Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “İcbari tibbi sığorta: üstünlükləri və perspektivləri” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Oktyabr 2019 12:48
SDU-da “İcbari tibbi sığorta: üstünlükləri və perspektivləri” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirildi
Oktyabrın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə Türkdilli Dövlətlərin İqtisadçıları İctimai Birliyinin “İcbari tibbi sığorta: üstünlükləri və perspektivləri” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirildi. Tədbirdə Türkdilli Dövlətlərin İqtisadçıları İctimai Birliyinin üzvləri ilə yanaşı, universitetin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva, müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər.
Tədbiri İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev açaraq, tədbir iştirakçılarını salamladı və icbari tibbi sığortanın əhəmiyyətindən, onun əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsindəki rolundan bəhs etdi və bu layihənin həyata keçirilməsinin əhali, xüsusilə də tələbələr arasında maarifləndirmə nöqteyi-nəzərindən mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi. Vurğuladı ki, icbari tibbi sığortaya keçid ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin, o cümlədən hökumətin vətəndaşlarının sağlamlığına göstərdiyi diqqətin bariz nümunəsidir. Türkdilli Dövlətlərin İqtisadçıları İctimai Birliyinin sədri i.f.d., dosent Rəsmiyyə Abdullayeva çıxış edərək, bu layihənin reallaşdırılmasına maliyyə dəstəyi verən QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasına minnətdarlığını bildirdi. 2020-ci ildən bütün ölkədə tətbiq ediləcək icbari tibbi sığortanın əhəmiyyətindən, onun əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsindəki rolundan danışdı.
Sonra təlimçilər: – Birliyin sədr müavini, AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi işlər üzrə direktor müavini iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Allahyar Muradov “İcbari tibbi sığorta: dünya təcrübəsi”, birliyin sədr müavini, AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun Həyat səviyyəsinin sosial-iqtisadi problemləri şöbəsinin müdiri iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Pərviz Həsənov “İcbari tibbi sığortanın dövlət tənzimlənməsi”, birliyin üzvü, AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun kiçik elmi işçisi Mələk Əliyeva “Azərbaycanda icbari tibbi sığortanın mövcud vəziyyəti və perspektivlər” mövzularında çıxış edərək, icbari tibbi sığorta sisteminin ölkə əhalisinin sosial rifahını və sağlamlığını yaxşılaşdıracağını qeyd etdilər.
Təqdimatlardan sonra müzakirələr oldu, tələbələrin sualları cavablandırıldı, onlara maarifləndirici bukletlər paylanıldı. Sonda icbari tibbi sığortanın əhəmiyyətini əks etdirən sosial videoçarx nümayiş olundu.

В СГУ проведено просветительное мероприятие «Обязательное медицинское страхование: преимущества и перспективы»
14 октября Общественное объединение экономистов тюркоязычных государств при финансовой помощи Совета государственной поддержки негосударственных организаций провело в Сумгаитском государственном университете просветительное мероприятие «Обязательное медицинское страхование: преимущества и перспективы».
В мероприятии участвовали члены Общественного объединения экономистов тюркоязычных стран, декан факультета Экономики и управления доц. Айнура Яхъяева, преподавательский и студенческий состав.
Мероприятие открыл зав. кафедрой финансов и бухгалтерского учета доц. Логман Абдуллаев. Он рассказал о значении медицинского страхования и его роли в укреплении социальной защиты населения, важности проведения просветительной работы среди студентов. Было отмечено, что медицинское страхование–это забота правительства о здоровье своих граждан.
В своем выступлении председатель Общественного объединения экономистов тюркоязычных государств д.ф.п.э. Расмия Абдуллаева поблагодарила Совет государственной поддержки негосударственных организаций за финансовую поддержку. Она также рассказала о значении обязательного медицинского страхования, которое будет принято по всей стране, начиная с 2020 года, его роли в укреплении социальной защиты населения.
Далее выступили: зам. председателя, зам. директора по научной работе Института экономики НАНА, д.ф.п.э.доц. Аллахъяр Мурадов с докладом «Обязательное медицинское страхование: мировой опыт», зам. председателя Объединения, зав. Отделом «Социально-экономических проблем уровня жизни» Института экономики НАНА д.ф.п.э., доц. Парвиз Гасанов–с докладом «Государственное регулирование обязательного медицинского страхования», член Объединения, младший научный сотрудник Мелек Алиева – с докладом «Состояние и перспективы обязательного медицинского страхования в Азербайджане». Выступающие отметили, что обязательное медицинское страхование послужит улучшению социального благосостояния населения и его здоровья.
В заключение мероприятия состоялись обсуждения, прозвучали ответы на вопросы студентов, были розданы просветительные буклеты. Участникам мероприятия был продемонстрирован видеоролик о значении обязательного медицинского образования.