Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafında Bakı Dövlət Universitetinin rolu” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Oktyabr 2019 15:27
SDU-da “Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafında Bakı Dövlət Universitetinin rolu” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi
Oktyabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetində BDU-nun 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafında Bakı Dövlət Universitetinin rolu” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransda universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti ilə yanaşı, BDU-nun rektoru Elçin Babayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti iştirak etdi.
Əvvəlcə qonaqlar universitetdə Ulu öndərin adını daşıyan Heydər Əliyev Mərkəzində ümummilli lider Heydər Əliyevin zəngin həyat və fəaliyyətinin bütün dövrlərini, o cümlədən müstəqil Azərbaycanın Prezidenti kimi xarici ölkələrə səfərlərini, nüfuzlu dövlət xadimləri ilə görüşlərini əks etdirən fotoşəkillərə, Ulu öndərə həsr olunmuş kitablara baxış keçirdilər. BDU-nun rektoru Elçin Babayev xatirə kitabında ürək sözlərini qeyd etdi.
SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov qonaqları salamlayaraq, ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının milli sərvəti kimi dəyərləndirdiyi BDU-nun 100 illik yubileyi münasibətilə iştirakçıları təbrik etdi, xoş arzularını çatdırdı. Qeyd etdi ki, Bakı Dövlət Universiteti 1919-cu il sentyabrın 1-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin parlamenti tərəfindən təsis edilmişdir. Ümummilli lider Heydər Əliyev BDU-nun yaradılması kimi mühüm tarixi hadisəyə olduqca obyektiv qiymət verərək demişdir ki, əsrin əvvəlindən bu günə kimi Azərbaycan elminə çıraq tutan universitetimizin yaradılması xalqımızın tarixində ən əlamətdar hadisələrdən biridir. Tarixi haqsızlıq ucbatından uzun müddət müstəqilliyini və dövlətçiliyini itirməyə məcbur olmuş Azərbaycan xalqı milli təhsil sistemini və mənəvi tərbiyə formalarını yaratmaq imkanlarından da məhrum edilmişdi. Yalnız 1918-ci ildə müstəqillik qazanaraq, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətini elan edən xalqımız neçə yüz illərdən sonra milli və ictimai tərəqqidə elmin, təhsilin rolunu qiymətləndirmək imkanı qazandı. BDU-nun inkişafında yeni keyfiyyət mərhələsinin Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu vurğulayan rektor Ulu öndərin məzunu olduğu Bakı Dövlət Universitetinə daim xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyini diqqətə çatdırdı. Bütün dövrlərdə Bakı Dövlət Universitetinə Heydər Əliyevin xüsusi bir sevgisinin şahidiyik . O, BDU-ya olan məhəbbətini, ehtiramını, sevgisini bu sözlərlə bildirirdi: "Mən fəxr edirəm ki, Bakı Dövlət Universitetinin məzunuyam". Hal-hazırda dahi şəxsiyyətin ideyaları Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən əzmlə həyata keçirilir. Bu gün Bakı Dövlət Universitetinin 100 illik yubileyi Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatının mühüm hadisələrindən biri kimi qarşılanır və müxtəlif səviyyələrdə qeyd olunur. Azərbaycan tarixində ilk dəfə olaraq BDU-nun 100 illik yubileyinin UNESCO-da qeyd olunmasının hər bir azərbaycanlıya və xüsusilə də təhsil işçisinə böyük qürur hissi yaşadır. Rektor onu da qeyd etdi ki, Bakı Dövlət Universiteti onun üçün son dərəcə doğma, əzizdir. Çünki ömrünün xoş xatirələri Bakı Dövlət Universiteti ilə bağlı olub,100 yaşı qeyd olunan universitet onun karyera inkişafında mühüm rol oynayıb. Bu qocaman universitetin məzunu olmuş, 1995-ci ilədək burada müəllim, baş müəllim, dosent, partiya komitəsi katibinin müavini vəzifələrində çalışmış,1995-1999-cu illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru kimi fəaliyyət göstərmiş,1999-2002-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin I prorektoru – Tədris işləri üzrə prorektor, 2010-2011-ci illərdə isə Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor vəzifəsində işlədiyini diqqətə çatdırdı. Vurğuladı ki, Azərbaycan dövlətçiliyinin qorunub saxlanılmasında və inkişafında, ölkədə maarifçiliyin, elmin tərəqqisində, milli ideologiyanın formalaşmasında Bakı Dövlət Universitetinin misilsiz xidmətləri olmuşdur.
