Əsas səhifə | Xəbərlər | Ekoloq tələbələr “Təhlükəli tullantıların idarə olunması üzrə milli mərkəz”ə ekskursiya etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 07 Noyabr 2019 11:54
Ekoloq tələbələr “Təhlükəli tullantıların idarə olunması üzrə milli mərkəz”ə ekskursiya etdilər
Noyabrın 1-də Kimya və biologiya fakültəsinin Ekologiya kafedrasının əməkdaşlarının təşkilatçılığı ilə mühəndis ekoloq ixtisasının I-IV kurs tələbələri “Təhlükəli tullantıların idarə olunması üzrə milli mərkəz”ə (Tullantılar Poliqonuna) orada gedən proseslərlə yaxından tanış olmaq məqsədi ilə ekskursiya etdilər.
“Təhlükəli tullantıların idarə olunması üzrə milli mərkəz”in direktoru Çingiz Mehdiyev və onun tabeliyində olan səlahiyyətli mühəndislərin rəhbərliyi ilə professor –müəllim heyəti və Ekoloq tələbələrə mərkəzin yaranması zərurətindən, tarixindən, burada olan hücrələrin materialları və hazırlanması qaydalarından, təhlükəli tullantıların klassifikasiyasından, bir sözlə poliqonun nə dərəcədə əhəmiyyətli olması haqqında geniş məlumat verdilər.
Bildirdilər ki, “Təhlükəli Tullantılar” MMC 2004-ci ildə Sumqayıt şəhəri ərazisində formalaşan civə ilə çirklənmiş torpaqların zərərsizləşdirilməsi məqsədi ilə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən təsis edilmişdir. Öz fəaliyyət istiqamətini təkmilləşdirən müəssisə Respublika ərazisində formalaşan,ətraf mühit və insan sağlamlığı üçün təhlükə yarada biləcək tullantıların zərərsizləşdirilməsi və utilizasiya edilməsi işlərini həyata keçirməkdədir. Müəssisədə təhlükəli tullantılar sağlamlığın mühafizəsi, əmək təhlükəsizliyi qaydaları, ətraf mühitin yüksək səviyyədə qorunması şərtləri nəzərə alınaraq xüsusi hücrələrdə zərərsizləşdirilir. Hücrələrin torpaqla və ətraf mühitlə heç bir təması olmaması məqsədi ilə yüksək keyfiyyətli müasir geomembran (polimer) və geotekstil materiallar ilə tam izolyasiya edilmişdir.“Təhlükəli Tullantılar”MMC hal-hazırda partlayıcı və radioaktiv maddələr istisna olmaqla qazma şlamı, çirklənmiş torpaqlar (neft,civə, kimyəvi maddələr və s.ilə),istifadə tarixi keçmiş qida məhsulları, tibbi tullantılar və digər bu yönümlü tullantıları qəbul edərək zərərsizləşdirir. Hücrələrin təbiətə təsirinin müəyyən edilməsi məqsədi ilə mütəmadi olaraq poliqon ərazisində kompleks ekoloji monitorinqlər aparılır. Qeyd etmək istərdik ki, yuxarıda sadalanan təhlükəli tullantıların kənar təsirlərə məruz qalmadan, təhlükəsiz şəkildə poliqona daşınması xüsusi növ nəqliyyat vasitələri ilə həyata keçirilir. “Təhlükəli Tullantılar” ın hal-hazırkı fəaliyyətində prioritet istiqamət Azərbaycan Respublikası ərazisində mövcud olan bu kimi təhlükəli tullantıları müəssisəyə cəlb etməklə ətraf mühitə və təbiətə zərərlərinin təsirini azaltmaqdır.
Tələbələrin bütün sualları cavablandırıldı. Tələbələr nəzəri biliklərini təcrübədə tətbiq etdiklərinə görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov başda olmaqla, fakültənin dekanı dosent Mahal Muradova və Ekologiya kafedrasının əməkdaşlarına öz dərin təşəkkürlərini bildirdilər.

Главная страница | Новости | Студенты-экологи побывали на выставке в «Национальном центре по управлению опасными отходами»
Студенты-экологи побывали на выставке в «Национальном центре по управлению опасными отходами»
1 ноября при организационной поддержке кафедры экологии факультета Химии и биологии, студенты I-IV курсов с целью экскурсии побывали в «Национальном центре по управлению опасными отходами» (Полигоне отходов) и ознакомились с происходящими там процессами.
Директор Национального центра по управлению опасными отходами Чингиз Мехтиев и его сотрудники рассказали преподавателям и студентам о необходимости создания такого центра, его истории, о материалах для изготовления контейнеров, классификации опасных отходов.
Было отмечено, что ООО «Опасные отходы» было учреждено в 2004-ом году Министерством экологии и природных ресурсов с целью обезвреживания почв, загрязненных ртутью на территории города Сумгаита. Предприятие продолжает осуществлять свою деятельность по обезвреживанию и утилизации формируемых на территории республики опасных для жизни и здоровья отходов. Опасные отходы здесь обезвреживаются в специальных контейнерах с соблюдением всех мер безопасности. Для того, чтобы контейнеры не имели контакта с почвой и окружающей средой, их изолировали высококачественной геомембраной (полимером) и геотекстильными материалами. ООО «Опасные отходы» обезвреживает в настоящее время загрязненные почвы, бурильные шламы (нефть, ртуть, химические вещества и т.п.), исключая взрывчатые и радиоактивные вещества, а также просроченные пищевые продукты, медицинские отходы и др. Для проверки влияния контейнеров на окружающую среду на территории полигона постоянно проводятся комплексные экологические мониторинги. Следует отметить, что вышеперечисленные опасные отходы во избежание внешних воздействий, доставляются на полигон в специальных транспортных средствах. Приоритетным направлением деятельности «Опасных отходов» является сведение к минимуму вредного влияния отходов, имеющихся на территории Азербайджанской Республики.
В заключение специалисты ответили на вопросы студентов. Студенты поблагодарили ректора университета профессора Эльхана Гусейнова, декана факультета доцента Махала Мурадова и сотрудников кафедры экологии за возможность, которая способствовала приобретению ими практического опыта.