Əsas səhifə | Xəbərlər | Yay məktəbinin iştirakçıları Bakıda Heydər Əliyev Mərkəzində oldular
İyulun 16-da Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” Tələbə yay məktəbinin iştirakçıları Bakıda Heydər Əliyev Mərkəzində oldular.
Qonaqlara Heydər Əliyev Mərkəzi barədə ətraflı məlumat verilərək bildirildi ki, mərkəz müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin dövlətçilik fəlsəfəsinin, azərbaycançılıq məfkurəsinin, Ulu öndərin irsinin dərindən öyrənilməsi və tədqiqi istiqamətində fəaliyyət göstərir. Həmçinin mərkəz Azərbaycan tarixinin, dilinin, mədəniyyətinin və digər milli sərvətlərinin beynəlxalq aləmdə tanıdılması və təbliği, elm, təhsil, mədəniyyət, səhiyyə, idman, ekologiya və iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrinin inkişafına xidmət edən layihələr həyata keçirir.
Nadir memarlıq nümunələrindən biri olan və çoxfunksiyalılığı ilə seçilən bu mərkəz artıq dünya memarlığı siyahısına daxil edilib. Burada rəsmi qəbullar, müxtəlif beynəlxalq konfranslar, iclaslar və digər tədbirlərin keçirilməsi üçün hər cür şərait yaradılıb.
Mərkəzdə yaradılan Heydər Əliyev Muzeyi ilə tanışlıq tələbələrin marağına səbəb oldu. Onlar öncə 1969-cu ildən 2003-cü ilədək Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrlərdə xidməti istifadəsində olan avtomobillərə baxdılar. Ümummilli liderin həyat yolu, Ulu öndər barədə maraqlı faktlar, foto və videomateriallarla tanış oldular.

Главная страница | Новости | Участники Летней студенческой школы побывали в Центре Гейдара Алиева в Баку
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Июль 2019 15:56
Участники Летней студенческой школы побывали в Центре Гейдара Алиева в Баку
16-го июля участники Летней школы “Азербайджан – страна огней» организованной при поддержке Министерства Образования и Ассоциации Росийско-Азербайджанских Университетов побывали в Центре Гейдара Алиева в Баку.
Гостям дали подробную информацию о Центре Гейдара Алиева. Центр проводит работу по исследованию и пропаганде философии государственности общенационального лидера Гейдара Алиева, его идей азербайджанства, изучению его наследия. Центр также осуществляет проекты по ознакомлению мировой общественности с историей, языком, культурой и другими национальными ценностями Азербайджана, а также по развитию различных областей науки, образования, культуры, здравоохранения, экологии и экономики.
Здание Центра, являющееся одним из уникальных образцов архитектуры и отличающееся своей многофункциональностью, уже включено в список шедевров мировой архитектуры. Здесь созданы все условия для проведения официальных встреч, различных международных конференций, заседаний и др. мероприятий.
Особый интерес для гостей представлял Музей Гейдара Алиева, созданный в Центре. Они вначале осмотрели легковые автомобили, которые обслуживали Общенационального лидера в период его руководства страной с 1969 по 2003-ий год. Затем студенты ознакомились с видеоматериалами и фотографиями, отражающими этапы жизни и деятельности Гейдара Алиева.