Əsas səhifə | Xəbərlər | “İstehsalat və məişət tullantılarının idarə olunması” mövzusunda elmi-praktik seminar
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Noyabr 2019 16:01
“İstehsalat və məişət tullantılarının idarə olunması” mövzusunda elmi-praktik seminar
Noyabrın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “İstehsalat və məişət tullantılarının idarə olunması” mövzusunda elmi-praktiki seminar keçirildi.
Seminarda universitetin Kimya və Biologiya fakültəsinin professor-müəllim və tələbə heyəti ilə yanaşı, Sumqayıt şəhər Təmizlik departamentinin şöbə müdiri Anar Mustafayev, Sumqayıt şəhər 4 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər idarəsinin bir qrup əməkdaşı, Ekoloji diyarşünaslıq şöbəsinin müdiri Sevinc Məhərrəmova, Ekoloji dərnəyin rəhbəri Ruhiyyə Əsgərova iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov açaraq tədbir iştirakçılarını salamladı, seminarın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, keçirilən bu kimi tədbirlərin məqsədi insanların ətraf mühitin mühafizəsinə münasibətini dəyişmək, ictimaiyyətin diqqətini ekoloji problemlərin həllinə yönəltmək, əhalinin bu sahədə şüur və təfəkkürünü inkişaf etdirməklə təbiəti qorumağın mümkünlüyünü diqqətə çatdırmaqdır. Bununla yanaşı, tələbələrin ətraf mühit sahəsində bilik və bacarıqlarının artırılması, gənc nəslin ekoloji maarifləndirilməsi və ictimaiyyətin ətraf mühitin birgə mühafizəsinə cəlb olunmasıdır. Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə bütün sahələrdə olduğu kimi, ekoloji problemlərin həlli, ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji tarazlığın bərpa edilməsi istiqamətində də mühüm işlər görülür. Ekoloji cəhətdən dayanıqlı sosial-iqtisadi inkişafa, meşələrin bərpa edilməsi və artırılmasına dair milli proqramlar, həmçinin Azərbaycanda hidrometeorologiyanın inkişafına dair Dövlət Proqramı uğurla yerinə yetirilir.
Ekologiya kafedrasının müdiri dosent Rəhilə Əhmədova çıxış edərək bildirdi ki, kafedrada mütəmadi olaraq ətraf mühitin qorunması, təbiətdən, yeraltı sulardan, mineral xammal ehtiyatlarından və yerüstü sərvətlərdən səmərəli istifadə edilməsi, onların bərpası və mühafizəsi, bioloji müxtəlifliyin qorunub saxlanılması məqsədi ilə müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir. Bugünkü seminar da onlardan biridir. Qeyd edək ki, məişət tullantısı problemi ölkəmizdə illərdir müzakirə edilir. Ümumiyyətlə, tullantılar prinsipial fərqli ikili xüsusiyyətlə səciyyələnir. Bir tərəfdən tullantılar insan sağlamlığı və ətraf mühit üçün təhlükə mənbəyidirsə, digər tərəfdən fasiləsiz bərpa olunan material-xammal və istilik-energetik resurs (təkrar material resursları) mənbəyidir. Tullantıların idarə edilməsi sisteminin təşkili zamanı təkrar xammal əldə etmək mümkündür ki, bu da, öz növbəsində, ekoloji və iqtisadi baxımdan əhəmiyyətlidir. Ən əsası isə, təkrar emal təbii resurslardan istifadəni minimuma endirir. Məişət tullantılarının idarə olunmasının təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülən işlər yaxın gələcəkdə bu sahədə nümunəvi şəraitin yaradılacağından xəbər verir.
