Əsas səhifə | Xəbərlər | Alimlərimiz İstanbul şəhərində Beynəlxalq TURKCESS təhsil və Sosial elmlər konfransında iştirak etdilər
Alimlərimiz İstanbul şəhərində Beynəlxalq TURKCESS təhsil və Sosial elmlər konfransında iştirak etdilər
Təhsil sahəsində beynəlxalq əlaqələr ölkəmizin milli maraqlarına və mənafeyinə müvafiq olaraq qurulub. Beynəlxalq əlaqələr inkişaf və rəqabət üçün əlverişli imkanlar yaratmaqla yanaşı, son nəticədə təhsilin keyfiyyət səviyyəsinin yüksəldilməsi vasitəsilə ölkənin tərəqqisinə gətirib çıxarır.
27-29 iyun 2019–cu il tarixlərində Yıldız Texnik Universitetinin ev sahibliyi ilə Türkiyə Respublikasının İstanbul şəhərində Beynəlxalq TURKCESS təhsil və Sosial elmlər konfransı keçirildi.
Konfrans Turkcess 2019 təhsil sahəsindəki nəzəriyyə və təcrübələrin inkişafına həsr edilmişdir, alimlərlə müxtəlif təhsil sahələrində fəaliyyət göstərən mütəxəsislər arasında mükəmməl iş birliyini təşviq edir.
24 ölkədən 900 professor, müəllim və tədqiqatçının iştirak etdiyi konfransda ölkəmizdən Sumqayıt Dövlət Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Pedaqoji Universiteti, Azərbaycan Universiteti,Təhsil Problemləri İnistitutu, Xəzər Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Bakı İdarəetmə Akademiyası, Psixologiya Elmi-Tədqiqat İnstitutu və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasından onlarla alim iştirak etdi.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetini İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva , İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Səadet Hümbətəliyeva, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosenti Kəmalə Salamova təmsil etdilər. Dosent Aynurə Yahyayeva “Sosial investisiyalar və onların səmərəliliyinin qiymətləndirilməsi”, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Hümbətəliyeva “Azərbaycanda təhsilin inkişafının keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi”, dosent Kəmalə Salamova “Milli mənəvi dəyərlərdən uzaqlaşmanın tələbələrin təhsil səviyyəsinə təsiri” və “Cinsi deferensiasiyanın gənclərin şəxsiyyət keyfiyyətlərinə təsiri” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək konfrans iştirakçılarının suallarını ətraflı cavablandırdılar. Əməkdaşlarımız məqalə və çıxışlarına görə sertifikata layiq görüldülər.
Səfər zamanı dosent Aynurə Yəhyayeva və iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Səadet Hümbətəliyeva Yıldız Texnik Universitetinin iqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində olmuş, fakültə dekanı professor Kenan Aydın və İqtisad bölümündən professor Meral Uzunözlə görüşmüşlər. Səmimi keçən görüşdə həm universitetlərarası, həm də fakültələrarası əməkdaşlığın genişləndirlməsi, birgə konfransların keçirilməsi, müəllim-tələbə mübadiləsi və s. beynəlxalq təhsil əməkdaşlığına dair protokol bağlanmasının şərtləri müzakirə edilmişdir.
Bununla yanaşı, əməkdaşlarımız konfransda iştirak edən digər ölkələrin universitetlərinin təmsilçiləri ilə görüşmüş, universitetimiz haqqında məlumat vermişlər. Şimali Makedonya Beynəlxalq Vizyon Üniversitetinin əməkdaşları Sumqayıt Dövlət Universitetinə xüsusi maraq göstərdiklərini vurğulamışlar.
Konfransın təşkilat komitəsinin sədri professor Dr.M.Engin Deniz SDU-nun əməkdaşlarının konfransda iştiraklarına yaratdığı şəraitə görə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynova təşəkkürünü bildirdi.

Преподаватели СГУ приняли участие в Международной конференции образования и социальных наук TURKCESS в Стамбуле
27-29 июня 2019-го года в Техническом Университете Йылдыз города Стамбула Турции состоялась Международная конференция по образованию и социальным наукам TURKCESS.
Конференция была посвящена развитию теории и практики образования, стимулированию согласованной работы между специалистами, работающими в области различных областей знаний.
В работе конференции участвовали более 900 представителей профессорско-преподавательского состава и исследователей из 24 стран. Азербайджан на конференции представляли Сумгаитский государственный университет, Бакинский государственный университет, Азербайджанский педагогический университет, Университет Азербайджан, Институт проблем образования, Университет Хазар, Азербайджанский технический университет, Бакинская академия управления, Институт психологических научных исследований, ученые Национальной Академии Наук Азербайджана.
Следует отметить, что Сумгаитский государственный университет на конференции представляли декан факультета Экономики и управления доцент Айнура Яхъяева, ст. преподаватель кафедры экономики д.ф.п.э. Саадат Гумбаталиева, доцент кафедры педагогики и психологии Кямаля Саламова. На конференции представители СГУ выступили с презентациями: доц.Айнура Яхъяева – «Социальные инвестиции и оценка их эффективности», д.ф.п.э. Саадат Гумбаталиева –«Оценка развития образования в Азербайджане», доц. Кямаля Саламова –«Влияние отдаления от национально-нравственных ценностей на уровень образования студентов» и «Влияние половой дифференциации на личностные качества молодежи».
Сотрудники СГУ получили сертификаты за свои статьи и выступления на конференции.
В рамках поездки доц.Айнура Яхъяева и д.ф.п.э.Саадат Гумбаталиева побывали на факультете Экономики Технического Университета Йылдыз и встретились с деканом факультета профессором Кенаном Айдыном и профессором Мерал Узуноз. Были обсуждены условия протокола по сотрудничеству в области расширения межфакультетских связей, проведению совместных конференции, обмену преподавателями и студентами, международным образовательным связям.
Наряду с этим преподаватели СГУ встречались с представителями других стран, рассказывали им о работе университета. Представители Международного Университета Визйон Северной Македонии отметили, что очень заинтересованы в сотрудничестве с СГУ.
Представитель оргкомитета, конференции профессор доктор М.Энгин Дениз выразил благодарность ректору СГУ профессору Эльхану Гусейнову за активное участие сотрудников в работе конференции.