Əsas səhifə | Xəbərlər | “İstehsalat və məişət tullantılarının idarə olunması” mövzusunda elmi-praktik seminar
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Noyabr 2019 16:01
“İstehsalat və məişət tullantılarının idarə olunması” mövzusunda elmi-praktik seminar
Noyabrın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “İstehsalat və məişət tullantılarının idarə olunması” mövzusunda elmi-praktiki seminar keçirildi.
Seminarda universitetin Kimya və Biologiya fakültəsinin professor-müəllim və tələbə heyəti ilə yanaşı, Sumqayıt şəhər Təmizlik departamentinin şöbə müdiri Anar Mustafayev, Sumqayıt şəhər 4 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər idarəsinin bir qrup əməkdaşı, Ekoloji diyarşünaslıq şöbəsinin müdiri Sevinc Məhərrəmova, Ekoloji dərnəyin rəhbəri Ruhiyyə Əsgərova iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov açaraq tədbir iştirakçılarını salamladı, seminarın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, keçirilən bu kimi tədbirlərin məqsədi insanların ətraf mühitin mühafizəsinə münasibətini dəyişmək, ictimaiyyətin diqqətini ekoloji problemlərin həllinə yönəltmək, əhalinin bu sahədə şüur və təfəkkürünü inkişaf etdirməklə təbiəti qorumağın mümkünlüyünü diqqətə çatdırmaqdır. Bununla yanaşı, tələbələrin ətraf mühit sahəsində bilik və bacarıqlarının artırılması, gənc nəslin ekoloji maarifləndirilməsi və ictimaiyyətin ətraf mühitin birgə mühafizəsinə cəlb olunmasıdır. Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə bütün sahələrdə olduğu kimi, ekoloji problemlərin həlli, ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji tarazlığın bərpa edilməsi istiqamətində də mühüm işlər görülür. Ekoloji cəhətdən dayanıqlı sosial-iqtisadi inkişafa, meşələrin bərpa edilməsi və artırılmasına dair milli proqramlar, həmçinin Azərbaycanda hidrometeorologiyanın inkişafına dair Dövlət Proqramı uğurla yerinə yetirilir.
Ekologiya kafedrasının müdiri dosent Rəhilə Əhmədova çıxış edərək bildirdi ki, kafedrada mütəmadi olaraq ətraf mühitin qorunması, təbiətdən, yeraltı sulardan, mineral xammal ehtiyatlarından və yerüstü sərvətlərdən səmərəli istifadə edilməsi, onların bərpası və mühafizəsi, bioloji müxtəlifliyin qorunub saxlanılması məqsədi ilə müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir. Bugünkü seminar da onlardan biridir. Qeyd edək ki, məişət tullantısı problemi ölkəmizdə illərdir müzakirə edilir. Ümumiyyətlə, tullantılar prinsipial fərqli ikili xüsusiyyətlə səciyyələnir. Bir tərəfdən tullantılar insan sağlamlığı və ətraf mühit üçün təhlükə mənbəyidirsə, digər tərəfdən fasiləsiz bərpa olunan material-xammal və istilik-energetik resurs (təkrar material resursları) mənbəyidir. Tullantıların idarə edilməsi sisteminin təşkili zamanı təkrar xammal əldə etmək mümkündür ki, bu da, öz növbəsində, ekoloji və iqtisadi baxımdan əhəmiyyətlidir. Ən əsası isə, təkrar emal təbii resurslardan istifadəni minimuma endirir. Məişət tullantılarının idarə olunmasının təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülən işlər yaxın gələcəkdə bu sahədə nümunəvi şəraitin yaradılacağından xəbər verir.
