Əsas səhifə | Xəbərlər | Ekoloq tələbələr “Təhlükəli tullantıların idarə olunması üzrə milli mərkəz”ə ekskursiya etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 07 Noyabr 2019 11:54
Ekoloq tələbələr “Təhlükəli tullantıların idarə olunması üzrə milli mərkəz”ə ekskursiya etdilər
Noyabrın 1-də Kimya və biologiya fakültəsinin Ekologiya kafedrasının əməkdaşlarının təşkilatçılığı ilə mühəndis ekoloq ixtisasının I-IV kurs tələbələri “Təhlükəli tullantıların idarə olunması üzrə milli mərkəz”ə (Tullantılar Poliqonuna) orada gedən proseslərlə yaxından tanış olmaq məqsədi ilə ekskursiya etdilər.
“Təhlükəli tullantıların idarə olunması üzrə milli mərkəz”in direktoru Çingiz Mehdiyev və onun tabeliyində olan səlahiyyətli mühəndislərin rəhbərliyi ilə professor –müəllim heyəti və Ekoloq tələbələrə mərkəzin yaranması zərurətindən, tarixindən, burada olan hücrələrin materialları və hazırlanması qaydalarından, təhlükəli tullantıların klassifikasiyasından, bir sözlə poliqonun nə dərəcədə əhəmiyyətli olması haqqında geniş məlumat verdilər.
Bildirdilər ki, “Təhlükəli Tullantılar” MMC 2004-ci ildə Sumqayıt şəhəri ərazisində formalaşan civə ilə çirklənmiş torpaqların zərərsizləşdirilməsi məqsədi ilə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən təsis edilmişdir. Öz fəaliyyət istiqamətini təkmilləşdirən müəssisə Respublika ərazisində formalaşan,ətraf mühit və insan sağlamlığı üçün təhlükə yarada biləcək tullantıların zərərsizləşdirilməsi və utilizasiya edilməsi işlərini həyata keçirməkdədir. Müəssisədə təhlükəli tullantılar sağlamlığın mühafizəsi, əmək təhlükəsizliyi qaydaları, ətraf mühitin yüksək səviyyədə qorunması şərtləri nəzərə alınaraq xüsusi hücrələrdə zərərsizləşdirilir. Hücrələrin torpaqla və ətraf mühitlə heç bir təması olmaması məqsədi ilə yüksək keyfiyyətli müasir geomembran (polimer) və geotekstil materiallar ilə tam izolyasiya edilmişdir.“Təhlükəli Tullantılar”MMC hal-hazırda partlayıcı və radioaktiv maddələr istisna olmaqla qazma şlamı, çirklənmiş torpaqlar (neft,civə, kimyəvi maddələr və s.ilə),istifadə tarixi keçmiş qida məhsulları, tibbi tullantılar və digər bu yönümlü tullantıları qəbul edərək zərərsizləşdirir. Hücrələrin təbiətə təsirinin müəyyən edilməsi məqsədi ilə mütəmadi olaraq poliqon ərazisində kompleks ekoloji monitorinqlər aparılır. Qeyd etmək istərdik ki, yuxarıda sadalanan təhlükəli tullantıların kənar təsirlərə məruz qalmadan, təhlükəsiz şəkildə poliqona daşınması xüsusi növ nəqliyyat vasitələri ilə həyata keçirilir. “Təhlükəli Tullantılar” ın hal-hazırkı fəaliyyətində prioritet istiqamət Azərbaycan Respublikası ərazisində mövcud olan bu kimi təhlükəli tullantıları müəssisəyə cəlb etməklə ətraf mühitə və təbiətə zərərlərinin təsirini azaltmaqdır.
Tələbələrin bütün sualları cavablandırıldı. Tələbələr nəzəri biliklərini təcrübədə tətbiq etdiklərinə görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov başda olmaqla, fakültənin dekanı dosent Mahal Muradova və Ekologiya kafedrasının əməkdaşlarına öz dərin təşəkkürlərini bildirdilər.

Home | News | STUDENTS-ECOLOGISTS VISITED THE EXHIBITION AT THE “NATIONAL CENTER FOR HAZARDOUS WASTE MANAGEMENT”
STUDENTS-ECOLOGISTS VISITED THE EXHIBITION AT THE “NATIONAL CENTER FOR HAZARDOUS WASTE MANAGEMENT”
On November 1, with the organizational support of the Department of Ecology of the Faculty of Chemistry and Biology, students of I-IV courses visited the "National Center for Hazardous Waste Management" (Waste Landfill) and got acquainted with the processes taking place there.
The director of the National Center for Hazardous Waste Management, Chingiz Mehdiyev, and his staff told teachers and students about the need to create such a center, its history, materials for the manufacture of containers, and classification of hazardous waste.
It was noted that Hazardous Waste LLC was established in 2004 by the Ministry of Ecology and Natural Resources with the goal of neutralizing soils contaminated with mercury in the city of Sumgayit. The company continues to carry out its activities on the disposal of waste hazardous to life. Hazardous waste is disposed in special containers in compliance with all safety measures. So that the containers did not have contact with the soil and the environment, they were isolated with high-quality geomembrane (polymer) and geotextile materials. Hazardous Waste LLC neutralizes currently contaminated soils, drill cuttings (oil, mercury, chemicals, etc.), excluding explosive and radioactive substances, as well as expired food products, medical waste, etc. To check the effect of containers on the environment on the territory of the landfill is constantly carried out comprehensive environmental monitoring. It should be noted that the above hazardous wastes, in order to avoid external influences, are delivered to the landfill in special vehicles. The priority area of activity of “Hazardous Wastes” is to minimize the harmful effects of wastes on the territory of the Republic of Azerbaijan.
In conclusion, experts answered students' questions. The students thanked the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, the dean of the faculty, associate professor Mahal Muradov, and the staff of the Department of Ecology for the opportunity that contributed to their practical experience.