Əsas səhifə | Xəbərlər | Alimimiz xarici qiymətləndiricilər üçün təşkil olunmuş təlimlərdə iştirak etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Sentyabr 2019 15:17
Alimimiz xarici qiymətləndiricilər üçün təşkil olunmuş təlimlərdə iştirak etdi
Sentyabrın 9-dan 13-dək Avropa İttifaqının Tvinninq proqramının “Azərbaycanda ali təhsilin gücləndirilməsinə dəstək” layihəsinin 3.6 saylı “Xarici qiymətləndiricilər üçün təlimin keçirilməsi və təlimləndirilmiş ekspert bankının yaradılması” fəaliyyəti çərçivəsində Azərbaycana növbəti ekspert missiyası həyata keçirilmişdir. Missiya Litvanın Ali Təhsildə Keyfiyyətin Qiymətləndirilməsi Mərkəzinin (SKVC) İnstitusional qiymətləndirmə şöbəsinin müdiri Rasa Penkauskiene və Latviyanın Ali Təhsildə Keyfiyyət Agentliyinin (AİKA) direktoru Jolanta Silka tərəfindən aparıldı. Missiyanın məqsədi xarici ekspertlər üçün təlimlərin keçirilməsi və Akkreditasiya şöbəsi üçün xarici qiymətləndirmə üzrə ekspert bankının yaradılmasından ibarət olmuşdur. Təlimlərdə iştirak etmiş şəxslər həmçinin Tvinninq layihəsi tərəfindən pilot universitetlərdə həyata keçiriləcək simulyativ proqram qiymətləndirilməsinə cəlb olunacaqlar. Üç günlük təlimlərə Tvinninq layihəsinin həm pilot, həm də qeyri-pilot ali təhsil müəssisələrinin müxtəlif təhsil sahələrini təmsil edən professor-müəlim heyəti, eləcə də Tvinninq layihəsi və Təhsil Nazirliyinin Akkreditasiya şöbəsi tərəfindən seçilmiş müstəqil təhsil ekspertləri cəlb olunmuşdur. Tvinninq layihəsinin təlimçi-ekspertləri təlim iştirakçılarını təhsil proqramlarının akkreditasiyasının hədəfləri və məqsədləri barədə məlumatlandırmış və Tvinninq layihəsi və Akkreditasiya şöbəsi tərəfindən birgə hazırlanmış “Proqram akkreditasiyası üzrə metodologiya” adlı sənədi onların diqqətinə çatdırmışlar.
Təlimlər zamanı həmçinin xarici qiymətləndiricinin vəzifələri və davranış qaydaları, özünütəhlil hesabatı ilə işləməyin qaydaları, müsahibələrin aparılma metodları, qiymətləndirmə hesabatının yazılma qaydaları, universitetlərin inkişafını təmin etmək üçün uyğun tövsiyələrin yazılması və pilot qiymətləndirmənin digər mühüm amilləri də əhatə edilmişdir.Təlimlərin praktiki hissəsində özünütəhlil hesabatları üzərində iş, müsahibələrin aparılması və universitetlərə uyğun tövsiyələrin verilməsi üzrə simulyasiyalar keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, təlimlərdə Sumqayıt Dövlət Universitetini İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının müdiri fizika-riyaziyyat elmləri namizədi, dosent Qadir Mənsurov təmsil etmişdir.

Главная страница | Новости | Ученый СГУ принял участие в тренингах, организованных для иностранных специалистов по оценке
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Сентябрь 2019 15:17
Ученый СГУ принял участие в тренингах, организованных для иностранных специалистов по оценке
С 9 по 13 сентября в Азербайджане была осуществлена очередная экспертная миссия в рамках деятельности №3.6 «Проведение тренинга для международных экспертов по оценке и создание обученного банка экспертов» проекта «Поддержка укрепления высшего образования в Азербайджане» программы Twinning Европейского Союза. Миссию провели Раса Пенкаускиене, руководитель департамента институциональной оценки Центра оценки качества в высшем образовании Литвы, и Йоланта Силка, директор Агентства качества в высшем образовании Латвии. Миссия направлена на проведение тренингов для международных экспертов и создание экспертного банка для отдела аккредитации по международной оценке. Те, кто участвовал в тренингах, будут вовлечены в стимуляционную оценку программы, которая будет внедряться в пилотных университетах в рамках проекта Twinning. Профессора и преподаватели пилотных и не пилотных высших учебных заведений проекта Twinning и независимые эксперты в области образования приняли участие в трехдневных тренингах. Инструкторы-эксперты проекта Twinning проинформировали участников о целях и задачах аккредитации образовательных программ, а также о документе «Методология аккредитации программ».
Тренинг также охватывал следующие темы: обязанности и правила поведения международных оценщиков, правила работы с отчетом о самоанализе, методы проведения интервью, правила написания правил оценки и другие факторы пилотной оценки. Моделирование проводится в практической части тренингов по проведению собеседований и предоставлению рекомендаций для вузов.
Следует отметить, что на тренингах Сумгаитский государственный университет представлял заведующий кафедрой информатики и компьютерной техники, кандидат физико-математических наук, доцент Гадир Мансуров.