Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Dövlət Bayrağı Günü, 12 Noyabr - Konstitusiya Günü və 17 Noyabr − Milli Dirçəliş Günü qeyd olundu
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Noyabr 2019 14:03
SDU-da Dövlət Bayrağı Günü, 12 Noyabr - Konstitusiya Günü və 17 Noyabr − Milli Dirçəliş Günü qeyd olundu
Noyabr ayı Azərbaycan Respublikasının dövlətçilik tarixi üçün böyük əhəmiyyət daşıyan aydır. Müstəqillik tariximizin əlamətdar günlərindən olan 9 noyabr - Dövlət Bayrağı Günü,12 Noyabr Konstitusiya Günü və 17 Noyabr -Milli Dirçəliş günü münasibətilə noyabrın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük akt zalında tədbir keçirildi. Qeyd edək ki, bu istiqamətdə universitetdə silsilə tədbirlər keçirilir. Tələbələrə vətənə, bayrağa, konstitusiyamıza hörmət hissini yüksəltmək məqsədilə fakültələrdə bu tarixi günlərə həsr olunan tədbir, dəyirmi masalar təşkil edilir.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlanan tədbiri giriş sözü ilə rektor professor Elxan Hüseynov açaraq tədbir iştirakçılarını təbrik etdi və ümummilli lider Heydər Əliyevin milli dövlətçiliyimizin qorunmasındakı xidmətlərindən, onun üçrəngli bayrağımıza verdiyi dəyərdən, Konstitusiya Gününün müstəqil dövlətimizin varlığını əks etdirən mühüm sənəd olduğundan, ölkədə aparılan siyasi və hüquqi islahatlarda bu vacib sənədin mühüm əhəmiyyətindən söhbət açdı. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı 1918-ci il noyabrın 9-da AXC hökumətinin iclasında qəbul edilmiş və 1920-ci ilin aprelinədək dövlət statusuna malik olmuşdur. AXC-nin süqutundan 70 il sonra, 1990-cı ilin noyabrında ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə üçrəngli, ay-ulduzlu bayrağımız Naxçıvan Muxtar Respublikasının Dövlət Bayrağı kimi qəbul edilmişdir. 1991-ci il oktyabrın 18-də "Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında" Konstitusiya aktı ilə müstəqil Azərbaycan Respublikası Xalq Cümhuriyyətinin varisi kimi onun dövlət rəmzlərini, o cümlədən Dövlət Bayrağını bərpa etmişdir.Yenidən bərpa edilmiş üçrəngli bayrağımız haqqında Prezident cənab İlham Əliyevin bir sıra dövlət sənədləri: Bakı şəhərində Dövlət Bayrağı Meydanının yaradılması, Dövlət Bayrağı Gününün təsis edilməsi haqqında Sərəncamlar dövlət atributlarına olan sonsuz sevgini nümayiş etdirməklə yanaşı, gənc nəslin Azərbaycan bayrağına hörmət ruhunda tərbiyə olunmasına mühüm töhfə verir. Rektor eyni zamanda ümummilli liderin rəhbərliyi ilə ərsəyə gələn konstitusiyamızın əsas prinsiplərinin azad və müstəqil Azərbaycanın uzunmüddətli gələcəyinə hesablandığını diqqətə çatdırdı. Milli Dirçəliş Gününün tarixi əhəmiyyətini qeyd etməklə, dövlətçiliyimiz üçün əsl dirçəlişin Ulu öndər Heydər Əliyevin, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müstəqil dövlətimizə rəhbərliyi dövründə əldə edildiyini bildirdi. Əminliklə qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğal altında qalmış torpaqlarımız tezliklə azad olunacaq və Azərbaycan Bayrağı Qarabağda, Xankəndində, Şuşada dalğalanacaq.
Noyabr ayının xalqımızın tarixində onun varlığını bildirən şərəfli günlərlə zəngin olduğunu qeyd edən rektor bir daha kollektivi əlamətdar tarixi günlər münasibətilə təbrik etdi. Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının baş müəllimi fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Osman Hacıyev çıxış edərək, Dövlət Bayrağı Gününün, Konstitusiya Gününün və Milli Dirçəliş Gününün tarixi əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verdi.

Главная страница | Новости | В СГУ отметили День Государственного флага, 12 ноября - День Конституции и 17 ноября - День национального возрождения
В СГУ отметили День Государственного флага, 12 ноября - День Конституции и 17 ноября - День национального возрождения
14 ноября в актовом зале Сумгаитского государственного университета состоялось мероприятие по случаю 9 ноября - Дня Государственного флага, 12 ноября - Дня Конституции и 17 ноября - Дня национального возрождения, которые являются знаменательными датами в истории независимости Азербайджана. Следует отметить, что мероприятия и круглые столы, посвященные этим историческим дням, также были организованы на всех факультетах.
Прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики. Ректор университета профессор Эльхан Гусейнов открыл мероприятие, поздравил присутствующих и рассказал о заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева в сохранении нашей национальной государственности, его заботе о трехцветном флаге, а также значении Конституции, являющегося Актом независимости нашего народа. Ректор отметил, что Государственный флаг был принят на заседании Азербайджанской Демократической Республики 9 ноября 1918 года и до апреля 1920 года имел государственный статус. Флаг был объявлен Государственным флагом Нахчыванской Автономной Республики на заседании, проведенном Председателем Верховного Совета Нахчыванской Автономной Республики, общенациональном лидером Гейдаром Алиевым. 18 октября 1991 года законом «О государственной независимости Азербайджанской Республики» были восстановлены государственные символы Азербайджанской Республики, являющейся преемником Азербайджанской Демократической Республики. Создание в Баку площади Государственного флага, учреждение Дня Государственного флага и подписанные Президентом Ильхамом Алиевым распоряжения о трехцветном флаге демонстрируют уважение и любовь народа к государственным символам. Профессор Эльхан Гусейнов подчеркнул, что основные принципы нашей Конституции направлены на развитие суверенного Азербайджана. Ректор выразил уверенность в том, что наши оккупированные территории будут вскоре освобождены под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, и азербайджанский флаг будет развеваться в Карабахе, Ханкенди, Шуше.
Затем старший преподаватель кафедры философии, социологии и политологии, кандидат философских наук Осман Гаджиев выступил с речью об историческом значении Дня Государственного флага, Дня Конституции и Дня национального возрождения.