Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Dövlət Müstəqilliyi Günü münasibətilə elmi-nəzəri konfrans öz işinə başladı
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Oktyabr 2019 17:37
SDU-da Dövlət Müstəqilliyi Günü münasibətilə elmi-nəzəri konfrans öz işinə başladı
Bu il Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini bərpa etməsinin 28 ili tamam olur. Bu illər ərzində tarixin çətin sınaqlarından keçən Azərbaycan zəngin inkişaf yolu qət edib. 18 oktyabr - Müstəqillik Günü hər il ölkəmizdə təntənə ilə qeyd olunur.Oktyabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Müstəqilliyi Günü münasibətilə elmi-nəzəri konfrans keçirildi.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsəndirilməsindən sonra tədbir açıq elan olundu.
Konfransı giriş sözü ilə açan universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov “18 Oktyabr – Müstəqillik Günü” münasibətilə konfrans iştirakçılarını təbrik etdi və Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının Rusiya tərəfdən həmsədri UDNTU-nun rektoru akademik Ramil Baxtizinin 18 oktyabr - Müstəqillik Günü münasibətilə SDU-nun kollektivinə ünvanladığı təbrik məktubunu oxudu. Rektor bu tarixi günün Azərbaycan xalqının həyatına böyük və əlamətdar hadisə kimi daxil olduğunu qeyd etdi, dövlət müstəqilliyimizin keçdiyi yoldan danışdı. Bildirdi ki, Azərbaycan bir əsrdə iki dəfə müstəqillik əldə etmək, özünün suveren dövlətini yaratmaq imkanı qazandı.Təəssüf ki, birinci imkan xarici müdaxilə, daxili çəkişmələr və beynəlxalq təminatın olmaması səbəblərindən itirildi. 1918-ci ildə qurulmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 ay yaşadı. İkinci tarixi imkan bir də 70 il sonra yarandı. XX əsrin sonlarında SSRİ-nin dağılması ilə yaranan tarixi şərait nəticəsində Azərbaycan dövlət müstəqilliyini bərpa etdi. 1991-ci il oktyabrın 18-də Ali Sovetin sessiyasında tarixi sənəd - Dövlət Müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı qəbul edildi. Bu mühüm tarixi sənədlə xalqımız uzun illərdən bəri həsrətində olduğu azadlığına qovuşdu. Rektor müstəqilliyin möhkəmlənməsində və milli dövlət quruculuğu prosesində ümummilli lider Heydər Əliyevin xidmətlərini xüsusi vurğulayaraq, bu böyük şəxsiyyətin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın tarixi nailiyyətlərə imza atdığını söylədi. Qeyd etdi ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın qüdrətli dövlətə çevrilməsinə yönəlmiş müdrik siyasəti bu gün Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Azərbaycan gündən-günə daha da güclənir, qüdrətlənir.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Adil Baxşəliyev “Azərbaycan Respublikasını dövlət müstəqilliyinə aparan tarixi yol və müstəqilliyin bərpası”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri, dosent Sona Məhərəmova “AXC- Müsavat Hakimiyyətinin səriştəsizliyi və Azərbaycan torpaqlarının işğalı”,Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Nofəl Abdullayev “Dövlətçiliyin qorunması yolunda həyata keçirilən tədbirlər”, İqtisadiyyat kafedrasının dosenti Səadət Hümbətəliyeva “Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi və iqtisadiyyatın inkişaf yolları”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Elnarə Əhmədova “Müstəqil Azərbaycan Respublikasında elm, təhsil və mədəniyyətin inkişafı” mövzularında məruzələrlə çıxış edərək, Azərbaycanın müstəqillik tarixi barədə geniş və ətraflı məlumat verərək, Dövlət müstəqilliyimizin sarsılmaz köklərə dayandığını vurğuladılar.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялась научно-практическая конференция по случаю Дня независимости
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Октябрь 2019 17:37
В СГУ состоялась научно-практическая конференция по случаю Дня независимости
8 октября в Сумгаитском государственном университете состоялась научно-практическая конференция по случаю Дня независимости Азербайджанской Республики.
Мероприятие открыл ректор университета профессор Эльхан Гусейнов. Он поздравил участников конференции с Днем независимости и прочитал адресованное коллективу СГУ поздравительное письмо сопредседателя Ассоциации Российско-Азербайджанских высших учебных заведений с российской стороны, ректора УГНТУ, академика Рамиля Бахтизина. Профессор Эльхан Гусейнов отметил, что День независимости вошел в жизнь азербайджанского народа как великое и значимое событие и рассказал о нелегком пути к независимости, который прошла наша страна. Азербайджан дважды за столетие обретал независимость и объявлял о своем суверенитете. Однако Азербайджанская Народная Республика, основанная в 1918 году, просуществовала всего 23 месяца.
В результате исторических событий, которые привели к распаду Советского Союза в конце 20-го века, Азербайджан восстановил свою независимость. 18 октября 1991 года на сессии Верховного Совета был принят исторический документ - Конституционный закон о государственной независимости.
Ректор так же подчеркнул роль общенационального лидера Гейдара Алиева в укреплении независимости республики и сохранения государственности, рассказал о процветании Азербайджана, которого он достиг под его руководством и об успешном продолжении мудрой политики Гейдара Алиева нынешним президентом Ильхамом Алиевым.
Далее с докладами выступили декан историко-географического факультета профессор Адиль Бахшалиев «Исторический путь и восстановление государственной независимости, которые привели Азербайджанскую Республику к суверенитету», зав. кафедрой истории и методики ее преподавания Сона Магеррамова «Некомпетентность власти АНФ-Мусават и оккупация азербайджанских земель», ст. преподаватель кафедры истории и методики ее преподавания Нофель Абдуллаев «Меры по защите государственности», доцент кафедры экономики Саадат Гумбаталиева «Государственная независимость и пути развития экономики Азербайджана», старший преподаватель кафедры азербайджанского языка и методики ее обучения Эльнара Ахмедова «Развитие науки, образования и культуры в независимой Азербайджанской Республике».