, что в 2019-ом году в СГУ согласно распоряжениям Президента Ильхам Алиева отмечены 135-летие поэта и драматурга Гусейна Джавида, 110-летие народного писателя Мир Джалала Пашаева, 110-летие Гамида Араслы и 650-летие Имадеддина Насими.
Выступили: ст. преподаватель кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания Немат Ибаев с докладом «Общественно-политическая деятельность Агаоглу на пути просвещения молодежи», доцент кафедры философии, социологии и политологии Джавид Мамиев – с докладом «Тюркские встречи Ахмед бека Агаоглу». По темам докладов выступили Ученый секретарь Национального исторического музея Азербайджана НАНА д.ф.п.и. Фархад Джаббаров.
Докладчики рассказали о сложном жизненном пути Ахмед бека Агаоглу и озвучили факты, относящиеся к деятельности ученого в области пропаганды тюркской культуры, истории ислама, повышению национального самосознания.