Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da AMEA-nın müxbir üzvü, Əməkdar elm xadimi, professor Firudin Məmmədovun xatirə barelyefi açıldı
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Oktyabr 2019 16:57
SDU-da AMEA-nın müxbir üzvü, Əməkdar elm xadimi, professor Firudin Məmmədovun xatirə barelyefi açıldı
Oktyabrın 18–də Sumqayıt Dövlət Unuversitetində AMEA-nın müxbir üzvü, Əməkdar elm xadimi, professor Firudin Məmmədovun xatirə barelyefi açıldı.
Açılış mərasimində rektor professor Elxan Hüseynov görkəmli alim Firudin Məmmədovun səmərəli elmi fəaliyyətindən, fizika elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən və onun yüksək mənəvi keyfiyyətlərindən danışdı. Bildirdi ki, ömrünün böyük hissəsini SDU-da ixtisaslı kadrların hazırlanmasına sərf edən qocaman alim, gözəl pedaqoq və səmimi insan Firudin müəllimin əziz xatirəsi yetirmələrinin, onu tanıyanların qəlbində daim yaşayır və yaşayacaq. Rektor çıxışında fiziklərin yetişməsində müstəsna xidmətləri olan Firudin Məmmədovun tələbələrin sevimlisinə çevrildiyini vurğuladı.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova, dosent Rəna Dadaşova, Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov, professorlar Məhəmməd Əhmədov, Əkbər Ağayev, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin IV kurs tələbəsi Xeyranə Məmmədova çıxış edərək bildirdilər ki, Firudin Məmmədov Azərbaycan elmində özünəməxsus yeri olan alim idi. Alimin rəhbərliyi altında onlarla fəlsəfə və elmlər doktoru yetişib. Bu gün yetişdirdiyi böyük alim ordusu elmin keşiyində ləyaqətlə duraraq, onun irsini uğurla davam etdirir. Natiqlər onun adının elm, təhsil tarixinə qızıl hərflərlə yazıldığını vurğuladılar. Qeyd etdilər ki, bir alim və bir insan ömrünü şərəflə yaşamış Firudin Məmmədov elmdə qoyub getdiyi silinməz izlərlə daim ürəklərdə yaşayacaq, onun yetirmələri öz müəllimlərini fəxrlə xatırlayacaqlar.
Mərhumun ailəsi adından çıxış edən oğlu professor Cavanşir Məmmədov alimin xatirəsinə göstərilən hörmət və ehtirama görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova, professor-müəllim və tələbə heyətinə dərin minnətdarlığını bildirdi.
Qeyd edək ki, Əməkdar elm xadimi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Firudin Məmmədov ömrünün 81-ci ilində vəfat etmişdir. Firudin Məmmədov Azərbaycanda informatika və energetika elminin inkişafında mühüm xidmətlər göstərmişdir. Onun uzun bir dövrü əhatə edən səmərəli elmi fəaliyyətinin başlıca istiqamətini müxtəlif texnoloji proseslərdə məlumat-ölçmə sistemləri, çoxölçülü vericilərin öyrənilməsi təşkil etmişdir. Alimin apardığı fundamental tədqiqatlardan əldə olunan mühüm nəticələr mütəxəssislər tərəfindən yüksək dəyərləndirilmişdir. Firudin Məmmədov elmi yaradıcılığını pedaqoji fəaliyyəti ilə daim ahəngdar şəkildə əlaqələndirmiş və Azərbaycanın bir sıra ali təhsil ocaqlarında yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsində fəal iştirak etmişdir. O, nüfuzlu beynəlxalq elmi simpozium, forum və konfranslardakı çıxışları ilə Azərbaycan elmini ölkənin hüdudlarından kənarda da layiqincə təmsil etmişdir. Firudin Məmmədov respublikamızda və xaricdə nəşr edilmiş 250-dən artıq elmi əsərin, 10-dək dərs vəsaiti və monoqrafiyanın, 30-dan çox ixtiranın müəllifidir. Alimin rəhbərliyi ilə 10-dan çox fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. Professor Firudin Məmmədovun elmi fəaliyyəti lazımınca qiymətləndirilmişdir. Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə o, müxtəlif fəxri ad və medallara, o cümlədən 2007-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür.

Home | News | THE SSU HAS OPENED A BAS-RELIEF IN MEMORY OF THE CORRESPONDING MEMBER OF ANAS, HONORED SCIENTIST PROFESSOR FIRUDIN MAMMADOV
Yerləşdirilmə tarixi : 18 October 2019 16:57
THE SSU HAS OPENED A BAS-RELIEF IN MEMORY OF THE CORRESPONDING MEMBER OF ANAS, HONORED SCIENTIST PROFESSOR FIRUDIN MAMMADOV
On October 18, a bas-relief in memory of the corresponding member of ANAS, Honored scientist, Professor Firudin Mammadov was opened in Sumgayit State University.
The rector, Professor Elkhan Huseynov, spoke at the opening ceremony. He spoke about the scientist"s scientific activity, his merits in the field of the development of physics and his high moral qualities. It was noted that the memory of the oldest scientist, good teacher and helpful person Firudin Mammadov, who devoted most of his life to training highly qualified personnel, will forever remain in the hearts of those who knew him.
Dean of the Faculty of Physics and Electroenergetics, docent Tamella Ahmedova, docent Rena Dadashova, vice-rector for Humanitarian Affairs associate professor Ramiz Huseynov, Professors Mahammad Ahmedov, Akber Aghayev, IV year student Heyran Mammadov spoke in the event and noted that Professor Firudin Mammadov occupies a worthy place in Azerbaijani science. Under the guidance of a distinguished scientist, dozens of doctors of philosophy and doctors of sciences who continued his work defended dissertations. Students of Professor Firudin Mammadov will always remember him with gratitude.
On behalf of the scientist’s family, his son, Professor Javanshir Mammadov, spoke. He thanked the rector of Professor Elkhan Huseynov and the staff of the university for their attention and respect for the memory of Professor Firudin Mammadov.
It should be noted that Honored scientist, corresponding member of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, Doctor of Technical Sciences, Professor Firudin Mammadov died in his 81st year of life. He has great achievements in the development of such sciences as energy and computer science. The main direction of his activity was information-measuring systems in various technological processes, the study of multidimensional sensors. The important results obtained in the process of his fundamental scientific research were highly appreciated by specialists. Professor Firudin Mammadov skillfully combined his scientific activities with pedagogical work. He actively participated in the training of highly qualified personnel in a number of universities. The professor represented Azerbaijani science, speaking at prestigious international scientific symposia, forums and conferences.
Firudin Mammadov is the author of more than 250 scientific papers published in Azerbaijan and abroad, more than 10 textbooks and monographs, more than 30 inventions. The scientific activity of the scientist was worthy of appreciation. For achievements in the field of science, he was awarded numerous honorary titles and medals, including, by order of President Ilham Aliyev, in 2007 he was awarded the honorary title of Honored scientist.