Əsas səhifə | Xəbərlər | Nümayəndələrimiz Bakı Avrasiya Universitetində ERASMUS+ təlimində iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 12 Oktyabr 2019 10:08
Nümayəndələrimiz Bakı Avrasiya Universitetində ERASMUS+ təlimində iştirak etdilər
Oktyabrın 11-də Bakı Avrasiya Universitetində ERASMUS+ proqramları mövzusunda təlim keçirildi.
Tədbirin əsas məqsədi ERASMUS+ proqramının Azərbaycan universitetləri üçün verdiyi imkanlar, mövcud proqramlar (ERASMUS Mundus, HORİZON 2020, Jean Monnet) və onlara qəbul şərtləri ilə bağlı ali məktəb nümayəndələrini maarifləndirməyə, layihə yazmaq bacarıqlarının, vərdişlərinin inkişaf etdirilməsinə yönəlmişdi.
ERASMUS+ proqramının Milli ofisinin nümayəndəsi Pərviz Bağırov proqramın mahiyyətinin nazirliyin strateji hədəflərinə uyğun olmasından danışaraq qeyd etdi ki, Bolonya prosesinin əsas prinsiplərindən biri təhsilin beynəlmiləlləşməsi, Təhsil Nazirliyinin də bu hədəf çərçivəsində təhsilimizin vahid Avropa təhsil məkanına inteqrasiyasını gücləndirməsi, universitetlərimizin beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi, eyni zamanda universitetlərin bu tip proqramlarda iştirakının artmasına nail olmaqdır. Daha spesifik məqsəd olaraq, tələbələrin mobilliyinin təmin olunması, bu tip proqramlarda iştiraklarının təmin edilməsi, eyni zamanda beynəlxalq təcrübənin kurikuluma tədbiq edilməsi bizim əsas məqsədlərimizdən biridir. Milli ERASMUS+ ofisinin nümayəndəsi Zəfər Həsənov Azərbaycanda “ERASMUS+” proqramı və Milli ERASMUS + ofisinin rolu haqqında məruzə ilə çıxış edərək, yeniliklər haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Milli ERASMUS+ Ofisi ölkəmizdə Avropa Komissiyası, Təhsil, Audiovizual və Mədəniyyət üzrə İcraçı Agentliyinin (EACEA) və milli hakimiyyət orqanlarının dəstəyi ilə ERASMUS+ Proqramını həyata keçirir. Milli ERASMUS+ Ofisi (MEO) Azərbaycanda təhsil siyasətinin inkişafını, xüsusilə də ali təhsil sahəsində, həmçinin təhsilin digər səviyyələrində yaxından izləyir.
Sonra ERASMUS +çərçivəsində Ali Təhsildə Potensialın Gücləndirilməsi (CBHE) proqramının Azərbaycanda tətbiqi barədə məlumat verildi. Yaxın vaxtlarda elan ediləcək proqramlar, onların əsas istiqamətləri, müraciət qaydaları haqqında bilgilər açıqlandı. Digər universitet nümayəndələri ERASMUS + proqramında iştiraklar haqqında danışdılar.
ERASMUS +proqramı 4 milyon insana təhsil almaq, iş təcrübəsi toplamaq və xarici ölkədə könüllü fəaliyyəti ilə məşğul olmaq imkanı verir.
Tədbirə 17 Azərbaycan universitetindən nümayəndələr təmsil olunurdu. Sumqayıt Dövlət Universitetindən Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov və Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova iştirak etdilər.

Представители СГУ приняли участие в тренинге ERASMUS+
Основной целью его проведения было ознакомление с имеющимися программами (ERASMUS Mundus, HORİZON 2020, Jean Monnet), условиями участия в них, развитие навыков и умений по написанию проектов.
Представитель Национального офиса программы ERASMUS+ Парвиз Багиров в своём выступлении сказал о том, что сущность проекта соответствует стратегическим целям министерства. Он также сказал, что основным принципом болонского процесса является интернационализация образования. В рамках этого, Министерство образования ведет работу по усилению интеграции азербайджанского образования в единое европейское образовательное пространство. Одновременно было отмечено, что очень важным является обеспечение мобильности студентов, применение международного опыта в учебных куррикулумах.
Представитель Национального офиса ERASMUS+ Зафар Гасанов выступил с докладом о программе ERASMUS+ в Азербайджане и роли Национального офиса. Он отметил, что Национальный офис ERASMUS+ проводит эту программу у нас в стране при поддержке Еврокомиссии, Исполнительного агентства по образованию, культуре и аудиовизуальной сфере (ЕАСЕА) и органов власти. Национальный офис ERASMUS+ (МЕО) активно наблюдает за развитием политики образования в Азербайджане, особенно, в области высшего образования.
Далее в рамках ERASMUS+ была представлена информация о применении в Азербайджане программы по Укреплению потенциала в высшем образовании (СВНЕ). Было сообщено о программах, которые будут объявлены в ближайшем будущем, их основных направлениях, правилах обращения к ним.
Программа ERASMUS+ позволяет 4 млн. человек получить образование, накопить опыт работы, участвовать в качестве волонтеров в зарубежных странах.
В тренинге приняли участие представители 17 азербайджанских вузов. Сумгаитский государственный университет представляли на мероприятии зав. Учебной частью доц. Самир Оруджев, зав. кафедрой электромеханики факультета Физики и электроэнергетики доц. Тургай Гусейнов и зав. Отделом Международного сотрудничества д.ф.п.и. Самира Мамедова.