Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Tələbə yay məktəbinin təntənəli açılış mərasimi keçirildi
SDU-da “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Tələbə yay məktəbinin təntənəli açılış mərasimi keçirildi
Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində iyulun 15-də “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” Tələbə yay məktəbinin təntənəli açılış mərasimi keçirildi.
Öncə rektor professor Elxan Hüseynov və iştirakçılar Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın ümummilli lideri, müasir müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil qoydular. Sonra qonaqlar Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə şəhid olan qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini yad edib, məzarları üzərinə və “Əbədi məşəl” abidəsinin önünə gül dəstələri qoydular.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt zalında davam edən tədbiri rektor professor Elxan Hüseynov açaraq, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Nicat Məmmədlini, Bakı Slavyan Universitetinin prorektoru professor Telman Cəfərovu, Rusiya Federasiyandan Samara Dövlət Texniki Universitetinin, Ural Dövlət Dağ-Mədən Universitetinin, Rusiya Dövlət İxtisas–Pedaqoji Universitetinin, Şimali Qafqaz Federal Universitetinin, Kuban Dövlət Universitetinin, Dağıstan Dövlət Universitetinin professor-müəllim və tələbə heyətini salamladı,onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi.
Rektor Azərbaycanla Rusiya Federasiyası arasında dostluq əlaqələrinin mövcudluğundan və ölkələrimiz arasında iqtisadi, mədəni, o cümlədən elm və təhsil sahəsində ikitərəfli münasibətlərin inkişafından bəhs etdi. Bildirdi ki, bu münasibətlərin yüksək səviyyəyə qalxmasının təməlində isə ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi müdrikliyi dayanır. Bu gün həmin siyasət Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Rektor onu da qeyd etdi ki, Rusiya ilə Azərbaycan dövlətləri arasında, o cümlədən elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın böyük bir tarixi var. Rusiya ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin möhkəmləndirilməsi hər iki dövlət üçün prioritet istiqamətdir. Bu baxımdan Rusiya ilə Azərbaycan münasibətlərində, sözsüz ki, bizim dövlətlərimizin rəhbərlərinin: Vladimir Putin və İlham Əliyevin müntəzəm görüşlərinin ən başlıca məsələ olduğunu hesab edirəm. Bunlar Azərbaycan Prezidentinin Moskva və Soçiyə, Vladimir Putinin Azərbaycana səfərləri, bunun ardınca MDB-nin Düşənbədə keçirilən sammitindəki görüşlərdi. Bütün bunlar qarşılıqlı münasibət və birgə layihələrin müzakirəsi üçün imkanlar yaradır, o cümlədən elm və təhsil sahəsində də böyük uğurlar əldə edilir. Son illər ərzində Rusiya və Azərbaycanın təhsil müəssisələri ikili diplomların verilməsi təcrübəsinə xüsusi diqqət göstərir. Məlumdur ki, bu, uzunmüddətli bir prosesdir, ancaq biz həmişə təcrübə və iş mübadiləsinin, iki ölkənin elm və təhsil sisteminin inteqrasiyasına imkan yaradan müxtəlif birlik və ittifaqların yaradılması üçün addımlar atırıq. 2015-ci ildə əsası qoyulan, bu gün hər iki dövlətin 53 universitetini birləşdirən Rusiya-Azərbaycan Universitetləri
Assosiasiyası təhsil və elmi yaradıcılıq sahəsində qarşılıqlı əlaqələri möhkəmləndirməyi qarşısına əsas məqsəd qoymuşdur. Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyası postsovet məkanında unikal ictimai təşkilatdır. Öz fəaliyyətinin 4 ilə yaxın müddətində elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq ideyalarının praktik olaraq reallaşdırılmasına, müstəqil dövlətlərin konkret şərtləri altında ali təhsil islahatlarının aparılmasında dünya təcrübəsinin mənimsənilməsilə vahid təhsil məkanının və humanitar əməkdaşlığın qorunması və inkişafına yönələn tədbirlər həyata keçirmişdir. Əminəm ki, ölkələrimiz arasında təhsil əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi, şübhəsiz ki, ölkələrimizin intellektual potensialının artmasına kömək edir. Müasir şəraitdə bu, çox mühüm bir vəzifədir və Rusiya ilə Azərbaycan arasında təhsil sahəsində gələcək əməkdaşlıq onun həllinə təkan verəcəkdir.