Sonra rektor BDU-nun ilk binasını əks etdirən xalça və təbrik məktubunu Elçin Babayevə təqdim etdi, universitetin kollektivini bir daha səmimi qəlbdən təbrik etdi.
Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev SDU-nun professor-müəllim və tələbə heyətini salamlayıb, konfransın təşkili üçün universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova təşəkkür etdi. Bildirdi ki, universitet şanlı yubileyinə böyük ruh yüksəkliyi ilə hazırlaşır. Bakı Dövlət Universitetinin müsəlman Şərqində yeni tipli ilk ali məktəb kimi yarandığı vaxtdan etibarən nailiyyətlərlə zəngin şərəfli bir yol keçdiyini diqqətə çatdıran rektor Prezident cənab İlham Əliyevin “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamından bəhs edərək, ali təhsil ocağının yubiley tədbirlərinin həm Azərbaycanda, həm də ölkə hüdudlarından kənarda geniş qeyd edildiyini, noyabr ayında böyük tədbirin keçiriləcəyini vurğuladı. Rektor Elçin Babayev Azərbaycanda milli təhsilin əsaslarının yaranmasında, elm və təhsilin inkişafında xüsusi xidməti olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin və yetişdirdiyi kadrların əvəzsiz rolu olduğunu söyləyərək, onun Azərbaycan təhsilinə verdiyi töhfələrdən danışdı, bu ali təhsil ocağına yeni-yeni uğurlar arzuladı.
SDU-nun Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri Əməkdar jurnalist Avtandil Məmmədov “Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafında Bakı Dövlət Universitetinin rolu” , BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin dekanı Vüqar Əliyev “Azərbaycanın ictimai-siyasi və mədəni həyatında Bakı Dövlət Universitetinin rolu” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Məruzə ətrafında SDU-nun və BDU-nun alimləri ayrı-ayrı sahələrdə qazandıqları uğurlar barədə və məzunu olduqları Bakı Dövlət Universiteti haqqında fikirlərini bölüşdülər. Riyaziyyat fakültəsinin dekanı Əməkdar müəllim Zəfər Hüseynov, Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının professoru Məhəmmədəli Zərbəliyev, Diferensial tənlikər və optimallaşdırma kafedrasının dosenti Əməkdar müəllim Əkbər Məmmədov, Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının professoru Əməkdar müəllim Qafar Ramazanov və digər natiqlər çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, Bakı Dövlət Universitetinin məzunlarının qazandığı nailiyyətlər respublikamızın elmi həyatının ayrılmaz tərkib hissəsi olmaqla, xalqımızın qədim tarixinin, mədəniyyətinin araşdırılmasında, milli mədəniyyətimizin, ana dilimizin qorunub-saxlanılmasında, vətənpərvərlik, azərbaycançılıq ideologiyasının təbliğində böyük rol oynayır.
Konfransdan sonra BDU-nun rektoru Elçin Babayev və nümayəndə heyəti universitetin II tədris binası və açıq səmada elektroenergetika üzrə Tədris muzeyi və yüksək gərginlikli yarımstansiya Tədris poliqonu ilə tanış oldular.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялась научно –практическая конференция «Роль Бакинского государственного университета в развитии науки и образования в Азербайджане
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Октябрь 2019 15:27
В СГУ состоялась научно –практическая конференция «Роль Бакинского государственного университета в развитии науки и образования в Азербайджане
18 октября в Сумгаитском государственном университете начала свою работу научно-практическая конференция «Роль Бакинского государственного университета в развитии науки и образования в Азербайджане», посвященная 100–летию БГУ.
В конференции участвовали профессорско-преподавательский и студенческий состав СГУ и представители БГУ под руководством ректора Эльчина Бабаева.
