Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU əməkdaşlarının əməkhaqları artırıldı
Möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən siyasi kursda sosial məsələlərin həlli, vətəndaşların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi hər zaman diqqət mərkəzindədir. Dövlət başçısının rəhbərliyi ilə ölkə əhalisinin sosial rifahının yüksəldilməsinə dair həyata keçirilən işlərin miqyası gündən-günə genişlənir və bu tədbirlər özünü daha qabarıq şəkildə, günün tələblərindən irəli gələn forma və məzmunda göstərməyə başlayır. 2019-cu ilin əvvəlindən cənab Prezident tərəfindən əməkhaqqı, pensiya və müavinətlərin artırılması, şəhid ailələrinə kompensasiyaların verilməsi, əmanətlərin tam sığortalanması, özünüməşğulluq proqramının genişləndirilməsi, əhalinin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması sahəsində mühüm addımlar atılmışdır. İmzalanmış son fərman və sərəncamlar da məhz bu qəbildəndir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin "Doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələrində, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsində təhsil alan tələbələrə təqaüdlərin verilməsi haqqında" 2019-cu il 14 fevral tarixli Sərəncamına əsasən doktorantlar, ali təhsil, orta ixtisas və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələri və şagirdləri üçün müəyyən edilmiş təqaüdlər artırılmışdır. Martın 1-dən tələbə təqaüdü yerlərinin sayı 16 000 vahid artırılmışdır. Bütün bunlar ölkə başçısının elmə, təhsilə və gənclərə göstərdiyi diqqət və qayğının növbəti bariz nümunəsidir.
Sevindirici haldır ki, əhalinin bütün təbəqələrini əhatə edən sosial islahatlar paketində təhsil işçiləri də xüsusi yer tutur.Yeni tədris ilindən dövlət sifarişi ilə təhsil alanların sayının və onlara ayrılan təhsil xərclərinin artırılması ilə bağlı verilən qərarlar bu islahatların tərkib hissəsidir. Bu qərara əsasən müxtəlif ixtisaslar üzrə dövlət sifarişi ilə ali təhsil müəssisələrində hər bir təhsilalana düşən təhsil xərclərinin miqdarı 2019-cu il sentyabrın 1-dən orta hesabla 30 faiz artırılmışdır. Məhz bu yaradılan imkandan yararlanaraq, Sumqayıt Dövlət Universiteti Azərbaycan dövlətinin sosial siyasətini rəhbər tutaraq, əməkdaşların maddi rifah halının yaxşılaşdırılması və sosial müdafiəsinin daha da gücləndirilməsi məqsədilə bütün əməkdaşların əməkhaqları orta hesabla 18,5 faiz artırıldı.
Onu da qeyd etmək yerinə düşər ki, cari ilin əvvəlində əməkdaşların əməkhaqları bir dəfə də artırılmışdı. Təbii ki, yaradılmış şərait və dövlət qayğısı təhsil işçilərini daha da ruhlandırır, onları öz fəaliyyətlərinə daha yaradıcı yanaşmağa sövq edir.

Yerləşdirilmə tarixi : 22 October 2019 14:37
The focus of the policy pursued under the leadership of President Ilham Aliyev is the solution of social issues and the strengthening of social protection of the population. Every day the range of measures to increase the social well-being of citizens of the country is expanding.
Since the beginning of 2019, important steps have been taken to increase salaries, pensions and allowances, to issue compensations to the families of martyrs, to fully insure citizens' deposits, to expand the self-employment program, and to improve the living conditions of the population. According to the decree of the President of the country dated February 14, 2019 “On the issue of scholarships for doctoral students, students studying in universities, colleges, and also at the master's level of the National Academy of Sciences of Azerbaijan,” the scholarship was increased for these categories of students. Since March 1, the number of students receiving scholarships has been increased by 16,000. All this is evidence of the government’s concern for the citizens of the country.
In the new academic year, the number of students studying on a state basis and the amount of expenses allocated to their education were increased. According to the Decree, from September 1, 2019, the expenditure on education of each student studying on a state basis increased by an average of 30%. Due to these opportunities, Sumgayit State University, guided by the social policy of the Azerbaijani state, in order to increase material well-being and strengthen social protection of employees, increased their salaries by an average of 18.5%.
It should be noted that at the beginning of this year, the salary of employees has already been increased. The created conditions and state care inspire the university staff to new creative achievements.