Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycan xalqının xilaskarı-Heydər Əliyev
Mayın 7-də Fizika və elektroenergetika fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş “Azərbaycan xalqının xilaskarı-Heydər Əliyev” mövzusunda tədbir keçirildi.
Tədbiri Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova açaraq bildirdi ki, müasir Azərbaycan tarixinin bütöv bir epoxası, önəmli bir mərhələsi Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin adı və fəaliyyəti ilə bağlıdır. Ümummilli lider Heydər Əliyevin 34 illik rəhbərliyi dövrü Azərbaycan tarixinin ən yüksək inkişaf mərhələsi olmuşdur. Müstəqil ölkəmizin bugünkü uğurları Heydər Əliyev strategiyasının təntənəsidir. Sevindirici haldır ki, ümummilli liderimizin siyasi xətti bu gün Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən qloballaşan dünyanın tələbinə uyğun olaraq yeni məzmun və keyfiyyətdə uğurla davam etdirilir.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dosenti Rəna Dadaşova, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Elmar Xəlilov və tələbələr çıxış edərək ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın inkişafı naminə gördüyü çoxsaylı işlərdən söz açdılar. Bildirdilər ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqımızın çoxəsrlik dövlətçilik tarixində və taleyində ən möhtəşəm xidmətlərindən biri 1993-cü ilin iyununda Azərbaycanın və xalqımızın başının üstünü almış bütün bəlalardan qoruması, müstəqilliymizi əbədi bəlalardan qoruması, müstəqilliyimizi əbədi etməsi oldu.

SAVIOR OF AZERBAIJANI PEOPLE-HEYDAR ALIYEV
On May 7, the event on “Savior of Azerbaijani people-Heydar Aliyev” was held by the organization of Physics and electroenergetics faculty dedicated to 96th anniversary of national leader Heydar Aliyev.
The memory of Heydar Aliyev commemorated with one minute silence.
Commencing the event, dean of the Faculty of Physics and electroenergetics docent Tamella Ahmedova notified that certain epoch of modern Azerbaijani history is related to the name and activity of Heydar Aliyev. At present great leader’s political line is successfully carried on by President Ilham Aliyev in new content, adapted to requirements of globalized world.
Docent of Physics and electroenergetics faculty Rana Dadashova, docent of Department of Azerbaijani and Eastern European nations’ history Elmar Khalilov and students delivered speech and pointed out the works executed by Heydar Aliyev for the sake of prosperity of Azerbaijan. They highlighted that in June, 1993, he protected Azerbaijan, its sovereignty and our nation from the troubles and made the country’s independence eternal.
At the end the poems recited by students, dedicated to national leader and the video demonstrated, devoted to his life and activity.