Əsas səhifə | Xəbərlər | Mühəndislik fakültəsi yeni laboratoriyalar və müasir texniki avadanlıqlarla təchiz olunub
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Sentyabr 2019 15:18
Mühəndislik fakültəsi yeni laboratoriyalar və müasir texniki avadanlıqlarla təchiz olunub
2019-2020-ci tədris ilinin başlanması münasibətilə bir çox fakültələrdə yeni tədris laboratoriyaları yaradılıb. Mühəndislik fakültəsində yaradılan yeni laboratoriyalar Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi, Kompüter mühəndisliyi və İnformasiya texnologiyaları ixtisaslarında təhsil alan tələbələrin peşəkar olması üçün mühüm rol oynayacaq. Fakütənin tələbələri ilə bərabər, Elektroenergetika fakültəsində Energetika mühəndisliyi, Elektronikanın əsasları, Mikrosxematexnika fənlərindən laboratoriya işlərində də istifadə olunacaq.
Ötən tədris ilindən başlayaraq, layihə çərçivəsində mühüm işlər görülmüş, fakültəyə 20 ədədə yaxın yeni cihazlar alınmışdır. Laboratoriya avadanlıqları Rusiyanın Çelyabinsk şəhərindən gətirilib. Cihazların əsas element bazası Avropa istehsalıdır. Kimya-neft sənayəsində istifadə olunan nəzarət ölçmə cihazlarının, avtomatika vasitələrin istifadə olunma qaydalarının öyrənilməsi üçün müasir avadanlıqlar Elektronikanın əsasları, Mikrosxematexnika, Mikroprosessorlar, Mikroprosessorların idarə edilməsi sistemlərinin element bazalarının tətbiqi və öyrənilməsi, Rəqəmsal texnika fənnindən laboratoriya işlərinin yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulub. Bundan əlavə, universitetimiz müasir və yüksək texniki parametrlərə malik texniki avadanlıqlarla təchiz olunub. Bu il Mühəndislik fakültəsinə 25-ə yaxın yeni kompüterlər alınıb. 2019-2020-ci tədris ilində tələbələrimiz müasir laboratoriyalarda oxuduqları ixtisasda praktiki işləri aparacaqlar.
Qeyd edək ki, sentyabrın 14-dən 16-dək texniki təlimat kitabı əsasında müəllimlər və laborantlar üçün təlimlər keçirilib. Bu da laboratoriya işlərinin icra olunmasında nailiyyətlərimizə uğurlu bir yoldur.

Главная страница | Новости | На факультете Инженерии созданы новые лаборатории, оснащенные современным техническим оборудованием
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Сентябрь 2019 15:18
На факультете Инженерии созданы новые лаборатории, оснащенные современным техническим оборудованием
С началом нового учебного года на многих факультетах университета созданы новые учебные лаборатории. Созданные на факультете Инженерии новые лаборатории сыграют большую роль в профессиональной подготовке студентов, обучающихся по специальностям инженерия автоматизации процессов, компьютерная инженерия и информационные технологии. Наряду со студентами факультета Инженерии этими новыми лабораториями смогут пользоваться студенты факультета Физики и электроэнергетики, обучающиеся по специальности энергетическая инженерия и изучающие предметы основы электроники и микросхемотехника.
Начиная с прошлого учебного года, в рамках проекта проделана важная работа, а для факультета приобретены более 20-ти новых приборов. Лабораторное оборудование получено из города Челябинска Российской Федерации. Основная база элементов приборов изготовлена в Европе. Контрольно–измерительные приборы, предназначенные для использования в нефтехимической промышленности, и современное оборудование для изучения правил применения средств автоматики рассчитаны на выполнение лабораторных работ по электротехнике, микросхемотехнике, микропроцессорам. Кроме того, университет оснащён техническим оборудованием, обладающим современными и высокими техническими параметрами. В этом году для факультета Инженерии приобретено около 25-ти новых компьютеров. В 2019-2020- ом учебном году наши студенты будут проводить практические работы по изучаемым предметам в современных лабораториях. Следует отметить, что с 14 по 16 сентября для преподавателей и лаборантов были проведены тренинги с целью их ознакомления с техническими инструкциями, что поможет успешному выполнению лабораторных работ.