Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “İcbari tibbi sığorta: üstünlükləri və perspektivləri” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Oktyabr 2019 12:48
SDU-da “İcbari tibbi sığorta: üstünlükləri və perspektivləri” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirildi
Oktyabrın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə Türkdilli Dövlətlərin İqtisadçıları İctimai Birliyinin “İcbari tibbi sığorta: üstünlükləri və perspektivləri” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirildi. Tədbirdə Türkdilli Dövlətlərin İqtisadçıları İctimai Birliyinin üzvləri ilə yanaşı, universitetin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva, müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər.
Tədbiri İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev açaraq, tədbir iştirakçılarını salamladı və icbari tibbi sığortanın əhəmiyyətindən, onun əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsindəki rolundan bəhs etdi və bu layihənin həyata keçirilməsinin əhali, xüsusilə də tələbələr arasında maarifləndirmə nöqteyi-nəzərindən mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi. Vurğuladı ki, icbari tibbi sığortaya keçid ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin, o cümlədən hökumətin vətəndaşlarının sağlamlığına göstərdiyi diqqətin bariz nümunəsidir. Türkdilli Dövlətlərin İqtisadçıları İctimai Birliyinin sədri i.f.d., dosent Rəsmiyyə Abdullayeva çıxış edərək, bu layihənin reallaşdırılmasına maliyyə dəstəyi verən QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasına minnətdarlığını bildirdi. 2020-ci ildən bütün ölkədə tətbiq ediləcək icbari tibbi sığortanın əhəmiyyətindən, onun əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsindəki rolundan danışdı.
Sonra təlimçilər: – Birliyin sədr müavini, AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi işlər üzrə direktor müavini iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Allahyar Muradov “İcbari tibbi sığorta: dünya təcrübəsi”, birliyin sədr müavini, AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun Həyat səviyyəsinin sosial-iqtisadi problemləri şöbəsinin müdiri iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Pərviz Həsənov “İcbari tibbi sığortanın dövlət tənzimlənməsi”, birliyin üzvü, AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun kiçik elmi işçisi Mələk Əliyeva “Azərbaycanda icbari tibbi sığortanın mövcud vəziyyəti və perspektivlər” mövzularında çıxış edərək, icbari tibbi sığorta sisteminin ölkə əhalisinin sosial rifahını və sağlamlığını yaxşılaşdıracağını qeyd etdilər.
Təqdimatlardan sonra müzakirələr oldu, tələbələrin sualları cavablandırıldı, onlara maarifləndirici bukletlər paylanıldı. Sonda icbari tibbi sığortanın əhəmiyyətini əks etdirən sosial videoçarx nümayiş olundu.

Home | News | AN EDUCATIONAL EVENT “COMPULSORY HEALTH INSURANCE: ADVANTAGES AND PROSPECTS” WAS HELD AT SSU
AN EDUCATIONAL EVENT “COMPULSORY HEALTH INSURANCE: ADVANTAGES AND PROSPECTS” WAS HELD AT SSU
On October 14, the Public Association of Economists of Turkic Speaking States, with financial assistance of the Council of State Support for Non-Governmental Organizations under President of Azerbaijan Republic, held an educational event “Compulsory Health Insurance: advantages and prospects” at Sumgayit State University.
The event was attended by members of the Public Association of Economists of Turkic Speaking countries, dean of the Faculty of Economics and Management docent Aynura Yahyayeva, academic and student staff.
The event was opened by the head of Department of Finance and Accounting docent Logman Abdullayev. He spoke about the importance of health insurance and its role in strengthening social protection of the population, the importance of educational work among students. It was noted that health insurance is the government's concern for the health of its citizens.
In her speech, the Chairman of the Public Association of Economists of Turkic Speaking countries, PhD in economy Rasmiya Abdullayeva thanked the Council of State Support for Non-Governmental Organizations for financial support. She also spoke about the importance of compulsory health insurance, which will be adopted throughout the country, starting in 2020, its role in strengthening social protection of the population.
Afterwards the instructors delivered report: deputy chairman of Association, deputy Director for Research of Institute of Economics of ANAS, PhD Allahyar Muradov with the report “Compulsory health insurance: global experience”, deputy chairman of the Association, head of Department of "Socio-economic problems of living standards" of the Institute of Economics of ANAS, PhD, docent Parviz Hasanov with the report “State regulation of compulsory medical insurance”, member of the Association, junior researcher Melek Aliyeva with the report “Current status and prospects of compulsory medical insurance in Azerbaijan”. Speakers noted that compulsory health insurance would improve the social well-being of the population and its health.
At the end of the event, discussions were held, answers to students' questions were sounded, educational booklets were distributed. The participants of the event were shown a video on the importance of compulsory medical insurance.