Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru qəbul prosesini izlədi
Avqustun 15-dən etibarən Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbəsi adını yeni qazanmış gənclərin qeydiyyatına start verildi. 2019-2020-ci tədris ilində birinci kurs tələbəsi olacaq şəxslər tələb olunan sənədləri təqdim edərək, qəbul olunduqları fakültələr üzrə qeydiyyata düşürlər. Bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov qəbul prosesini izlədi. O, sənədlərin qeydiyyatı prosesinin gedişi ilə tanış oldu, qəbulu aparan SDU nümayəndələri ilə söhbət etdi, hansısa narahatlığın olub-olmaması ilə maraqlandı. Rektor qəbula gələn tələbələr və onların valideynləri ilə görüşdü, övladlarının SDU tələbəsi adını qazanması münasibətilə təbrik etdi, birinci kurs tələbələrinə təhsildə uğurlar arzuladı. Rektor SDU-nun 57 ildə keçdiyi inkişaf yolun, bu illər ərzində əldə etdiyi uğurlar, qarşıda duran vəzifələr, ali məktəbin dünyanın bir çox universitetləri ilə sıx əməkdaşlığı haqqında qısa məlumat verdi. Bildirdi ki, bu gün universitetdə 6000-dən çox tələbə təhsil alır. 48 ixtisas üzrə bakalavr, 53 ixtisaslaşma üzrə magistr hazırlığı aparılır. 7 fakültə, 29 kafedra, 6 elmi-tədqiqat laboratoriyası, Tədris Metodiki Mərkəzi, Doktorantura və magistratura şöbəsi, Elmi hissə, Əcnəbi tələbələr şöbəsi və digər qurumlar fəaliyyət göstərir. SDU-nun tarixində ilk dəfə olaraq elmlər doktoru proqramı üzrə mütəxəssis hazırlığı aparılır. SDU-da Dissertasiya şurasının yaradılması fəlsəfə doktorluğu və elmlər doktorluğu dissertasiyalarının müdafiə olunması istiqamətində gənc doktorantlara dövlətimiz tərəfindən yaradılan diqqət və qayğının bariz nümunəsidir. Bu da ölkəmizin kadr potensialının inkişafına töhfə verəcək. Rektor professor Elxan Hüseynov onu da vurğuladı ki, geniş profilli Sumqayıt Dövlət Universiteti müasir dünya standartlarının tələblərinə uyğun texnologiya ilə işləyən müəssisələr üçün ixtisaslı kadrlar hazırlayır. Minlərlə məzunumuz müxtəlif idarə, müəssisə, təşkilatlarda yüksək vəzifələrdə çalışır. SDU-nun 3 tədris binası, 2 yataqxanası, müasir təhsil standartlarına uyğun auditoriya və laboratoriyaları, zəngin elmi kitabxanası, müasir texnika ilə təchiz olunmuş İnformasiya-texnologiyaları mərkəzi, Redaksiya və nəşr işləri şöbəsi və 3 yeməkxanası var. Tələbələrin asudə vaxtının səmərəli təşkili ücün Tələbə klubu nəzdində rəqs, qiraət kimi özfəaliyyət dərnəkləri, Debat-natiqlik klubu, Ritorika klubu, şahmat, futbol, badminton, stolüstü tennis, atıcılıq, qılıncoynatma və s. idman bölmələri fəaliyyət göstərir. Respublikanın bölgələrində yerləşən tarix muzeyləri və mədəniyyət abidələrinə ekskursiyalar təşkil olunur. Universitetdə Linqvistik Mərkəz fəaliyyət göstərir. Tələbə Elmi Cəmiyyətinin üzvləri təkcə universitetdaxili konfranslarda deyil, eləcə də respublikada və bütün ezamiyyət xərcləri SDU tərəfindən ödənilməklə xarici ölkələrdə keçirilən beynəlxalq konfranslarda fəal iştirak edirlər.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbəsi adını yeni qazanmış gənclərin və onların valideynləri qeydiyyatın yüksək səviyyədə təşkilinə görə rektor professor Elxan Hüseynova təşəkkür etdilər.
Qeyd edək ki, Təhsil Nazirliyinin Kollegiyasının məlum qərarına əsasən ödənişli əsaslarla universitetə qəbul olunan, lakin maddi cəhətdən imkansız tələbələrə təhsil haqlarını yarımillik üzrə ödəmək üçün lazımi şərait yaradılır və 2019-2020-ci tədris ili üzrə ali təhsil müəssisələrinə qəbulu prosesi avqustun 15-dən 27-dək davam edəcək.

Home | News | RECTOR OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY WATCHED THE PROCESS OF DOCUMENT ADMISSION
On August 15, the enrollment of students started at Sumgayit State University. First-year students of the 2019/2020 academic year are registered in faculties, having submitted the necessary documents.
Today, the rector of SSU, Professor Elkhan Huseynov, monitored the process of document admission. He talked with university representatives involved in receiving documents, and asked about the difficulties in this process. The rector also met with students and their parents. He congratulated the freshmen on entering the university and wished them success in their studies. Professor Elkhan Huseynov told students and their parents about the history of the university, about success, upcoming tasks and international relations of the university. It was noted that more than 6000 students are currently studying at the university, bachelors in 48 specialties and masters in 53 specialties are being trained. The university has 29 departments at 7 faculties, 6 research laboratories, Teaching Methodical Center, Doctorate and Master Programs Office, Scientific Section, International Students Office and other bodies. For the first time in the history of SSU, specialists are trained under the program of a doctor of sciences. The creation of the Dissertation Council and the possibility of defending dissertations for the degree of Doctor of Philosophy and Doctor of Science open up great opportunities for young scientists.
Rector also emphasized that the university is preparing qualified specialists for enterprises that work on technologies that meet modern international standards. Our experts work at various enterprises and institutions of the country. SSU has 3 educational buildings, 2 dormitories, classrooms and laboratories that meet modern requirements, a rich scientific library, Information and Computer Center equipped with modern equipment. The University also has Editorial and Publishing Department and 3 canteens. To organize the leisure time of students, Student Club Debate-oratory Club, Rhetoric Club are functioning. There are sports sections in chess, badminton, table tennis, shooting, fencing, etc.
Linguistic Center is functioning at the university where students can expand their knowledge of foreign languages on a free basis. Members of the Student Scientific Society took part not only at university conferences, but at national and international ones.
In conclusion, students and parents expressed their gratitude to the university administration for the high organization of the process of registration of students.
It should be noted that, on the basis of a resolution of the board of the Ministry of Education, the university created conditions for freshmen to pay tuition fees for six months. The admission process will continue until August 27.