Seminarda Sumqayıt şəhər 4 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər idarəsinin aparıcı məsləhətçiləri: Elmar Musayev “Tullantıların idarə olunması”,Vüsal İbrahimli “Ətraf mühitin mühafizəsində Azərbaycan qanunvericiliyi”, Ekologiya kafedrasının dosenti Nərgiz Aşurova “Dioksin problemi”, Ekologiya kafedrasının asistenti Tünzalə Babayeva “Sumqayıt sənaye zonasının ağır metallarla çirklənməsi, onların inaktivasiyası və münbitliyinin bərpası”, Magistrant və tələbələrdən Nigar Zeynalova “İctimai sağlamlığın təmin edilməsi”, Nərmin Səlimli “Bərk tullantıların zərərsizləşdirilməsi”, Günel Qardaşova, Zümrüd Bağırova “Əhalinin ekoloji maarifləndirilməsi nəzdində ətraf mühitin çirklənməsinin qarşısının alınması”, Vüqar Əhmədli “Plastik kütlələrdən asfaltın salınması” mövzularında məruzə etdilər. Bildirdilər ki, ətraf mühitdə baş verən istənilən dəyişikliklərdə insanların rolu və məsuliyyəti böyük və qaçılmazdır. Yalnız birlikdə əməyin nəticəsində yaşadığımız mühiti qoruya, sağlam gələcəyə nail ola bilərik.
Seminarın sonunda bu sahədə fikir mübadiləsi və müzakirələr aparıldı, iştirakçıların sualları aidiyyatı qurumların nümayəndələri tərəfindən cavablandırıldı.

Home | News | SCIENTIFIC-PRACTICAL SEMINAR ON “MANAGEMENT OF PRODUCTION AND HOUSEHOLD WASTES”
On November 5, scientific-practical seminar on “Management of production and household wastes” was held at Sumgayit State University.
Along with professor-teacher and student staff of Faculty of Chemistry and biology of the university, head of the section of Cleaning department of Sumgayit city Anar Mustafayev, a group of workers of Regional Ecology and Natural Resources Division of Sumgayit city № 4, chairwoman of Ecological ethnography department Sevinj Maharramova and head of Ecological circle Ruhiyya Asgarova also took part in the seminar.
Vice-rector on Humanitarian Issues of the university docent Ramiz Huseynov launched the event, greeted the attendees and spoke about the importance of the seminar. He noted that the purpose of this kind of events is to change the attitude of people to the protection of environment, to direct public attention to ecological problems and to call attention to possibility of environment protection, as well as to improve knowledge and skills of students in the field of environment and to involve the community to joint conservation. The vice-rector said: “Substantial works have been done in direction of solution of ecological problems, environment protection, and restoration of ecological balance under the administration of President Ilham Aliyev. National programs on ecologically stable social-economic development, restoration and augmentation of forests, as well as State Program on the advancement of hydrometeorology in Azerbaijan have been successfully implemented”.
Head of the Department of Ecology docent Rahila Ahmadova delivered speech and notified that different events have been organized in the Department with the aim of effectively using underground water, mineral raw resources and surface resources, their restoration and protection, preserving biological diversity. “Today’s seminar is one of them. The problem of household wastes has been discussed for many years. The wastes are characterized by principal 2 different features. In one hand waste is the source of danger for human health and environment, in other hand it is a source of renewable raw material and heat and energy resource. It is possible to re-acquire raw materials while organizing waste management system. Reprocessing decreases the usage of natural resources”.
The following persons delivered presentations in the seminar: chief advisor of Regional Ecology and Natural Resources Division of Sumgayit city № 4 Elmar Musayev – “Management of wastes”, Vusal Ibrahimli – “Azerbaijani legislation in the protection of environment”, docent of Ecology department Nargiz Ashurova – “Dioxin problem”, assistant of Ecology department Tunzala Babayeva – “Pollution of Sumgayit industrial zone with heavy metals, their inactivation and restoration of its fertility”, among students Nigar Zeynalova – “Provision of public health”, Narmin Salimli – “Neutralization of solid wastes”, Gunel Gardashova, Zumrud Baghirova – “Preventing environment pollution”, Vugar Ahmadli – “Laying asphalt by plastics”. They pointed out: “The human role is great in any changes occurring in the environment. We only together could protect our surrounding and achieve healthy future”.
At the end of the seminar discussion was carried out around the topic and the questions of attendees were responded by related bodies.