Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Tvinninq layihəsi çərçivəsində Fizika təhsil proqramının pilot akkreditasiyası keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Noyabr 2019 15:45
SDU-da Tvinninq layihəsi çərçivəsində Fizika təhsil proqramının pilot akkreditasiyası keçirildi
Noyabrın 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Avropa Komissiyası ilə birgə Fizika təhsil proqramının pilot akkreditasiyası keçirildi.
Görüşdə ekspertlər: Filip Turek (Fizika professoru, Strasburq Universitetinin tədqiqatçısı), Elian Kotler (Fransa Milli Təhsil, Ali Təhsil və Tədqiqat Nazirliyinin Keyfiyyət Təminatı qiymətləndirmə mütəxəssisi), Həsən Hüseynli (ADA məktəbinin fizika müəllimi), Sevinc Ələkbərzadə (Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, İngilis dili fakültəsi), Nərmin Xəlilova(ADA Universitetinin tələbəsi) ilə yanaşı, SDU-nun prorektorları, fakültə rəhbərliyi və professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov xarici və yerli ekspertləri salamladı, universitetin fəaliyyəti, struktur və tədris proqramları, o cümlədən Tvinninq layihəsi çərçivəsində həyata keçirilən təlimlər barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, universitetimizin Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşən proqramlarda iştirak etməsi artıq bir ənənəyə çevrilmişdir. Əsas hədəf təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, yüksəkixtisaslı kadrlar hazırlanması, ölkənin və regionun ən yaxşı universitetlərindən biri olmaqdır. Bu baxımdan, Tvinninq layihəsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Prorektor universitetin inkişafına verdikləri dəstəyə görə layihənin iştirakçılarına təşəkkürünü bildirdi, əminliklə vurğuladı ki, Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən və Fransa, Litva, Latviyadan olan müvafiq təhsil qurumlarının və Azərbaycanın Təhsil Nazirliyinin birgə tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən “Azərbaycanda ali təhsil sisteminin gücləndirilməsinə dəstək” Tvinninq adlı layihəsi Azərbaycan ali təhsil sisteminin inkişafına töhfələr verir.
Tədbirdə prorektorlar Natiq Talıbov, Qafar Atayev, Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının müdiri, Fizika ixtisası üzrə bakalavr təhsil proqramı ÖTH qrupunun rəhbəri prof. Məhəmmədəli Zərbəliyev, Karyera Mərkəzinin müdiri Əmirxan İsayev, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Samirə Məmmədova, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova çıxış edərək universitetdə “Tvinninq” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilən seminarlar, təlimlər, özünütəhlil prosesinə maraqlı qurumların nümayəndələrinin cəlb olunması, onların fikir və təkliflərinin nəzərə alınması, birgə keçirilən tədbirlər, eləcə də professor-müəllim heyətinin bilik, səriştə və bacarıqlarının yüksəldilməsi, yeni təlim texnologiyalarına yiyələnmiş professor-müəllim heyətinin işə cəlb edilməsi, universitetdə tədrislə elmi fəaliyyətin vəhdətinə diqqət yetirilməsi, universitetin təhsil-tədqiqat-innovasiya mərkəzinə çevrilməsi, müasir infrastrukturun qurulması, idarəetmənin optimallaşdırılması, kitabxanaların, Dissertasiya Şurasının fəaliyyətinin gücləndirilməsi, dövri elmi nəşrlərin təkmilləşdirilməsi, ixtisasartırmanın keyfiyyətli təşkili, büdcə vəsaitindən və intellektual resurslardan səmərəli istifadə, diferensial əməkhaqqı, universitetə yüksək biliyə malik gənclərin cəlb edilməsi, təhsilin beynəlmiləlləşdirilməsi, universitetin beynəlxalq əlaqələri, yerli və beynəlxalq layihələrdə iştirak, tədris-təlim prosesində dəyişikliklərə nail olmağın yolları ilə bağlı görülən işlər barədə məlumat verdilər.
Çıxışlardan sonra “Fizika” proqramı üzrə müsahibə keçirildi, təhsil proqramının özünütəhlil qrupunun hesabatı dinlənildi.
Sonra həmin ixtisası tədris edən fənn müəllimləri və tələbələrlə görüş keçirildi. Tələbələrin rüblük və yekun işlərini (tezislərini), imtahan materiallarını nəzərdən keçirdilər.Auditoriya, laboratoriya, mühazirə otaqları, kitabxana, digər resurslarla tanış oldular. Qeyd olundu ki, bütün görülmüş işlər tələbələrin bilik və bacarıqlarının artırılmasında, onların yüksəkixtisaslı kadr kimi formalaşmasında böyük rol oynayacaq.
