Əsas səhifə | Xəbərlər | Alimimiz xarici qiymətləndiricilər üçün təşkil olunmuş təlimlərdə iştirak etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Sentyabr 2019 15:17
Alimimiz xarici qiymətləndiricilər üçün təşkil olunmuş təlimlərdə iştirak etdi
Sentyabrın 9-dan 13-dək Avropa İttifaqının Tvinninq proqramının “Azərbaycanda ali təhsilin gücləndirilməsinə dəstək” layihəsinin 3.6 saylı “Xarici qiymətləndiricilər üçün təlimin keçirilməsi və təlimləndirilmiş ekspert bankının yaradılması” fəaliyyəti çərçivəsində Azərbaycana növbəti ekspert missiyası həyata keçirilmişdir. Missiya Litvanın Ali Təhsildə Keyfiyyətin Qiymətləndirilməsi Mərkəzinin (SKVC) İnstitusional qiymətləndirmə şöbəsinin müdiri Rasa Penkauskiene və Latviyanın Ali Təhsildə Keyfiyyət Agentliyinin (AİKA) direktoru Jolanta Silka tərəfindən aparıldı. Missiyanın məqsədi xarici ekspertlər üçün təlimlərin keçirilməsi və Akkreditasiya şöbəsi üçün xarici qiymətləndirmə üzrə ekspert bankının yaradılmasından ibarət olmuşdur. Təlimlərdə iştirak etmiş şəxslər həmçinin Tvinninq layihəsi tərəfindən pilot universitetlərdə həyata keçiriləcək simulyativ proqram qiymətləndirilməsinə cəlb olunacaqlar. Üç günlük təlimlərə Tvinninq layihəsinin həm pilot, həm də qeyri-pilot ali təhsil müəssisələrinin müxtəlif təhsil sahələrini təmsil edən professor-müəlim heyəti, eləcə də Tvinninq layihəsi və Təhsil Nazirliyinin Akkreditasiya şöbəsi tərəfindən seçilmiş müstəqil təhsil ekspertləri cəlb olunmuşdur. Tvinninq layihəsinin təlimçi-ekspertləri təlim iştirakçılarını təhsil proqramlarının akkreditasiyasının hədəfləri və məqsədləri barədə məlumatlandırmış və Tvinninq layihəsi və Akkreditasiya şöbəsi tərəfindən birgə hazırlanmış “Proqram akkreditasiyası üzrə metodologiya” adlı sənədi onların diqqətinə çatdırmışlar.
Təlimlər zamanı həmçinin xarici qiymətləndiricinin vəzifələri və davranış qaydaları, özünütəhlil hesabatı ilə işləməyin qaydaları, müsahibələrin aparılma metodları, qiymətləndirmə hesabatının yazılma qaydaları, universitetlərin inkişafını təmin etmək üçün uyğun tövsiyələrin yazılması və pilot qiymətləndirmənin digər mühüm amilləri də əhatə edilmişdir.Təlimlərin praktiki hissəsində özünütəhlil hesabatları üzərində iş, müsahibələrin aparılması və universitetlərə uyğun tövsiyələrin verilməsi üzrə simulyasiyalar keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, təlimlərdə Sumqayıt Dövlət Universitetini İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının müdiri fizika-riyaziyyat elmləri namizədi, dosent Qadir Mənsurov təmsil etmişdir.

Home | News | SCHOLAR OF SSU TOOK PART AT THE TRAININGS ORGANIZED FOR INTERNATIONAL EVALUATORS
From September 9 to 13, the following expert mission implemented to Azerbaijan within the activity of “Holding training for international evaluators and establishing trained expert bank” of the project of “Support to strengthening higher education in Azerbaijan” of European Union Twinning program. The mission conducted by Rasa Penkauskiene, the head of Institutional evaluation department of Center for Quality Evaluation in Higher Education of Lithuania and Jolanta Silka, director of Agency for Quality in Higher Education of Latvia. The mission aims to hold trainings for international experts and establish expert bank for accreditation department on international evaluation. Those who participated in the trainings will be involved to simulative program evaluation which will be enforced in pilot universities by Twinning project. Professors and lecturers of pilot and non-pilot higher education institutions of Twinning project and independent education experts took part in 3-day trainings. Instructor-experts of Twinning project informed the participants about targets and goals of accreditation of education programs and also about the document “Methodology on Program Accreditation”.
The training covered the following topics as well: duties and rules of manner of international evaluators, rules of working with self-analysis report, methods of conducting interviews, rules of writing evaluation rules and other factors of pilot evaluation. Simulations carried out in practical part of trainings on conducting interviews and giving recommendations to universities.
It is worth to note that Sumgayit State University was represented in the trainings by candidate of physical and mathematical sciences, docent Qadir Mansurov, head of the Department of Information and Computer technics.