Əsas səhifə | Xəbərlər | Doktorantlar üçün ERASMUS+ PETRA layihəsi çərçivəsində növbəti təlim
İyunun 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Avropa Komissiyasının maliyyələşdirdiyi ERASMUS+ PETRA layihəsi çərçivəsində növbəti təlim keçirildi. Tədbirdə Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova, Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, şöbə əməkdaşları, doktorant və magistrantlar iştirak etdilər.
Təlimi giriş sözü ilə Samirə Məmmədova açaraq PETRA layihəsi haqqında məlumat verdi və layihə çərçivəsində keçirilmiş və keçirilməsi nəzərdə tutulan təlimlərin əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, doktorant və dissertantlar elmi tədqiqatlarının nəticələrini əks etdirən məqalələrini müxtəlif reytinqli jurnallarda dərc etdirərkən müəyyən problemlərlə rastlaşırlar. Bu baxımdan belə seminarların keçirilməsi məqsədəuyğundur.
Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov təqdimatla çıxış edərək doktorantlara məqalələrin yazılması və tədqiqatların aparılması qaydası haqqında geniş məlumat verdi. Qeyd etdi ki, elmi-texniki tərəqqinin nailiyyətlərinin geniş tətbiq olunduğu qloballaşan dünyada dövrün tələblərinə cavab verən elmi axtarış və tədqiqatların aparılması, bəşəriyyət üçün mühüm olan elmi nəticələrin əldə edilməsi alim və mütəxəssislərin, o cümlədən doktorant və dissertantların qarşısında duran mühüm vəzifələrdəndir.
Dosent Sabir Xəlilov dissertasiya işinin strukturunu, mövzunun aktuallığını şərtləndirən məqamlar, informasiya təminatı, dissertasiya işi üzrə analitik icmalın hazırlanması, qoyulmuş məsələlərin elmi-nəzəri əsasları, məqalələrin növləri və strukturu, elmi nəticələrin dərci və aprobasiyadan keçirilməsi, doktorant və dissertantların informasiya mədəniyyəti, elmi etika və plagiatlıq məsələləri haqqında ətraflı məlumat verdi.

Главная страница | Новости | Состоялся очередной тренинг для докторантов в рамках проекта ERASMUS+ PETRA
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Июнь 2019 14:33
Состоялся очередной тренинг для докторантов в рамках проекта ERASMUS+ PETRA
21 июня в Сумгаитском государственном университете был проведен очередной тренинг в рамках ERASMUS+ PETRA, финансируемого Еврокомиссией, в которых приняли участие докторанты и магистранты СГУ, зав. Отделом международного сотрудничества д.ф.п.и. Самира Мамедова, сотрудники отдела, зав. Отделом докторантуры и магистратуры доцент Сабир Халилов.
Зав. Отделом международного сотрудничества С.Мамедова сказала о значении проекта, о работе, которая уже выполнена в рамках проекта, и которую предстоит выполнить. Она отметила, что при оформлении статей по результатам научно-исследовательских работ и их публикации в престижных научных журналах докторанты и магистранты сталкиваются с определенными трудностями. Подобные тренинги помогают преодолеть их.
Зав. Отделом докторантуры и магистратуры доцент Сабир Халилов в своем выступлении рассказал докторантам и магистрантам о правилах оформления статей и проведения исследовательских работ. Он отметил, что темы научных исследований должны быть актуальны и отвечать современным требованиям.
Доц. Сабир Халилов подробно информировал слушателей о структуре диссертационных работ, актуальности тем, информационном обеспечении, подготовке аналитического обзора по диссертационной работе, научно-теоретических основах поставленных вопросов, о видах статей и их структуре, публикации научных результатов и проведении апробации, информационной культуре докторантов и диссертантов, научной этике и вопросах плагиата.