Вначале гости посетили Центр Гейдара Алиева и ознакомились с фотографиями, отражающими жизнь и деятельность общенационального лидера, его поездки за рубеж, встречи с руководителями ведущих стран мира, осмотрели книги, посвященные великому политику.
Ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов приветствовал гостей и участников конференции и поздравил со 100–летним юбилеем БГУ. Он сказал, что университет учреждён парламентом Азербайджанской Демократической Республики 1 сентября 1919 года. Общенациональный лидер Гейдар Алиев высоко оценивал это событие и отмечал, что с начала века и по сегодняшний день БГУ является центром науки Азербайджана и его учреждение - один из самых знаменательных событий в истории страны. Наступление нового этапа в развитии науки и образования в БГУ связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. Являясь выпускником этого вуза, он уделял ему особое внимание и заботу. Свою любовь и почтение к БГУ он выражал так: «Я горжусь том, что являюсь выпускником Бакинского государственного университета».
Сегодня юбилей БГУ оценивается как знаменательное событие в общественно-политической жизни республики и отмечается на различных уровнях. Впервые в истории Азербайджана юбилей БГУ был отмечен в UNESCO. Это вызывает чувство гордости у каждого азербайджанца, в особенности у сотрудников сферы образования.
Ректор также отметил, что БГУ является родным и для него, так как сыграл большую роль в развитии его карьеры. Он - выпускник этого старейшего в республике вуза, до 1995-го года работал здесь преподавателем, ст. преподавателем, доцентом, секретарем партийного комитета. В 1995-1999-ые гг. исполнял должность проректора по международным связям, 1999-2002-ые гг. являлся проректором по учебной работе.
Ректор подчеркнул, что БГУ внёс огромный вклад в дело защиты и развития государственности страны, в развитие научного прогресса, просветительской работы, науки, формирование национальной идеологии.
Затем ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов вручил ректору БГУ Эльчину Бабаеву ковер с изображением первого здания университета и поздравительный адрес, ещё раз поздравив коллектив БГУ с юбилеем.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев приветствовал профессорско-преподавательский и студенческий состав СГУ и поблагодарил ректора Эльхана Гусейнова за организацию и проведение конференции. Он отметил, что со дня создания БГУ, как первого вуза нового типа на мусульманском Востоке, университет прошел большой и славный путь. Президент страны Ильхам Алиев подписал Указ «О проведении 100-летнего юбилея Бакинского государственного университета», согласно которому юбилей вуза будет отмечаться и в Азербайджане, и за его проделами. Большое мероприятие, посвященное юбилею, будет проведено в ноябре.
Ректор Эльчин Бабаев также подчеркнул, что СГУ вносит достойный вклад в развитие науки и образования в республике, подготовку квалифицированных кадров для страны и пожелал успехов его коллективу.
На конференции выступили зав. кафедрой литературы Азербайджана и зарубежных стран СГУ заслуженный журналист Автандил Мамедов с докладом: «Роль Бакинского государственного университета в развитии науки и образования в Азербайджане» и декан факультета журналистики БГУ Вугар Алиев – с докладом «Роль Бакинского государственного университета в общественно-политической и культурной жизни Азербайджана». Вокруг этих докладов состоялись обсуждения ученых БГУ и СГУ. Они рассказали о своих трудовых достижениях и поделились своими впечатлениям о БГУ, выпускниками которого являются.
Выступили выпускники БГУ - декан математического факультета СГУ, заслуженный учитель Зафар Гусейнов, профессор кафедры физики твердых тел и полупроводников профессор Мамедали Зарбалиев, доцент кафедры дифференциальных уравнений и оптимизации, заслуженный учитель Акпер Мамедов, профессор кафедры нефтехимии и химической инженерии, заслуженный учитель Гафар Рамазанов и др. Докладчики отметили, что выпускники БГУ играют огромную роль в исследовании древней истории и культуры народа, защите и развитии родного языка, пропаганде патриотизма и идеологии азербайджанства.
В заключение конференции ректор БГУ Эльчин Бабаев и другие гости ознакомились со II учебным корпусом СГУ, учебным музеем под открытым небом по электроэнергетике и учебным полигоном с высоковольтной подстанцией.