Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Beynəlxalq Müəllimlər Günü qeyd edildi
Oktyabrın 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə tədbir keçirildi.
Tədbiri rektor professor Elxan Hüseynov açaraq, 5 Oktyabr - Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə kollektivi ürəkdən təbrik etdi, möhkəm cansağlığı, müqəddəs, şərəfli peşələrində uğurlar arzuladı. Qeyd etdi ki, müəllim peşəsinin vacibliyini, gözəlliyini və eyni zamanda çətinliyini, məsuliyyətini yaxşı anlayan əcdadlarımız həmişə müəllimə hörmətlə yanaşmış, onu yüksək qiymətləndirmişlər. Bu, keçmişdə də belə olub, bu gün də belədir və gələcəkdə də belə olacaqdır. Çünki məhz müəllim əməyinin nəticəsində cəmiyyət formalaşır, savadlı, bilikli, geniş dünyagörüşlü, yüksək mənəvi-əxlaqi dəyərlərə malik insanlar yetişir. Məhz belə insanlar cəmiyyəti inkişaf etdirir, onu irəli aparır. Bu gün həyatımızın bütün sahələrində sürətlə inkişaf edən müstəqil ölkəmizin daha da gücləndirilməsində mühüm rol oynayan, cəmiyyətdə öz layiqli vətəndaş mövqeyi ilə seçilən insanlar məhz müəllim əməyinin yetirmələridir. Bizim hər birimizin layiqli vətəndaş kimi yetişməyimizdə müəllimlərimizin böyük və əvəzsiz xidmətləri vardır. Ulu öndər Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra bütün sahələr kimi təhsil sahəsinin də inkişaf etməyə başladığını, Azərbaycanın təhsil sisteminin beynəlxalq sistemə inteqrasiya olunduğunu qeyd etdi. Son illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən təhsil sahəsində geniş islahatların həyata keçirilməsini, təhsilin inkişafına, təhsil müəssisələrində çalışan işçilərin əməkhaqlarının və tələbələrin təqaüdlərinin artırılması məhz müəllimlərimizin, təhsil işçilərinin zəhmətinə verilən qiymətin təzahürü olduğunu vurğuladı.Təhsil uğurlarında müəllimlərin əhəmiyyətli rolunu önə çəkən rektor onların çətin əməyinin hər cür alqışa və mükafata layiq olduğunu diqqətə çatdıraraq qeyd etdi ki, bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetinin təhsildə qazandığı uğurlar məhz universitetdə çalışan müəllimlərin əməyi sayəsində ərsəyə gəlib.
Sonra universitetin ictimai həyatında yüksək fəallıq göstərdiklərinə, səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətlərinə görə bir qrup müəllim universitet rəhbərliyi tərəfindən fəxri fərman və pul mükafatı ilə təltif olundular.
Tədbirin bədii hissəsində universitetin özfəaliyyət kollektivi, “Səma” rəqs qrupu ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Arzu Əliyeva, tanınmış incəsənət xadimləri: Aytən Məhərrəmova, Gülzar Fərəcova, Əlikram Bayramov, İzzət Bağırov və başqaları rəngarəng ifaları ilə müəllimləri təbrik etdilər.

Главная страница | Новости | В СГУ отметили Международный день учителя
4 октября в Сумгаитском государственном университете было проведено мероприятие, посвященное Международному дню учителю.
Мероприятие началось приветственной речью ректора университета профессора Эльхана Гусейнова. Он поздравил всех преподавателей с этим знаменательным днем и пожелал им успехов в педагогической деятельности. Он рассказал о значении этого праздника, о приоритетах проводимой в стране образовательной политики, а также о внимании, которое оказывает учителям руководство республики во главе с президентом Ильхамом Алиевым. Проф. Э.Б. Гусейнов отметил, что успехи в области образования в Азербайджане достигнуты благодаря заботе общенационального лидера Гейдара Алиева. Он всегда высоко оценивал труд учителей и выражал им свою признательность, уважал учителей и заботился об их благосостоянии. Ректор подчеркнул, что после прихода Гейдара Алиева к власти развитию образования стало уделяться особое внимание. Эта политика была продолжена и Ильхамом Алиевым. В результате проведенных им реформ были достигнуты большие успехи в интеграции азербайджанского образования в мировую систему образования. Периодическое повышение заработной платы и стипендий так же является свидетельством заботы государства, которое оно проявляет по отношению к работникам образования. Ректор также подчеркнул, что своими достижениями СГУ обязан нелегкому труду преподавателей университета.
Затем администрация университета наградила группу преподавателей почетными дипломами и подарками за активное участие в общественной жизни университета, научно-педагогическую деятельность и заслуги в деле по улучшению образования.
Танцевальная группа университета «Сяма», популярные артисты и деятели культуры республики: Арзу Алиева, Айтен Магеррамова, Гульзар Фараджова, Аликрам Байрамов, Иззат Багиров также поздравили профессорско-преподавательский состав с праздником.