Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Dövlət qulluğu sisteminin mahiyyəti və əhəmiyyəti” mövzusunda tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 24 May 2019 14:02
SDU-da “Dövlət qulluğu sisteminin mahiyyəti və əhəmiyyəti” mövzusunda tədbir keçirildi
Mayın 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetində professor-müəllim heyətinin, bakalavr və magistratura səviyyələrində təhsil alan tələbələrin iştirakı ilə “Dövlət qulluğu sisteminin mahiyyəti və əhəmiyyəti” mövzusunda tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov açaraq ölkəmizdə aparılan gənclər siyasətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, bu gün Azərbaycan gəncliyinin önündə böyük qapılar, yollar açılıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin məqsədyönlü siyasətinin nəticəsidir ki, ölkəmizdə yüksək intellektual səviyyəyə, vətənpərvərlik hissinə, milli düşüncəyə malik gənclər formalaşır. Azərbaycan gəncləri gündən-günə ölkənin ictimai-siyasi həyatında daha böyük rol oynayırlar. Ölkəmizin zəngin resursları gənclərimizin inkişafı üçün müvafiq şərait yaradır. Dövlətin gənclərə dəstək və diqqət göstərməsi Azərbaycan gəncliyində özünə, öz gücünə, istedadına inam hissini artırıb. İndi əsas vəzifə gənclərin bu imkanlardan layiqincə yararlanıb həm öz inkişafını təmin etmək, həm də dövlətimizin mənafeyini etibarlı şəkildə müdafiə edən layiqli vətəndaş kimi formalaşmaq üçün ciddi iradə ilə çalışmaqdır. Elə Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri də bu istiqamətdə fəallıq göstərərək, beynəlxalq olimpiada, bilik yarışları, müxtəlif müsabiqələrdə iştirak edərək yeni-yeni qələbələrlə universitetimizin şərəfini ucaldırlar. Prorektor belə tədbirlərin keçirilməsinin tələbələrin gələcək karyeralarına bir stimul olacağını diqqətə çatdırdı.
Dövlət qulluğu siyasəti və dövlət strategiyası ilə iş sektorunun müdiri Tural Əlizadə “Azərbaycanda dövlət qulluğuna qəbul sistemi: cari vəziyyət, çağırışlar və hədəflər” mövzusunda çıxış edərək ümummilli lider Heydər Əliyevin dövlət idarəçiliyi üzrə milli kadr potensialının formalaşdırılması sahəsində hələ ötən əsrin 70-80-ci illərində gördüyü işlərdən, eləcə də müstəqil Azərbaycanda müasir dövlət quruculuğu prosesinin tərkib hissəsi kimi dövlət qulluğu sisteminin formalaşdırılması və inkişafı, bu sahədə hüquqi bazanın yaradılmasında mühüm tarixi xidmətlərindən söz açdı. Bildirdi ki, dövlət qulluğu sisteminin inkişafı və kadrların yetişməsi məhz ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan və bu gün Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən kadr siyasəti dövlətçiliyimizin bütün sahələrində yeni düşüncəli, savadlı, işgüzar, bacarıqlı, saf mənəviyyatlı, yüksək təşkilatçılıq və informasiyadan istifadə etmək qabiliyyətinə malik olan kadrların hazırlanmasına, onların cəsarətlə seçilib irəli çəkilməsinə böyük zəmin yaradır. Tural Əlizadə Dövlət İmtahan Mərkəzinin fəaliyyəti haqqında söz açdı. Bildirdi ki, dövlət qulluğu sahəsində dövlət siyasəti artıq mərkəz tərəfindən həyata keçirilir. Mərkəzin üzərinə düşən əsas fəaliyyətlərdən biri də dövlət idarəçiliyi sistemini inkişaf etdirmək, dövlət qulluğuna qəbulu mərkəzləşdirilmiş qaydada, müsabiqə və şəffaflıq əsasında aparmaqdan ibarətdir. Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin ölkədə dövlət qulluğu sisteminin təkmilləşməsinə, dövlət qulluqçularının sosial müdafiəsinə göstərdiyi diqqət və qayğı sayəsində dövlət qulluğu cəmiyyətin idarə edilməsində həmişə mühüm rol oynamış və bundan sonra da mühüm rol oynayacaqdır.