Rektor Elxan Hüseynov rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin tarixi, inkişaf mərhələləri, beynəlxalq əlaqələri, təhsil müəssisəsində qazanılan uğurlar barədə məlumat verərək, universitetdə reallaşdırılan proqram və beynəlxalq layihələrdən danışdı. Bildirdi ki, ölkə başçısı cənab İlham Əliyev digər sferalarda olduğu kimi, elmin beynəlxalq mühitə inteqrasiya sahəsinə xüsusi diqqət göstərir. Bu gün Azərbaycan elmində ciddi islahatlar həyata keçirilir. Ölkə başçısının təhsilin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğı onu təsdiqləyir ki, bu mühüm amil dövlət siyasətinin mühüm prinsipləri sırasına daxil edilmişdir. Bu proses təkcə paytaxt ilə məhdudlaşmır, bölgələri də əhatə edir. Ölkə Prezidentinin sərəncamı və regionların sosial-iqtisadi inkişafı proqramına uyğun olaraq, müasir dünya standartlarının tələblərinə uyğun texnologiya ilə işləyən müəssisələr üçün ixtisaslı kadr ehtiyacını təmin etmək məqsədini hədəf tutan Sumqayıt Dövlət Universiteti öz nailiyyətləri ilə nəinki regionun həmçinin ölkənin nüfuzlu elm-tədris mərkəzinə çevrilmişdir. Bu ali təhsil müəssisəsi bir çox layihələrə imza ataraq, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrini yüksək səviyyəyə çatdırmaqla, mükəmməl bir ali təhsil müəssisəsi modelini yaratmışdır. Bir sözlə, beynəlxalq əlaqələrini ildən-ilə genişləndirən universitet bu gün ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasında önəmli bir körpü rolunu oynayaraq, Xəzəryanı Dövlət Universitetləri və Azərbaycan-Rusiya Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyalarının üzvü olmuşdur. Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Assosiasiyası çərçivəsində SDU-nun rəhbər işçiləri, alimləri, tələbələri dəfələrlə keçirilən forumlarda, tələbə forumlarında iştirak edirlər. Eyni zamanda rusiyalı alimlər SDU-da təşkil olunan elmi konfranslarda iştirak edir, elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrini qarşılıqlı olaraq “Elmi xəbərlər” jurnallarında nəşr etdirirlər, vaxtaşırı olaraq tələbələrə məharət dərsləri verirlər. Bu da universitetimizin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin yüksəlməsindən və böyük nüfuza malik olmasından xəbər verir. Onu da qeyd etdi ki,universitetimiz dünyanın bir çox nüfuzlu universitetləri ilə ikitərəfli və çoxtərəfli formatda əməkdaşlıq müqavilələri imzalamışdır. Bundan əlavə, gələcəkdə əlaqələrin daha da möhkəmlənməsi və ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məqsədilə tələbə mobilliyini təmin etməli, əməkdaşlarımızın xarici universitetlərdə mühazirələr oxuması istiqamətində ciddi işlər aparılmalı, həmçinin Azərbaycan−Rusiya Universitetləri
Assosiasiyası çərçivəsində aparılan beynəlxalq əlaqələri daha da intensivləşdirməliyik.
Rektor Rusiya universitetlərinin tələbələrinin diqqətinə çatdırdı ki, keçirilən “Odlar yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Tələbə yay məktəbi çərçivəsində siz qədim, öz ənənənlərini qoruyub-saxlayan lakin bununla bərabər, daim inkişaf edən müasir Azərbaycanı öz gözlərinizlə görə biləcəksiniz. Siz görəcəksiniz ki, müxtəlif dinlərin və xalqların nümayəndələri əsrlər boyu Azərbaycanda sülh, dostluq və sabitlik şəraitində bir ailə kimi yaşamışdır və bu tolerantlıq siyasəti bu gün də davam etdirilir. Prezidentimiz tərəfindən Azərbaycanda bu istiqamətdə həyata keçirilən dövlət siyasəti öz müsbət və səmərəli nəticələrini verir. 2016-cı ili “Multikulturalizm ili” elan etməklə, biz bütün dünyaya nümayiş etdirdik ki, multikulturalizm Azərbaycanda dövlət siyasəti və respublika əhalisinin həyat tərzidir. Bizim tarixi keçmişimiz, bizim mədəniyyətimiz sübut edir ki, müxtəlif xalqların millətlərin və dinlərin təmsilçiləri həmişə Azərbaycanda mehriban bir ailə kimi yaşamış və bu gün də belə yaşamaqdadır.
Əziz Tələbə yay məktəbinin iştirakçıları! Burada olduğunuz müddətdə Siz respublikanın universitetləri ilə tanış ola biləcəksiniz, Bakı və Sumqayıt şəhərlərinin görməli yerləri, Quba və Qobustan rayonları, xalqımızın mədəni-tarixi irsi ilə tanış olacaqsınız.Azərbaycana xoş gəlmisiniz!
