Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da AMEA-nın müxbir üzvü, Əməkdar elm xadimi, professor Firudin Məmmədovun xatirə barelyefi açıldı
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Oktyabr 2019 16:57
SDU-da AMEA-nın müxbir üzvü, Əməkdar elm xadimi, professor Firudin Məmmədovun xatirə barelyefi açıldı
Oktyabrın 18–də Sumqayıt Dövlət Unuversitetində AMEA-nın müxbir üzvü, Əməkdar elm xadimi, professor Firudin Məmmədovun xatirə barelyefi açıldı.
Açılış mərasimində rektor professor Elxan Hüseynov görkəmli alim Firudin Məmmədovun səmərəli elmi fəaliyyətindən, fizika elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən və onun yüksək mənəvi keyfiyyətlərindən danışdı. Bildirdi ki, ömrünün böyük hissəsini SDU-da ixtisaslı kadrların hazırlanmasına sərf edən qocaman alim, gözəl pedaqoq və səmimi insan Firudin müəllimin əziz xatirəsi yetirmələrinin, onu tanıyanların qəlbində daim yaşayır və yaşayacaq. Rektor çıxışında fiziklərin yetişməsində müstəsna xidmətləri olan Firudin Məmmədovun tələbələrin sevimlisinə çevrildiyini vurğuladı.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova, dosent Rəna Dadaşova, Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov, professorlar Məhəmməd Əhmədov, Əkbər Ağayev, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin IV kurs tələbəsi Xeyranə Məmmədova çıxış edərək bildirdilər ki, Firudin Məmmədov Azərbaycan elmində özünəməxsus yeri olan alim idi. Alimin rəhbərliyi altında onlarla fəlsəfə və elmlər doktoru yetişib. Bu gün yetişdirdiyi böyük alim ordusu elmin keşiyində ləyaqətlə duraraq, onun irsini uğurla davam etdirir. Natiqlər onun adının elm, təhsil tarixinə qızıl hərflərlə yazıldığını vurğuladılar. Qeyd etdilər ki, bir alim və bir insan ömrünü şərəflə yaşamış Firudin Məmmədov elmdə qoyub getdiyi silinməz izlərlə daim ürəklərdə yaşayacaq, onun yetirmələri öz müəllimlərini fəxrlə xatırlayacaqlar.
Mərhumun ailəsi adından çıxış edən oğlu professor Cavanşir Məmmədov alimin xatirəsinə göstərilən hörmət və ehtirama görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova, professor-müəllim və tələbə heyətinə dərin minnətdarlığını bildirdi.
Qeyd edək ki, Əməkdar elm xadimi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Firudin Məmmədov ömrünün 81-ci ilində vəfat etmişdir. Firudin Məmmədov Azərbaycanda informatika və energetika elminin inkişafında mühüm xidmətlər göstərmişdir. Onun uzun bir dövrü əhatə edən səmərəli elmi fəaliyyətinin başlıca istiqamətini müxtəlif texnoloji proseslərdə məlumat-ölçmə sistemləri, çoxölçülü vericilərin öyrənilməsi təşkil etmişdir. Alimin apardığı fundamental tədqiqatlardan əldə olunan mühüm nəticələr mütəxəssislər tərəfindən yüksək dəyərləndirilmişdir. Firudin Məmmədov elmi yaradıcılığını pedaqoji fəaliyyəti ilə daim ahəngdar şəkildə əlaqələndirmiş və Azərbaycanın bir sıra ali təhsil ocaqlarında yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsində fəal iştirak etmişdir. O, nüfuzlu beynəlxalq elmi simpozium, forum və konfranslardakı çıxışları ilə Azərbaycan elmini ölkənin hüdudlarından kənarda da layiqincə təmsil etmişdir. Firudin Məmmədov respublikamızda və xaricdə nəşr edilmiş 250-dən artıq elmi əsərin, 10-dək dərs vəsaiti və monoqrafiyanın, 30-dan çox ixtiranın müəllifidir. Alimin rəhbərliyi ilə 10-dan çox fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. Professor Firudin Məmmədovun elmi fəaliyyəti lazımınca qiymətləndirilmişdir. Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə o, müxtəlif fəxri ad və medallara, o cümlədən 2007-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür.

В СГУ открыт барельеф памяти члена –корреспондента НАНА, Заслуженного деятеля науки профессора Фирудина Мамедова
18 октября в Сумгаитском государственном университете был открыт барельеф памяти члена - корреспондента НАНА, заслуженного деятеля науки, профессора Фирудина Мамедова.
На церемонии открытия выступил ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он рассказал о плодотворной научной деятельности ученого, заслугах в области развития физики и его высоких нравственных качествах. Было отмечено, что память о старейшем ученом, хорошем педагоге и отзывчивом человеке Фирудине Мамедове, посвятившем большую часть своей жизни подготовке высококвалифицированных кадров, навсегда сохранится в сердцах тех, кто знал его. Профессор Фирудин Мамедов пользовался большой любовью и уважением студентов – физиков, которых он обучал и воспитывал.
Выступили: декан факультета Физики и электроэнергетики доцент Тамелла Ахмедова доцент Рена Дадашева, проректор по гуманитарным вопросам доцент Рамиз Гусейнов, профессора Магомед Ахмедов, Акпер Агаев, студентка IV курса Хейрана Мамедова. Они отметили, что профессор Фирудин Мамедов занимает достойное место в азербайджанской науке. Под руководством заслуженного ученого защитили диссертации десятки докторов философии и докторов наук, продолжающих его дело. Ученики профессора Фирудина Мамедова всегда с благодарностью будут вспоминать его. От имени семьи ученого выступил его сын, профессор Джаваншир Мамедов. Он поблагодарил ректора профессора Эльхана Гусейнова и коллектив университета за внимание и уважение к памяти профессора Фирудина Мамедова.
Следует отметить, что заслуженный деятель науки, член-корреспондент Национальной академии наук Азербайджана, доктор технических наук, профессор Фирудин Мамедов скончался на 81-ом году жизни. Он имеет большие заслуги в развитии таких наук, как энергетика и информатика. Основное направление его плодотворной деятельности составляли информационно-измерительные системы в различных технологических процессах, изучение многомерных датчиков. Важные результаты, полученные в процессе его фундаментальных научных исследований, высоко оценивались специалистами. Свою научную деятельность профессор Фирудин Мамедов умело сочетал с педагогической работой. Он активно участвовал в подготовке высокопрофессиональных кадров в ряде вузов. Профессор достойно представлял азербайджанскую науку, выступая на престижных международных научных симпозиумах, форумах и конференциях.
Фирудин Мамедов является автором более 250 научных трудов, изданных в Азербайджане и за рубежом, более 10-ти учебных пособий и монографий, более 30 изобретений. Под его руководством подготовлено более 10-ти докторов философии.
Научная деятельность ученого была достойна оценена. За заслуги в области науки, он был награжден многочисленными почетными званиями и медалями, в том числе, по распоряжению Президента Ильхама Алиева в 2007-ом году был удостоен почетного звания Заслуженного деятеля науки.