Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt şəhərinin 70 illiyinə həsr olunmuş kimya və biologiya üzrə fənn olimpiadası keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 11 May 2019 12:48
Sumqayıt şəhərinin 70 illiyinə həsr olunmuş kimya və biologiya üzrə fənn olimpiadası keçirildi
Mayın 11-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Sumqayıt şəhərinin 70 illiyinə həsr olunmuş “Bu günün şagirdi, sabahın alimidir” devizi altında Sumqayıt məktəblilərinin IX-XI sinif şagirdləri arasında kimya və biologiya üzrə fənn olimpiadası keçirildi.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 26 yanvar 2015-ci il tarixli Sərəncamında “2015–2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin inkişaf Strategiyası”nda yeniyetmələrdə erkən yaşlarında elmə maraq yaradılması və bu məqsədlə müxtəlif tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Bu tədbirlərdən biri də fənn olimpiadalarının təşkilidir. Fənn olimpiadalarının keçirilməsi artıq universitetimizdə ənənə halını alıb. Olimpiadanın keçirilməsində məqsəd məktəblilərin kimya və biologiya fənninə marağını artırmaq, həmçinin yuxarı sinif şagirdlərinin gələcəkdə ixtisas seçiminə köməklik göstərməkdir.
Qeyd edək ki, olimpiadada kimya fənnindən IX sinif üzrə 36 şagird, X sinif üzrə 40 şagird, XI sinif üzrə 15 şagird, biologiya fənnindən IX sinif üzrə 43 şagird, X sinif üzrə 25 şagird, XI sinif üzrə 5 şagird, rus bölməsindən kimya üzrə IX-XI sinflər üzrə 8 şagird, biologiya üzrə 14 şagird iştirak etdilər.

Главная страница | Новости | Проведена олимпиада по химии и биологии, посвященная 70-летию города Сумгаита
Yerləşdirilmə tarixi : 11 Май 2019 12:48
Проведена олимпиада по химии и биологии, посвященная 70-летию города Сумгаита
11 мая в Сумгаитском государственном университете проведена олимпиада по химии и биологии под девизом «Сегодня учащийся – завтра ученый» среди учеников IX-XI классов Сумгаита, которая была посвящена 70-летию города.
В распоряжении Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «Стратегия развития азербайджанской молодежи в 2015-2025-ые годы» с целью повышения интереса молодежи к науке с ранних лет предусмотрено проведение различных мероприятий, в том числе олимпиад. Их проведение приняло уже традиционный характер. Проведение олимпиады по химии и биологии способствует повышению интереса студентов к этим предметам и помогает им определить свою будущую специальность. Следует отметить, что по химии на олимпиаде участвовали из IX-ых классов 36 учеников, X-ых классов - 40 учеников, XI классов -40 учеников, а по биологии из IX классов - 43 ученика, X классов -25, XI классов -5 учеников. С русского отделения из IX-XI классов по химии участвовали 8 учеников и по биологии 14.