Seminarda Sumqayıt şəhər 4 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər idarəsinin aparıcı məsləhətçiləri: Elmar Musayev “Tullantıların idarə olunması”,Vüsal İbrahimli “Ətraf mühitin mühafizəsində Azərbaycan qanunvericiliyi”, Ekologiya kafedrasının dosenti Nərgiz Aşurova “Dioksin problemi”, Ekologiya kafedrasının asistenti Tünzalə Babayeva “Sumqayıt sənaye zonasının ağır metallarla çirklənməsi, onların inaktivasiyası və münbitliyinin bərpası”, Magistrant və tələbələrdən Nigar Zeynalova “İctimai sağlamlığın təmin edilməsi”, Nərmin Səlimli “Bərk tullantıların zərərsizləşdirilməsi”, Günel Qardaşova, Zümrüd Bağırova “Əhalinin ekoloji maarifləndirilməsi nəzdində ətraf mühitin çirklənməsinin qarşısının alınması”, Vüqar Əhmədli “Plastik kütlələrdən asfaltın salınması” mövzularında məruzə etdilər. Bildirdilər ki, ətraf mühitdə baş verən istənilən dəyişikliklərdə insanların rolu və məsuliyyəti böyük və qaçılmazdır. Yalnız birlikdə əməyin nəticəsində yaşadığımız mühiti qoruya, sağlam gələcəyə nail ola bilərik.
Seminarın sonunda bu sahədə fikir mübadiləsi və müzakirələr aparıldı, iştirakçıların sualları aidiyyatı qurumların nümayəndələri tərəfindən cavablandırıldı.

Главная страница | Новости | Научно-практический семинар на тему «Управление производственными и бытовыми отходами»
Научно-практический семинар на тему «Управление производственными и бытовыми отходами»
5 ноября в Сумгаитском государственном университете состоялся научно-практический семинар на тему «Управление производственными и бытовыми отходами».
На семинаре вместе с профессорско-преподавательским составом химико-биологического факультета приняли участие руководитель отдела Департамента чистоты города Сумгаита Анар Мустафаев, сотрудники Регионального управления по экологии и природным ресурсам № 4, руководитель отдела Экологического краеведения Севиндж Магеррамова, руководитель Экологического кружка Ругия Аскерова.
Мероприятие открыл проректор по гуманитарным вопросам СГУ доцент Рамиз Гусейнов. После приветственного слова он рассказал участникам мероприятия о значении проведения семинара. Он отметил, что цель таких мероприятий изменить отношение людей к охране окружающей среды и привлечь внимание общественности к решению экологических проблем, повысить уровень знаний и умений студентов в деле защиты окружающей среды, экологически просветить молодое поколение и привлечь общественность к совместной работе по охране окружающей среды. Проректор так же довел до внимания участников то, что под руководством президента Ильхама Алиева проводится большая работа по восстановлению экологического равновесия, охране окружающей среды и решению экологических проблем. На сегодняшний день успешно осуществляются Государственная программа по развитию гидрометеорологии Азербайджана, программы по восстановлению и расширению лесопосадок и экологически стабильному социально-экономическому развитию. Заведующая кафедрой экологии доцент Рахиля Ахмедова в своем выступлении рассказала, что кафедра периодически проводит различные мероприятия, связанные с охраной окружающей среды, рациональным использованием природных ресурсов и их восстановлением, сохранением биологического равновесия. Данный семинар это очередной в списке подобных мероприятий. Она рассказала о вреде, который наносят экологии бытовые отходы, отметив при этом, что можно улучшить положение, если направить эти отходы на переработку с целью получения энергии.
На семинаре с докладом выступили ведущий консультант 4-го Регионального управления по экологии и природным ресурсам г. Сумгаита Эльмар Мусаев «Управление отходами», Вюсал Ибрагимли «Азербайджанское законодательство на страже окружающей среды», доцент кафедры экологии Наргиз Ашурова «Проблема диоксина», ассистент кафедры Экологии Тунзаля Бабаева «Загрязнение тяжелыми металлами Сумгаитской промышленной зоны, их инактивация и восстановление плодородности почвы», магистранты и студенты Нигяр Зейналова «Обеспечение здоровья общественности», Нармин Салимли «Утилизация твердых отходов», Гюнель Гардашова и Зюмрюд Багирова «Предотвращение загрязнения окружающей среды с помощью экологического просвещения населения», Вугар Ахмедли «Прокладка асфальта из пластиковой массы».
В конце семинара состоялся обмен мнениями и обсуждение выступлений. На вопросы участников семинара ответили представители соответствующих организаций.