Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Bir” Tələbə-Könüllü Proqramının təqdimatı keçirildi
Oktyabrın 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Bir” Tələbə-Könüllü Proqramının təqdimatı keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov “Bir” Tələbə-Könüllü Proqramının məqsədi, əhəmiyyəti və gənclər üçün yaratdığı imkanlardan danışdı, tələbələri ölkədə həyata keçirilən könüllülük fəaliyyətində aktiv olmağa, ölkəmizin inkişafı üçün səylə çalışmağa və layihədə fəal iştirak etməyə çağırdı.Qeyd etdi ki, bu layihə gənclərin fərdi inkişafına, müxtəlif sahələrdə təcrübə qazanmaları, bilik və bacarıqlarını artırmaları, aktiv tələbə həyatı yaşamalarına şərait yaradır. Prorektor həmçinin Sumqayıt Dövlət Universitetinin könüllü tələblərinin beynəlxalq və ölkədaxili tədbirlərdə fəal iştirakından danışdı.
“BİR” Tələbə-Könüllü Proqramının üzvü Mehman Mirzəzadə çıxış edərək bildirdi ki, “BİR” Tələbə-Könüllü Proqramı 4 ildir fəaliyyət göstərir. Könüllülərin sayının getdikcə artdığını vurğulayan Mehman Mirzəzadə onu da qeyd etdi ki, 6 istiqamətdə fəaliyyət göstərən proqram yarandığı gündən bu günə kimi 500-dən çox dövlət və qeyri-dövlət tədbirlərinin təşkilinə öz könüllü dəstəyini verib.
“BİR” Tələbə-Könüllü Proqramının nümayəndəsi Mənsurə Məhərrəmova proqramın yaranması, fəaliyyəti, məqsədi, üstünlükləri və gənclər üçün yaratdığı imkanlar haqqında geniş məlumat verdi. Bildirdi ki, bu proqram ölkədə vahid tələbə - könüllü bazasının yaradılması, könüllü tələbələrlə işin təşkilinin sistemləşdirilməsi, tələbələrin könüllü fəaliyyətlə məşğul olmalarının stimullaşdırılması məqsədilə Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə yaradılıb. Qeyd edib ki, bu proqram çərçivəsində tələbələr könüllülük fəaliyyətinə və müvafiq tədbirlərə cəlb olunaraq, dünyagörüşlərini genişləndirir və akademik təhsildən ayrılmadan sosial fəallıqlarını artırırlar. Proqramın seçim meyarlarına tələbənin könüllü şəkildə proqram və tədbirlərdə iştirak etməsi, təhsil aldığı ali təhsil müəssisəsində ictimai fəallığı ilə seçilməsi, yüksək təşkilatçılıq bacarığı, stressə davamlılığı, qətiyyətli, əzmli, məsuliyyətli və diqqətli olması, təhlil etmək və araşdırma aparmaq bacarığının olması, yaradıcılığı, yenilikçiliyi, işgüzar etiket haqqında məlumatlılığı, müxtəlifyönümlü ictimai işlərdə təcrübəyə malik olması, xarici dilləri bilməsi daxildir. Mənsurə Məhərrəmova proqramla bağlı bir çox universitetlərdə tədbirlər keçirildiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, bu proqram könüllü tələbələrə Avropa ölkələrində keçirilən beynəlxalq tədbirlərdə də iştirak etmək imkanı verir.
Təqdimatda “BİR” Tələbə-Könüllü Proqramı ilə bağlı videoçarxlar nümayiş etdirilib, maraqlı oyunlar keçirildi, tələbə-gənclərin proqramla bağlı sualları cavablandırıldı.

Home | News | THE PRESENTATION OF “BİR” STUDENT-VOLUNTEER PROGRAM AT SSU
On October 25, a presentation of the “BİR” (“One”) Student-Volunteer program was held at Sumgayit State University.
The event was opened by vice-rector for Humanitarian Affairs associate professor Ramiz Huseynov. Talking about the purpose and significance of the program, about the opportunities that it provides, he encouraged students to actively participate in volunteer activities. He emphasized that the project contributes to the development of the personality of young people, the acquisition of knowledge and experience in various fields, as well as active student life, while noting the periodic participation of volunteer students of Sumgayit State University in various international and domestic events.
Next, participants in the Student-Volunteer program “BİR” (“One”), Mehman Mirzazade and Mansur Maharramov said that this program has been operating for four years and that the number of volunteers is constantly growing. Since its inception, this program, which has 6 directions, has provided volunteer support for more than 500 events. They also noted that the program was initiated by the Ministry of Education in order to create a unified database of student volunteers in the country, systematize work with them, encourage them to participate in volunteer activities and increase their social activity.
The selection criteria for participation in the program are students' social activity, organizational abilities, stress tolerance, responsibility, attentiveness, ability to analyze, creativity, susceptibility to innovation, knowledge of business ethics and foreign languages. The program is held at many universities and will allow student volunteers to participate in international events in Europe.
The presentation continued with a video about the “BİR” Student-Volunteer program, interesting games and students' questions about the program.