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Nicat Məmmədli, Bakı Slavyan Universitetinin prorektoru professor Telman Cəfərov, Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin tələbələrinin qrup rəhbəri Albina Nəbiyeva, UDNSU-nun tələbəsi Diana Rinatovna, SDU-nun Fizika və elektroenergetika fakültəsinin tələbəsi Leyla Nəbiyeva çıxış edərək yay məktəbinin əhəmiyyətindən bəhs etdilər. Təşkilatçılara öz minnətdarlıqlarını bildirdilər. Qeyd etdilər ki, bu gün keçirilən tədbir iki ölkə arasında yüksək səviyyəli əlaqələrə daha bir nümunədir. Onlar universitetlərimiz arasında tələbə-müəllim mübadiləsinin əməkdaşlığımızın inkişafına töhfə verəcəyini qeyd etdilər.
Tədbir universitetin bədii özfəaliyyət iştirakçılarının çıxışları ilə davam etdi.
Sonra universitetlə tanışlıq başladı. Tələbələr tədris laboratoriyalarında oldular. Bunlardan: Ölçmə və sensor sitemləri laboratoriyası, İnformasiya texnologiyaları və sistemləri laboratoriyası, İxtisaslaşdırılmış auditoriyalar, Onlayn konfrans zalı, Ümumi tarix, Arxeologiya və etnoqrafiya, fənn kabinetləri,zəngin elmi kitabxana, geniş idman kompleksi ilə tanış oldular. Həmçinin qonaqlar Xəzərin incisi sayılan Sumqayıt şəhəri ilə tanış oldular.

Главная страница | Новости | В Сумгаитском государственном университете состоялось торжественное открытие Летней студенческой школы «Путешествие в страну огней – Азербайджан»
Yerləşdirilmə tarixi : 15 Июль 2019 15:35
В Сумгаитском государственном университете состоялось торжественное открытие Летней студенческой школы «Путешествие в страну огней – Азербайджан»
15 июля в Сумгаитском Государственном университете состоялось торжественное открытие Летней студенческой школы «Путешествие в страну огней – Азербайджан», организованной при поддержке Министерства образования Азербайджанcкой Республики и по инициативе Ассоциации Российско-Азербайджанских Университетов.
Мероприятие началось с посещения участниками Летней студенческой школы во главе с ректором университета профессором Эльханом Гусейновым Аллеи почетного захоронения, где они почтили память Общенационального лидера Гейдара Алиева и возложили венок к его могиле.
После этого гости и сопровождающие их лица побывали на Аллее Шехидов, где так же возложили цветы на могилы мужественных героев сынов Родины, отдавших свои жизни в борьбе за независимость и территориальную целостность Азербайджана и к мемориальному комплексу «Вечный огонь».
Далее мероприятие продолжалось в большом актовом зале Сумгаитского государственного университета. Мероприятие открыл вступительной речью ректор университета профессор Эльхан Гусейнов. Он приветствовал директора отдела Международных отношений Министерства Образования Азербайджанcкой Республики Ниджата Мамедли, проректора Бакинского Славянского университета профессора Тельмана Джафарова, а так же преподавателей и студентов Самарского государственного технического университета, Уральского государственного горно-геологического университета, Российского государственного профессионально-педагогического университета, Северо-Кавказского федерального университета, Кубанского государственного университета, Дагестанского государственного университета и выразил свое удовольствие видеть их в нашем университете.
Ректор рассказал о дружеских взаимоотношениях между Азербайджаном и Российской Федерацией, а так же о развитии двусторонних отношений между нашими странами в области экономики, культуры, науки и образования. Он отметил, что в основе этих отношений лежит мудрая политика Общенационального лидера Гейдара Алиева, которую сегодня с успехом претворяет в жизнь нынешний Президент Республики Ильхам Алиев. Проф. Эльхан Гусейнов отметил и то, что сотрудничество между Россией и Азербайджаном, в том числе и в области науки и образования, имеет свои исторические корни и укрепление этих отношений является приоритетным направлением для обоих государств. Большое значение в этом смысле имеют и периодические встречи глав государств Владимира Путина и Ильхама Алиева. Это открывает широкие возможности для обсуждения и осуществления совместных проектов с целью добиться больших успехов в области науки и образования. В последние годы особое внимание уделяется практике выдачи двойных дипломов Российских и Азербайджанских высших учебных заведений. Существенным шагом в этом направлении стало организация различных союзов и объединений, способствующих обмену опытом работы и интеграции систем образования двух стран. Созданная в 2015 году и охватывающая на сегодняшний день 53 университета Ассоциация Российско-Азербайджанских Университетов ставит целью укрепление взаимосвязей в области науки и образования. За четыре года существования этой организации ей удалось реализовать на практике идеи сотрудничества в этих областях с учетом конкретных требований двух стран.
