Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Coğrafiyanın müasir problemləri” mövzusunda Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
Yerləşdirilmə tarixi : 24 Oktyabr 2019 13:17
SDU-da “Coğrafiyanın müasir problemləri” mövzusunda Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
Oktyabrın 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Sumqayıt şəhərinin 70 illik yubileyinə həsr olunmuş “Coğrafiyanın müasir problemləri” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirildi.
Konfransda respublikamızın aparıcı ali təhsil müəssisələri ilə yanaşı, AMEA-nın akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, ETSN, Hidremeteorologiya ElmiTədqiqat İnstitutunun alimləri iştirak etdilər.
Qonaqlar Ulu öndərin adını daşıyan Heydər Əliyev Mərkəzində ümummilli liderin zəngin həyat və fəaliyyətinin bütün dövrlərini, o cümlədən müstəqil Azərbaycanın Prezidenti kimi xarici ölkələrə səfərlərini, nüfuzlu dövlət xadimləri ilə görüşlərini əks etdirən fotoşəkillərə, Ulu öndərə həsr olunmuş kitablara baxış keçirdilər. AMEA-nın akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, professor Ramiz Məmmədov, ETSN, Hidremeteorologiya ElmiTədqiqat İnstitutunun professoru Rza Mahmudov xatirə kitabında ürək sözlərini qeyd etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, konfransın əhəmiyyətindən, Ulu öndər Heydər Əliyevin coğrafiya elminin inkişafına verdiyi dəstəkdən söz açdı. Ulu öndərin Azərbaycan elminin inkişafındakı böyük xidmətlərindən bəhs edərək, onun elmə, alimə həmişə yüksək qiymət verməsini, milli kadr potensialının, o cümlədən bir çox elm sahələri kimi coğrafiya üzrə də mütəxəssis kadrların hazırlanmasındakı böyük rolunu xüsusi qeyd etdi, gənc nəslin formalaşmasında, elmi fəaliyyətlərinin inkişaf etdirilməsində müxtəlif elm sahələrinin, xüsusilə coğrafiya elminin əhəmiyyətli olduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, konfransa daxil olan məqalələrdə müasir dövrdə Azərbaycan coğrafiyaçılarını düşündürən problemlər öz əksini tapmış, 94 tezis Konfrans materialları toplusu şəklində nəşr olunmuşdu.
Rektor dərin məzmunlu çıxışında regionların sosial-iqtisadi inkişafına həsr olunmuş Dövlət Proqramının mühüm nəticələr verdiyini, qarşıya qoyulmuş bir sıra strateji layihələrin həyata keçirilməsi baxımından son dərəcə əhəmiyyətli sənəd olduğunu xüsusi vurğuladı. Qeyd etdi ki, 2004-cü ildən bəri ölkənin regionlarının inkişaf etdirilməsi üçün Dövlət Proqramları həyata keçirilir. Proqramlara əsasən rayon mərkəzlərində abadlıq və quruculuq işləri aparılmış, kəndləri birləşdirən yollar yenidən qurulmuş, infrastruktur obyektlərinin müasirləşdirilməsinə xüsusi diqqət yetirilmişdir. Həmin dövlət proqramının davamı olaraq regionların təbii ehtiyatları və iqtisadi-demoqrafik imkanlarından istifadə edilməsi əsasında yeni təsərrüfat obyektlərinin yaradılması nəzərdə tutulmuş, regionlarda uzun illər ərzində mövcud olmuş sosial xidmət infrastrukturu şəbəkəsinin yenidən qurulması kimi mühüm məsələlər öz həllini tapmışdır. Rektor ölkəmizi bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə əminliyini ifadə edib, konfransın işinə uğurlar dilədi.
AMEA-nın akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru , professor Ramiz Məmmədov “Xəzər dənizinin səviyyəsinin dəyişməsi problemləri”, ETSN, Hidremeteorologiya Elmi Tədqiqat İnstitutunun professoru Rza Mahmudov “Azərbaycanda qlobal iqlim dəyişmələrinin hidremeteoroloji və sosial-iqtisadi şəraitə təsiri”, SDU-nun Coğrafiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri professor Tahir Ağayev “Abşeron yarımadasında sənaye müəssisələrinin çirkləndirmə mənbələrinin atmosferə təsirinin xüsusiyyətləri” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Coğrafiya elminin zəngin tarixi olduğunu söyləyərək, onun dünya elminə verdiyi töhfələrdən bəhs etdilər.

Home | News | THE REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE "MODERN PROBLEMS OF GEOGRAPHY" BEGAN ITS WORK AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 24 October 2019 13:17
THE REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE "MODERN PROBLEMS OF GEOGRAPHY" BEGAN ITS WORK AT SSU
On October 24, the Republican scientific conference “Modern problems of geography” dedicated to the 70th anniversary of the Sumgayit city organized at Sumgayit State University.
Along with leading universities of the republic, the Institute of Geography of ANAS named after Academician Hasan Aliyev and scientists of the Research Institute of Hydrometeorology of Ministry of Ecology and Natural Resources took part in the conference.
The guests visited the Heydar Aliyev Center and got acquainted with photographs reflecting all stages of the life and work of the national leader, including his visit as President of sovereign Azerbaijan to foreign countries, meetings with authoritative international politicians, and a library dedicated to the great political figure. Director of the Institute of Geography of ANAS named after academician Hasan Aliyev Professor Ramiz Mammadov and director of the Research Institute of Hydrometeorology of the Ministry of Ecology and Natural Resources Rza Mahmudov left entries in the book of memory.
The conference was opened by the rector of SSU, Professor Elkhan Huseynov. He spoke about the importance of the conference and the support provided by nationwide leader Heydar Aliyev to geographical science. It was noted that the national leader has always highly appreciated the activities of scientists and the contribution they make to Azerbaijani science. Rector Professor Elkhan Huseynov also said that the reports received at the conference reflected the current problems of the geography of Azerbaijan, and 94 theses were published in the conference proceedings.
The rector emphasized that the State Program on the socio-economic development of the regions gives high results and allows for the implementation of a number of strategic projects. Since 2004, State programs for the development of the country's regions have been developed and implemented. The rector noted that this work in the republic will be continued in the future and wished success to the work of the conference.
The following persons delivered report in the conference: Professor Ramiz Mammadov, Director of the Institute of Geography of ANAS named after academician Hasan Aliyev- “Problems of Caspian Sea Level Change,” Professor Rza Mahmudov, Director of the Research Institute of Hydrometeorology of the Ministry of Ecology and Natural Resources- “The impact of global climate change on hydrometeorological and socio - economic conditions in Azerbaijan ”, Professor Tahir Aghayev, head of the Department of Geography and its teaching methods of SSU-“Features of the influence of pollution sources of industrial enterprises on the atmosphere on the Absheron Peninsula”. Speakers noted that geography as a science has a rich history and spoke about its contribution to world science.