Əsas səhifə | Xəbərlər | “Filoloji düşüncədə konsept “ adlı elmi seminar
Aprelin 29-da Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Filoloji düşüncədə konsept” adlı elmi seminar keçirildi.
Tədbirin məqsədi konsept anlayışının tarixi, dərk olunması və izahı, onun linqvistikada və fəlsəfədə, koqnitiv linqvistikada və linqvokulturologiyada rolunu təyin etməkdir.
Seminarı Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova açaraq iştirakçıları salamladı, seminarın əhəmiyyətindən, konsept anlayışının tarixindən bəhs etdi. Bildirdi ki, müasir humanitar ədəbiyyatda "konsept” termini populyar anlayışlardan birinə çevrilmişdir. Bu anlayışa belə geniş maraq, ilk növbədə, onun nisbi universallığı ilə bağlıdırsa, digər tərəfdən qloballaşma prosesləri ilə əlaqəlidir. Bu, ondan irəli gəlir ki, qloballaşma dövründə hər bir lokal mədəniyyət öz xüsusiyyətlərini qorumağa çalışır. Konseptin müxtəlif növləri də məhz bu fərqli mədəniyyətləri və ölkələri araşdırarkən ortalığa çıxır. Konsept haqqında diskurs ilk olaraq fəlsəfədə ortaya çıxmışdır. Müasir dilşünaslıqda bu terminə marağın sıçrayışı XX əsrin əvvəllərindən başlamış, həmin dövrdə bu maraq linqvistika sahəsindən linqvokoqnitologiya və linqvokulturologiya sahələrinə də nüfuz etmişdir. XXI əsrin əvvəllərindən başlayaraq bu anlayış yenidən filosofların və mədəniyyət fəlsəfəsini öyrənən alimlərin marağına səbəb oldu. Nəticədə, müasir humanitar elmlərdə konseptin dərk olunmasına, izahına və araşdırılmasına müxtəlif yanaşmalar yarandı. Bu gün müasir elmdə konsept anlayışı fəlsəfə, dilçilik, siyasət, kulturoloji və digər humanitar tədqiqatlarda geniş istifadə olunur.
Seminarda ADU-nun professoru Adil Babayev “Dil və din konseptləri”, SDU-nun Elm və innovasiyar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov “Sətiraltı məna linqvistik kateqoriya kimi” adlı məruzə ilə çıxış etdilər. Adil Babayev dil konseptinin formaları və onların mətnin daxilində əks olunmasını göstərərək konseptə nümunə olaraq müqəddəs Qurani Kərim kitabından sitatlar gətirdi. Ramazan Məmmədov öz növbəsində dil vasitəsilə informasiyanın formalaşdırılması və ötürülməsi mexanizminin mahiyyətini “sətiraltı məna” anlayışı timsalında açıqladı.

Главная страница | Новости | Состоялся научный семинар «Концепт в филологической мысли»
29-го апреля состоялся научный семинар «Концепт в филологической мысли», организованный кафедрой иностранных языков филологического факультета.
Целью мероприятия было дать разъяснение понятию концепта и определить его место когнитивной лингвистике и культурологии.
Семинар открыла заведующая кафедрой иностранных языков профессор Нигяр Искандерова. Она рассказала об истории возникновения термина «концепт» и подчеркнула, что в современной гуманитарной литературе этот термин стал очень популярным. Такой широкий интерес к нему объясняется в первую очередь его относительной универсальностью, а с другой стороны процессом глобализации. При изучении культур разных стран возникают различные типы концепта. Дискурс о концепте встречается впервые в философии. В современном языкознании всплеск интереса к этому термину приходится на начало ХХ века, затем он перешел из области лингвистики в лингвокультурологию. В начале ХХI века это понятие вновь стало объектом интереса ученых, в результате чего в современной гуманитарной науке возникли разные подходы исследования данного термина.
На семинаре с докладами выступили профессор Азербайджанского Университета Языков Адиль Бабаев «Концепты языка и религии», проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов «Подтекст как лингвистическая категория». Адиль Бабаев рассказал о формах языковых концептов и их отражении в тексте и привел примеры из Корана. Рамазан Мамедов в свою очередь раскрыл механизмы формирования и передачи информации на примере понятия «подтекст».