Ректор Эльхан Гусейнов рассказал об истории университета, о его международных связях и достигнутых успехах по реализации международных проектов и программ, осуществляемых в СГУ. Он отметил, что Президент Республики Ильхам Алиев уделяет большое внимание вопросам интеграции азербайджанской науки и образования в мировое образовательное пространство. Реформы в сфере науки и образования, проводимые в Азербайджанской республике, касаются не только столичных вузов, но и охватывают все регионы страны. Утвержденная Президентом Азербайджанской Республики программа социально-экономического развития регионов, поставила перед СГУ задачу обеспечить предприятия, оснащенные технологиями отвечающими мировым стандартам, высококвалифицированными кадрами. Своими достижениями в этой области СГУ превратился в престижный научно-образовательный центр не только Азербайджана, но и всего региона. Этот вуз, осуществивший целый ряд международных проектов и достигший высокого уровня международных отношений, создал совершенную модель высшего учебного заведения. Одним словом, университет, расширяющий свои международные связи, вступив в Ассоциацию Российско-Азербайджанских Университетов и При- каспийских государственных университетов, станет мостом для интеграции нашей страны в мировое сообщество. Ректор отметил и то, что в рамках проекта Ассоциации Российско-Азербайджанских Университетов руководящие работники, ученые и студенты СГУ периодически участвовали в проводимых Форумах и, в то же время, российские ученые принимали участие на конференциях, проводимых в СГУ, печатали свои научные исследования в журнале СГУ «Научные известия», проводили мастер-классы для студентов. Это способствует повышению международного престижа и рейтинга нашего университета. Следует отметить и то, что наш университет имеет двусторонние и многосторонние отношения со многими престижными университетами мира. Однако, не останавливаясь на достигнутом, мы продолжаем свою работу по дальнейшему развитию и укреплению международных связей, повышению мобильности студентов, выезду наших ученых со своими лекциями в другие университеты, а так же интенсификации международных связей в рамках Ассоциации Российско-Азербайджанских Университетов.
Далее ректор, обращаясь к гостям сказал: «Уважаемые студенты российских вузов! В рамках проводимой Студенческой летней школы «Путешествие в страну огней – Азербайджан» вы сможете увидеть своими глазами древний, сохраняющий свои традиции и, вместе с тем, постоянно развивающийся, современный Азербайджан. Вы увидите, что представители различных религий, народов веками жили в Азербайджане одной семьей в условиях мира, дружбы и спокойствия, эта политика толерантности продолжается и сегодня. Государственная политика в этом направлении в Азербайджане, проводимая нашим президентом, очень эффективна и приводит к прекрасным результатам. Объявив 2016 год «Годом мультикультурализма», мы продемонстрировали миру, что мультикультурализм в Азербайджане является и государственной политикой, и образом жизни населения республики. Наше историческое прошлое, наша культура свидетельствуют о том, что представители различных народов, национальностей и религий в Азербайджане всегда жили и сегодня живут дружно, как единая семья.
Дорогие участники Студенческой летней школы! За время пребывания здесь, вы сможете познакомиться с университетами республики, с достопримечательностями городов Баку и Сумгаита, районов Губы и Гобустана, ознакомиться с культурно-историческим наследием нашего народа. Добро пожаловать в Азербайджан!»
Затем выступили заведующий Отделом международных отношений Министерства образования Азербайджанcкой Республики Ниджат Мамедли, проректор Бакинского славянского университета профессор Тельман Джафаров, руководитель группы студентов УГНТУ Альбина Набиева, студентка того же вуза Диана Ринатова, студентка СГУ Лейла Набиева.
Они рассказали о значении Летней школы и выразили благодарность ее организаторам. Было отмечено, что мероприятие, проводимое сегодня, является еще одним примером высоких отношений между двумя странами. Так же было сказано, что обмен студентами между нашими вузами внесет свой вклад в развитие сотрудничества между Россией и Азербайджаном в области образования. Мероприятие было завершено выступлением членов художественной самодеятельности университета.
Затем студенты ознакомились с университетом, учебными лабораториями, лабораторией измерительных и сенсорных систем, систем информационных технологий и специализированными аудиториями. Они побывали в конференц-зале, в кабинете общей истории, археологии и этнографии, в богатой научной библиотеке и большом спортивном комплексе. Так же гости ознакомились с молодежным городом Сумгаитом, расположенным на берегу Каспия.