Əsas səhifə | Xəbərlər | “Filoloji düşüncədə konsept “ adlı elmi seminar
Aprelin 29-da Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Filoloji düşüncədə konsept” adlı elmi seminar keçirildi.
Tədbirin məqsədi konsept anlayışının tarixi, dərk olunması və izahı, onun linqvistikada və fəlsəfədə, koqnitiv linqvistikada və linqvokulturologiyada rolunu təyin etməkdir.
Seminarı Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova açaraq iştirakçıları salamladı, seminarın əhəmiyyətindən, konsept anlayışının tarixindən bəhs etdi. Bildirdi ki, müasir humanitar ədəbiyyatda "konsept” termini populyar anlayışlardan birinə çevrilmişdir. Bu anlayışa belə geniş maraq, ilk növbədə, onun nisbi universallığı ilə bağlıdırsa, digər tərəfdən qloballaşma prosesləri ilə əlaqəlidir. Bu, ondan irəli gəlir ki, qloballaşma dövründə hər bir lokal mədəniyyət öz xüsusiyyətlərini qorumağa çalışır. Konseptin müxtəlif növləri də məhz bu fərqli mədəniyyətləri və ölkələri araşdırarkən ortalığa çıxır. Konsept haqqında diskurs ilk olaraq fəlsəfədə ortaya çıxmışdır. Müasir dilşünaslıqda bu terminə marağın sıçrayışı XX əsrin əvvəllərindən başlamış, həmin dövrdə bu maraq linqvistika sahəsindən linqvokoqnitologiya və linqvokulturologiya sahələrinə də nüfuz etmişdir. XXI əsrin əvvəllərindən başlayaraq bu anlayış yenidən filosofların və mədəniyyət fəlsəfəsini öyrənən alimlərin marağına səbəb oldu. Nəticədə, müasir humanitar elmlərdə konseptin dərk olunmasına, izahına və araşdırılmasına müxtəlif yanaşmalar yarandı. Bu gün müasir elmdə konsept anlayışı fəlsəfə, dilçilik, siyasət, kulturoloji və digər humanitar tədqiqatlarda geniş istifadə olunur.
Seminarda ADU-nun professoru Adil Babayev “Dil və din konseptləri”, SDU-nun Elm və innovasiyar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov “Sətiraltı məna linqvistik kateqoriya kimi” adlı məruzə ilə çıxış etdilər. Adil Babayev dil konseptinin formaları və onların mətnin daxilində əks olunmasını göstərərək konseptə nümunə olaraq müqəddəs Qurani Kərim kitabından sitatlar gətirdi. Ramazan Məmmədov öz növbəsində dil vasitəsilə informasiyanın formalaşdırılması və ötürülməsi mexanizminin mahiyyətini “sətiraltı məna” anlayışı timsalında açıqladı.

Yerləşdirilmə tarixi : 29 April 2019 16:21
On April 29, the seminar on “Concept in philological thought” was held by the organization of Foreign languages department of Philology faculty.
The purpose of the event was explanation of history and comprehension of notion of concept and determination of its role in linguistics and philosophy, cognitive linguistics and linguoculturology.
Chairwoman of Foreign languages department Professor Nigar Isgandarova commenced the seminar, hailed the guests and spoke about significance of the seminar and history of concept. She said: “The term concept has become one of the popular notions in modern humanitarian literature. This interest is related with relative universality and globalization processes, since every local culture tries to preserve its features. Different types of concept emerge while studying these different cultures and countries. Discourse about concept first emerged in philosophy. The interest arose to this term in linguistics at the beginning of XX century and penetrated to cognitive linguistics and linguoculturology. From the beginning of XXI century, various approaches emerged to the comprehension, explanation and research of concept in modern humanitarian sciences. At present the notion of concept is widely used in philosophy, linguistics, politics, culturological and other humanitarian research”.
Professor of AUL Adil Babayev delivered report on “Concepts of language and religion”, vice-rector on Science and Innovations of SSU Professor Ramazan Mammadov on “Subtext like a linguistic category”. Adil Babayev showed forms of language concepts and their reflection inside the text and cited samples of concept in holy Quran. Ramazan Mammadov elucidated essence of formation and transmission mechanism of information via language in the notion of “subtext”.