DİM Mətbuatla iş sektorunun müdiri Xanlar Xanlarzadə “DİM saytı vasitəsilə dövlət qulluğu ilə təqdim edilən elektron xidmətlər” mövzusunda təqdimatla çıxış etdi. O,Azərbaycanda dövlət qulluğuna qəbulun karyeraya əsaslanan sistemə uyğun qurulduğu, dövlət qulluğuna qəbul mexanizmləri, yeni qaydalar, sertifikasiya sistemi və dövlət qulluğu siyasəti ilə bağlı mərkəzin funksiyaları barədə məlumat verdi. Mərkəz tərəfindən dövlət qulluğu və digər kadr siyasəti məsələlərində daha mükəmməl və şaffaf modelə nail olmaq məqsədilə həyata keçirilən tədbirlər və mərkəzin bu istiqamətdəki fəaliyyətindən də bəhs etdi.
Sonra mövzu ətrafında müzakirələr aparıldı, DİM-in fəaliyyəti və dövlət qulluğu sahəsində həyata keçirilən islahatlarla bağlı suallar cavablandırıldı.

Главная страница | Новости | В СГУ проведено мероприятие на тему «Сущность и значение системы государственной службы»
В СГУ проведено мероприятие на тему «Сущность и значение системы государственной службы»
24 мая в Сумгаитском государственном университете было проведено мероприятие на тему «Сущность и значение системы государственной службы» с участием профессорско-преподавательского состава, бакалавров и магистрантов.
Мероприятие открыл проректор по гуманитарным вопросам доц. Рамиз Гусейнов. Он рассказал о молодежной политике, проводимой руководством страны. В результате целенаправленной политики Президента Ильхама Алиева в Азербайджане формируется высокоинтеллектуальная молодёжь, преданная Родине и народу. Молодежь страны всё больше вовлекается в общественно-политическую жизнь. Забота и внимание государства к молодежи придает ей уверенность в себе, свои силы и свои способности. В СГУ в этом направлении тоже проводится работа. Студенты участвуют в проводимых в университете конференциях, международных олимпиадах, интеллектуальных соревнованиях, конкурсах и занимают призовые места. Это станет стимулом в будущей карьере студентов.
Зав. сектором работы по политике государственной службы и государственной стратегии Турал Ализаде выступил на тему «Система приема на госслужбу в Азербайджане: текущее положение, призывы и цели». Он рассказал о работе, проводимой еще в 70-80-ые годы прошлого века по формированию национального кадрового потенциала. Было отмечено, что развитие и воспитание кадров государственной службы и создание их правовой базы – является составной частью построения государственности Азербайджана. Кадровая политика, основы которой заложены общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, сегодня успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым. Благодаря этой политике сегодня на государственную службу выдвигаются грамотные, деловые, решительные представители молодежи с новым мышлением, высокими организаторскими способностями, умеющими правильно использовать информацию. Т. Ализаде также коснулся и деятельности Центра государственных экзаменов. (ЦГЭ) Было отмечено, что государственную политику в области государственной службы осуществляет этот Центр. Одна из основных направлений его деятельности - развитие системы государственного управления, проведение приема на госслужбу в централизованном порядке, на конкурсной основе, в обстановке прозрачности.
Зав. сектором работы ЦГЭ с прессой Ханлар Ханларзаде выступил с презентацией на тему «Электронные услуги, предлагаемые государственной службой через сайт ЦГЭ». Он рассказал о механизмах приема на государственную службу, новых правилах, системе сертификации и функциях Центра, связанных с государственной службой. Также было сказано о мероприятиях и деятельности ЦГЭ по достижению новой, более усовершенствованной и прозрачной модели приема на госслужбу и др. кадровой политике.
В заключение было проведено обсуждение темы и прозвучали ответы на вопросы, связанные с осуществляемыми реформами в деятельности ЦГЭ, а также в области государственной службы.