Əsas səhifə | Xəbərlər | “İqtisadi islahatlar: sahibkarlığın inkişafı və diversifikasiya” mövzusunda Beynəlxalq konfransda əməkdaşlarımız layihələrini təqdim etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 13 May 2019 13:53
“İqtisadi islahatlar: sahibkarlığın inkişafı və diversifikasiya” mövzusunda Beynəlxalq konfransda əməkdaşlarımız layihələrini təqdim etdilər
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi və İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD) “İqtisadi islahatlar: sahibkarlığın inkişafı və diversifikasiya” mövzusunda Beynəlxalq konfrans keçirdi.
Konfransda açılış nitqində Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirdi ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev iqtisadiyyatın diversifikasiyası, sosial sferanın inkişafı, kiçik və orta sahibkarlığın inkişaf istiqamətlərində çoxsaylı hüquqi normativ aktlar imzalayıb. Qeyd olunan müxtəlif sektorlu islahatlar OECD tərəfindən müəyyən edilən müasir və beynəlxalq standartlarla eynilik təşkil edir. Buna görədir ki, Azərbaycanda sahibkarlıq sahəsində aparılan islahatlar Dünya Bankının “Doing Business” hesabatında yüksək qiymətləndirilib.”
İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının Qlobal Əlaqələr Katibliyinin Avrasiya bölməsinin rəhbəri Vilyam Tomson, Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Səfər Mehdiyev, İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirinin müavini Anar Əliyev, Kənd Təsərrüfatı Nazirinin müavini İlhamə Qədimova, Kapital bankın Baş Korporativ satış inzibatçısı Fərid Hidayətzadə mövzu ilə bağlı çıxışlar etdilər. Beynəlxalq konfransda İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin EnterpriseAzerbaijan.com portalı menecer Aytən Məmmədova tərəfindən təqdim olundu.
Daha sonra konfransda Sumqayıt Dövlət Universitetinin Sənaye ekologiyası, elmi- tədqiqat laboratoriyasının əməkdaşları: Ruhəngiz Əmirova və İlhamə Hüseynova tərəfindən “Təmiz gübrə – Təmiz qida – Sağlam həyat! adlı layihələri əyani olaraq təqdim olundu. Layihədə qlobal çirklənmənin insan ömrünə birbaşa mənfi təsirindən danışıldı. Müasir dövrümüzdə artmaqda olan xəstəlikləri nəzərə alaraq, sağlam həyatın əldə olunması üçün təmiz qida, o cumlədən ekoloji təmiz gübrə istehsalı zərurəti ortaya çıxması, tullantıların miqdarının azaldılması, onların istifadə sahələrinin artırılması və daha sağlam mühitin yaradılması məqsədilə canlı orqanizmlərin (soxulcan) ifrazatından əmələ gələn təbii gübrənin hazırlanması layihəsi təqdim edildi. Hal-hazırda layihənin elmi-tədqiqat işləri Sumqayıt Dövlət Universitetinin Sənaye ekologiyası elmi–tədqiqat laboratoriyasının əməkdaşları tərəfindən davam etməkdədir. Layihə ilə bağlı görüşlər keçirilir.

Home | News | OUR EMPLOYEES PRESENTED THEIR PROJECT AT INTERNATIONAL CONFERENCE “ECONOMIC REFORMS: ADVANCEMENT OF ENTREPRENEURSHIP AND DIVERSIFICATION”
Yerləşdirilmə tarixi : 13 May 2019 13:53
OUR EMPLOYEES PRESENTED THEIR PROJECT AT INTERNATIONAL CONFERENCE “ECONOMIC REFORMS: ADVANCEMENT OF ENTREPRENEURSHIP AND DIVERSIFICATION”
Center for Analysis of Economic Reforms and Communication of Azerbaijan Republic and Organization of Economic Cooperation and Development (OECD) arranged international conference on “Economic reforms: advancement of entrepreneurship and diversification”.
Executive director of Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Vusal Gasimli commenced the conference by welcome statement and notified that President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev issued several normative acts in direction of diversification of economics, development of social sphere, improvement of small and medium entrepreneurship. The reforms, conducted in the field of entrepreneurship are highly appreciated in “Doing Business” report of World Bank.
Chairman of Eurasia Division of Global Relations Secretariat of Organization of Economic Cooperation and Development William Thompson, head of State Customs Committee Safar Mehdiyev, deputy Minister of Economics Sahib Mammadov, deputy Minister of Labor and Social Protection of Population Anar Aliyev, Deputy Minister of Agriculture Ilhama Gadimova, senior corporative sales manager of Kapital Bank Farid Hidayatzade delivered speech on the topic. EnterpriseAzerbaijan.com portal of Center for Analysis of Economic Reforms and Communication was presented by manager Aytan Mammadova.
Afterwards the collaborators of Industrial Ecology scientific-research laboratory of Sumgayit State University Ruhangiz Amirova and Ilhama Huseynova presented their project “Natural fertilizer – natural food – healthy life!”. They spoke about negative impacts of global pollution. This project is about obtaining natural fertilizer from excreta of live organisms (worm). Presently research works of the project is carried on by collaborators of Industrial Ecology scientific-research laboratory.