Əsas səhifə | Xəbərlər | TGT-nin təşkilatçılığı ilə Filologiya fakültəsində Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş “Müstəqilliyimiz əbədidir” adlı tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 07 Noyabr 2019 11:34
TGT-nin təşkilatçılığı ilə Filologiya fakültəsində Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş “Müstəqilliyimiz əbədidir” adlı tədbir keçirildi
Bayraq millətimizin, dövlətimizin şərəf və ləyaqətinin, müqəddəslik və əbədiliyinin, sarsılmazlıq və yenilməzliyinin rəmzidir. Bayraqları bayraq edən üstündəki qandır! Bayraq mübarizlik və müstəqillik simvoludur. Keçmişimizdən bizə miras qalmış bu üçrəngli bayraq daima başımızın üstündə dalğalanacaq. Noyabrın 6-sı Sumqayıt Dövlət Universiteti Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Filologiya fakültəsində Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş “Müstəqilliyimiz əbədidir” adlı tədbir keçirildi. Tədbirdə fakültənin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva Dövlət Bayrağı Gününün hər bir azərbaycanlı üçün qürur və şərəf günü olduğunu qeyd edərək, əlamətdar gün münasibətilə xalqımızı təbrik etdi. Dekan suverenliyimizin, dövlətçiliyimizin və müstəqilliyimizin ən əziz, ən uca atributlarından biri olan üçrəngli bayrağın tarixindən və bu günün əhəmiyyətindən söz açaraq bildirdi ki, Azərbaycanda üçrəngli Dövlət Bayrağı ilk dəfə 1918-ci il noyabrın 9-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin qərarı ilə qəbul olunmuşdur. 1920-ci il aprelin 28-də Azərbaycanda Xalq Cümhuriyyəti süqut etdikdən və Sovet hakimiyyəti qurulduqdan sonra bu bayraqdan imtina edilmişdir. Həmin bayraq bir də 70 ildən sonra 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə keçirilən sessiyada Naxçıvan Muxtar Respublikasının Dövlət Bayrağı kimi qəbul edilmişdir. Eyni zamanda Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Azərbaycan SSR Ali Soveti qarşısında üçrəngli bayrağın Azərbaycanın rəsmi dövlət rəmzi kimi tanınması haqqında vəsatət qaldırmışdır. 1991-ci il fevral ayının 5-də xalqın tələbi ilə Ali Sovet "Dövlət Bayrağı haqqında" Qanun qəbul edərək üçrəngli bayrağa Dövlət Bayrağı statusunu vermişdir. 1991-ci il oktyabr ayının 18-də "Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı" ilə dövlət müstəqilliyini bərpa edən Azərbaycan Respublikası özünü Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi elan edərkən onun dövlət rəmzlərini, o cümlədən Dövlət Bayrağını qəbul etmişdir. Dekan Azərbaycan Bayrağının keçdiyi şanlı tarixi yoldan danışaraq qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 17 noyabr 2009-cu il tarixli sərəncamı ilə Azərbaycanda Dövlət Bayrağı Günü təsis edilmiş və artıq hər il noyabrın 9-u Azərbaycanda Dövlət Bayrağı Günü kimi qeyd olunur.
Sonra natiqlər çıxışlarında bildirdilər ki, ölkə rəhbərliyi tərəfindən aparılan uğurlu siyasət nəticəsində müstəqil respublikamızda demokratik və hüquqi dövlət quruculuğu sahəsində böyük nailiyyətlər qazanılıb, dövlətçiliyimiz möhkəmlənib, tərəqqi və inkişaf yolu ilə inamla irəliləyən ölkəmizin müdafiə qüdrəti daha da artıb. Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə tezliklə torpaqlarımız işğaldan azad ediləcək və üçrəngli bayrağımız Qarabağda dalğalanacaq.

Home | News | AN EVENT DEDICATED TO THE STATE FLAG DAY WAS HELD AT THE FACULTY OF PHILOLOGY
On November 6, an event dedicated to the State Flag Day of the Republic of Azerbaijan was held at the Faculty of Philology of Sumgayit State University with the organizational support of the Student Youth Organization.
The event was opened by the dean of the faculty assoc. prof. Sevinj Hamzayeva. She said that this day is a symbol of pride and glory for every Azerbaijani. The national flag of the country is the highest and main attribute of our independence and statehood.
The dean also noted that for the first time, the tricolor State Flag was approved by the Azerbaijan Democratic Republic on November 9, 1918. After the overthrow of the ADR in April 1920 and the establishment of Soviet power, this flag was abolished. After 70 years, on the initiative of the Chairman of the Supreme Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic, the national leader Heydar Aliyev, at the session of the Majlis it was approved the National Flag of the NAR.
At the same time, the Supreme Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic requested the Supreme Council of the Azerbaijan SSR to recognize the tricolor flag as a symbol of the Azerbaijan state. On February 5, 1991, the Supreme Council adopted the Law on the State Flag, which fixed the status of the three-color flag as the State Flag of Azerbaijan. On October 18, 1991, the “Constitutional Act on the Independence of the Republic of Azerbaijan” was adopted, in which Azerbaijan declared itself the successor of the Azerbaijan Democratic Republic and adopted all its state symbols, including the State Flag.
By the decree of President Ilham Aliyev dated November 17, 2009, November 9 was declared the State Flag Day of the Republic of Azerbaijan and is annually celebrated in the country.
Further, all speakers noted that our country, as a result of the successful policy of the administration of the republic, has achieved great success in building a democratic legal state.
All speakers expressed confidence that under the leadership of Supreme Commander-in- Chief Ilham Aliyev, soon our occupied lands will be liberated and the State Flag of Azerbaijan will flutter in Karabakh.