Daha sonra bu ixtisas üzrə təhsilini başa vurmuş məzunlarla və işəgötürənlərin nümayəndələri ilə görüş keçirildi. AMEA- nın Radiasiya Problemləri İnstitutunun əməkdaşı Günel İmanova, “Azərenerji” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin tədris mərkəzinin direktoru Araz Məmmədzadə, Sumqayıt YGŞ-nin baş direktoru Xəndam Əhmədov, STP-nin nümayəndəsi Nazim Əzizov ilə görüş və müsahibə keçirildi.
Ekspertlər universitetin strateji idarəetməsi, tədris proqramları, elmi-tədqiqat fəaliyyəti, insan resursları, tələbələrlə iş, təlim resursları və tələbələrə dəstək istiqamətləri üzrə göstəriciləri yüksək qiymətləndirdilər, qeyd etdilər ki, proqram üzrə təqdim olunan hesabat təhlil xarakterlidir.Proqram üzrə təhsilin keyfiyyətini daha da yaxşılaşdırmaq üçün tövsiyələrini bildirdilər.

Главная страница | Новости | В рамках проекта TVİNİNQ в СГУ проведена пилотная аккредитация учебной программы по физике
В рамках проекта TVİNİNQ в СГУ проведена пилотная аккредитация учебной программы по физике
Министерством образования Азербайджанской Республики и Еврокомиссией 13 ноября в Сумгаитском государственном университете была проведена пилотная аккредитация учебной программы по физике.
На встрече участвовали эксперты Филип Турек (профессор физики, исследователь из Страсбургского университета), Элиан Котлер (специалист по оценке обеспечения качества Министерства национального образования, высшего образования и исследований Франции), Гасан Гусейнли (преподаватель физики АДА), Севиндж Алекперзаде (Азербайджанский государственный экономический университет, факультет английского языка), Нармин Халилова (студентка АДА), а также проректоры СГУ, руководство факультета и профессорско-преподавательский состав.
Проректор по организации учебного процесса и технологиям обучения доцент Натиг Талыбов приветствовал экспертов и рассказал о деятельности университета, его структуре и учебных программах, а также тренингах, проводимых в рамках проекта TVİNİNQ. Было отмечено, что участие СГУ в программах, финансируемых Евросоюзом, стало уже традицией. С этой точки зрения проект TVİNİNQ имеет важное значение. Проректор поблагодарил участников проекта за поддержку в развитии университета. Он сказал, что проект TVİNİNQ «Поддержка системы высшего образования в Азербайджане», финансируемая Евросоюзом и осуществляемая соответствующими учебными подразделениями Франции, Литвы и Латвии совместно с Министерством образования Азербайджана, вносит свой достойный вклад в высшее образование в стране.
На мероприятии выступили проректоры Натиг Талыбов, Гафар Атаев, зав. кафедрой физики твердых тел и полупроводников Мамедали Зарбалиев, зав. Центра «Карьера» Амирхан Исаев, зав. Отделом международного сотрудничества Самира Мамедова, декан факультета Физики и электроэнергетики Тамелла Ахмедова. Докладчики рассказали о семинарах и тренингах, проводимых в рамках проекта TVİNİNQ, привлечении к процессу самоанализа сотрудников заинтересованных подразделений, совместных мероприятиях, повышении знаний, навыков и умений профессорско-преподавательского состава, привлечении к работе преподавателей, освоивших новые технологии обучения, превращении университета в образовательно–исследовательско–инновационный центр, деятельности Диссертационного совета, эффективном использовании бюджетных средств и интеллектуальных ресурсов, международных связях университета, участии в местных и международных проектах и т.д.
После выступлений по программе физики было проведено обсуждение и заслушан отчет группы самоанализа. Были просмотрены семестровые и итоговые работы студентов, материалы экзаменов. Участники мероприятия ознакомились с аудиториями, лабораториями, библиотекой и другими ресурсами университета.
Далее состоялась встреча выпускников с представителями работодателей. Было проведено интервью с сотрудницей Института радиационных проблем НАНА Гюнель Имановой, директором Учебного центра ОАО «Азерэнержи» Аразом Мамедзаде, генеральным директором СВС Ханданом Ахмедовым, представителем СТП Назимом Азизовым.
Эксперты высоко оценили показатели по стратегии управления университетом, учебным программам, научно-исследовательской деятельности, человеческим ресурсам, работе со студентами, ресурсам обучения. Они отметили, что представленный по программе отчет носит характер самоанализа. Эксперты дали свои рекомендации по дальнейшему улучшению качества образования.