Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbələrimizin layihəsi “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadasının qalibi seçildi
Yerləşdirilmə tarixi : 13 İyun 2019 16:06
Tələbələrimizin layihəsi “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadasının qalibi seçildi
Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadası (bilik yarışması) keçirildi. Avrasiya Patent Təşkilatı (APT) tərəfindən keçirilən yarışmada APT-nin üzv-dövlətlərinin iki yaş kateqoriyası üzrə orta ümumi, orta peşə, ali təhsil proqramlarını həyata keçirən təhsil müəssisələrinin tələbələri və 25 yaşadək digər maraqlanan şəxslər iştirak etdi.
Azərbaycanın ali və ümumi təhsil müəssisələrini təmsil edən 30-dan çox müəllifin layihələri Universiadanın Təşkilat Komitəsinə təqdim edilmişdir. Universiadanın məqsədi istedadlı gənclərə dəstək olmaq və onların əqli mülkiyyət məsələlərinə marağını artırmaqdır.
Bilik yarışmasının nəticələrinə əsasən birinci yaş kateqoriyası (10 yaşdan - 17 yaş daxil olmaqla) üzrə Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin şagirdləri Cəmilə Əlizadə və Ələsgər Tarverdiyev qalib elan edildi. Onların birgə hazırladıqları “Su anbarlarının suyunun təmizlənməsi üçün bioplatonun tətbiqi” layihəsi münsiflər heyəti tərəfindən ən yüksək yerə layiq görüldü.Bundan əlavə, birinci yaş kateqoriyası üzrə Bakı şəhəri 7 nömrəli tam orta məktəbin şagirdi Fidan Həsənzadənin “Dizel yanacağının qələvi təmizlənməsinin tullantılarından naften turşularını ayırmaq üçün üsul”, Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki Bakı Avropa Liseyinin şagirdləri: Taleh Əliyev və Zərifə Əhmədzadənin “Neft hasilatının yeni əmsalının sintezi”, Ləman Əliyeva və Filipp Bakaldinin “Pilotsuz hava aparatları üçün paraşüt”, Həmid Səlimov, Aybəniz Əhmədova və Timur Kaləyevin “Piezoelektrik antibuzlanma sistemi” mövzusunda layihələri, eləcə də ikinci yaş kateqoriyası (18 yaşdan - 25 yaş daxil olmaqla) üzrə isə Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri Seymur Talıbov və Tayfun Hacılının “CAD/CAM əsasında köhnə model avtomobillərinin yenidən qurulması üçün çevik istehsal modulu” mövzusunda layihə Universiadanın mükafatına layiq görüldü.
Qeyd edək ki, APT 1994-cü ildə yaradılıb. Ölkəmiz 1994-cü il 9 sentyabr tarixində Avrasiya Patent Konvensiyasını imzalayıb, 1995-ci ildə isə konvensiyanın ratifikasiya edilməsi ilə təşkilatın tamhüquqlu üzvü olub.

Главная страница | Новости | Проект студентов СГУ победил на Евразийской патентной универсиаде «Взгляд в будущее»
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Июнь 2019 16:06
Проект студентов СГУ победил на Евразийской патентной универсиаде «Взгляд в будущее»
По инициативе Агентства интеллектуальной собственности и Министерства образования прошла Евразийская патентная универсиада «Взгляд в будущее». В соревновании, организованном Евразийской патентной организацией (ЕПО), приняли участие учащиеся общеобразовательных, средне-профессиональных и высших учебных заведений по двум возрастным категориям и другие заинтересованные лица до 25 лет.
В организационный комитет универсиады были представлены более 30-ти авторских проектов из высших и средних учебных заведений. Цель проведения универсиады – поддержать талантливую молодежь и повысить их интерес к вопросам интеллектуальной собственности.
По итогам соревнований в первой возрастной категории (от 10 до 17 лет включительно) победителями были объявлены ученики лицея имени академика Зарифы Алиевой при Министерстве образования Джамиля Ализаде и Алескер Тарвердиев за проект «Применение биоплатона для очистки вод в водохранилищах». Кроме этого в первой возрастной категории были удостоены наград универсиады проекты ученицы средней школы № 7 г. Баку Фидан Гасанзаде «Способ отделения нафтеновых кислот из отбросов щелочного очищения дизельного топлива», ученики Бакинского европейского лицея при Министерстве образования Талех Алиев и Зарифа Ахмедзаде «Синтез нового коэффициента добычи нефти», Ляман Алиевой и Филиппа Бакалдина «Парашют для беспилотных воздушных аппаратов», Гамида Салимова, Айбениз Ахмедовой и Тимура Каляева «Пьезоэлектрическая система антизамораживания». Во второй возрастной категории (от 18 до 25 лет включительно) награду универсиады получил проект студентов СГУ Сеймура Талыбова и Тайфуна Гаджилы «Гибкий производственный модуль для реконструкции старых моделей автомобилей на основе системы CAD/CAM”.
Отметим, что ЕПО была создана в 1994 году. 9 сентября 1994-го года наша страна подписала Евразийскую патентную конвенцию, а в 1995, после ее ратификации, стала полноправным членом данной организации.