Əsas səhifə | Xəbərlər | “Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun inkişaf perspektivləri” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Aprel 2019 16:12
“Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun inkişaf perspektivləri” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirildi
Aprelin 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş “Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun inkişaf perspektivləri” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirildi.
Konfransda Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri akademik Ziyad Səmədzadə, Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Teymur Səmədov, Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyi yanında Maliyyə Elm-Tədris Mərkəzinin direktoru Elman Hüseynov, Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyi Tədris Mərkəzinin rəisinin birinci müavini Ceyhun Mehdiyev, “Azərkimya” İB, “Etilen-Polietilen” zavodunun direktoru Oqtay Niftəliyev, müəssisənin bir qrup əməkdaşı və ölkəmizdə fəaliyyət göstərən aparıcı ali məktəblərin alimləri iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə rektor professor Elxan Hüseynov açaraq, iştirakçıları salamladı, onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Konfransın əhəmiyyətindən bəhs edərək bildirdi ki, ölkəmizdə həyata keçirilən məqsədyönlü siyasət sayəsində respublikamızın inkişafı davamlı xarakter daşıyır. Son illərdə ölkəmiz sosial-iqtisadi inkişaf göstəricilərini ardıcıl şəkildə yaxşılaşdırmağa nail olub. Respublikamızda müasir çağırışlar nəzərə alınmaqla, qeyri-neft sənayesinin inkişafına göstərilən diqqət öz bəhrəsini verir. Sevindirici haldır ki, ölkəmizdə yaxşı inkişaf göstəriciləri məhz qeyri-neft sənayesində qeydə alınır. Rektor onu da vurğuladı ki, təməli Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan «Əsrin müqaviləsi» sosial-iqtisadi yüksəlişimizin demək olar ki, bünövrəsi oldu. Əlbəttə ki, bu müqavilənin imzalanması Ulu öndər Heydər Əliyevin dediyi kimi, Azərbaycanın suveren hüquqlarının bərqərar olmasını, ölkəmizin özünün təbii sərvətlərinin sahibinə çevrilməsinin daha- bir göstəricisi oldu. Neft bizim milli sərvətimizdir, ondan gələcəkdə də istifadə edəcəyik. Müqavilənin 2050-ci ilədək uzadılması da onu göstərir ki, neft ölkəmizin iqtisadiyyatının inkişafında bundan sonra da mühüm rol oynayacaq. Prezident cənab İlham Əliyevin bu sahə ilə bağlı verdiyi proqnozlar özünü yüksək səviyyədə doğruldur. Ölkəmizdə milli iqtisadiyyatın ayrı-ayrı istiqamətləri, o cümlədən də qeyri-neft sektoru üzrə inkişaf dinamikası daha yüksək səviyyədədir. Prezident cənab İlham Əliyevin "Azərbaycanın gələcək inkişafı sənayenin inkişafı ilə bağlı olmalıdır” strateji xəttinə uyğun olaraq, ölkəmizdə həyata keçirilən sənayeləşmə siyasəti nəticəsində yüzlərlə müasir sənaye müəssisəsi, yeni sənaye sahələri yaradılıb, tələbatın ödənilməsində yerli məhsulların payı əhəmiyyətli dərəcədə artıb, ixracın həcmi yüksəlib. İldən-ilə ölkəmizin nüfuzu artaraq qüdrətli ölkəyə çevirilir.
Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri akademik Ziyad Səmədzadə “Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafının strateji əhəmiyyəti”mövzusunda çıxış edərək ölkəmizdə aparılan iqtisadi islahatları, həyata keçirilən strateji proqramları ətraflı təhlil etdi. Bildirdi ki, dövlətimizin başçısının apardığı siyasət Azərbaycan xalqının maraqlarına, ölkəmizin iqtisadi təhlükəsizliyinin qorunmasına xidmət edir. Qlobal dünyada baş verən böhranlara baxmayaraq, ölkəmiz iqtisadiyyatını gücləndirir. Qeyri-neft sektoru yüksək templə inkişaf edir, ölkəmizin uğurları göz qabağındadır. Əldə edilən nəticələrə görə, 2019-cu il Azərbaycan üçün önəmli bir il olacaq.
Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Teymur Səmədov şəhər İcra başçısı cənab Zakir Fərəcovun salamını çatdırdı, konfransın aktual mövzuya həsr olunduğunu bildirərək Azərbaycan iqtisadiyyatının formalaşmasında və inkişaf etməsində Ulu öndərin əvəzsiz rolundan bəhs etdi. Bildirdi ki, müasir Azərbaycan tarixinin 30 ildən artıq bir dövründə respublikamıza rəhbərlik etmiş Heydər Əliyev dövlətçilik salnaməsində elə bir irs yaratmışdır ki, onun öyrənilməsinə, təbliğinə və tətbiqinə hələ uzun illər böyük ehtiyac olacaqdır. Ümummilli liderimiz Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə iqtisadiyyatın inkişafını xüsusilə diqqət mərkəzində saxlamış, iqtisadi potensial isə ölkəmizin inkişafında müstəsna rol oynamışdı. Bu gün ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi kursu müasir dövrün aktual çağırışlarına müvafiq olaraq Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir və ölkəmiz tərəqqi yolunda uğur və inamla irəliləyir.
UNEC-in Ticarət və gömrük işinin təşkili kafedrasının müdiri professor Arif Şəkərəliyev “Müasir dövrdə qeyri-neft sektorunun üstün inkişafi və diversifikasiyası problemləri”, AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi işlər üzrə direktor müavini dosent Allahyar Muradov “Biznes mühitinin insan kapitalının inkişafına təsirinin qiymətləndirilməsi”, SDU-nun Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov “Azərbaycanda kiçik və orta biznesin inkişafı problemləri” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Bildirdilər ki, ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən uğurlu iqtisadi siyasət tədbirləri və davamlı islahatlar, mükəmməl iqtisadi strategiyanın gerçəkləşməsi iqtisadiyyatın bütün sahələrində dinamizm meyillərni gücləndirib.
Konfrans çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov, Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyi yanında Maliyyə Elm-Tədris Mərkəzinin direktoru Elman Hüseynov və Vergilər Nazirliyi Tədris Mərkəzinin rəisinin birinci müavini Ceyhun Mehdiyev ilə birgə təhsil, elmi-tədqiqat sahələri üzrə qarşılıqlı əlaqələrin yaradılması və inkişaf etdirilməsi, iqtisadyönümlü ixtisaslar üzrə bakalavr səviyyəsində təhsil alanların istehsalat və magistrantların elmi-tədqiqat təcrübələrinin təşkili, təlim və kursların keçirilməsi, professor-müəllim heyətinə elmi-tədqiqat işlərinin aparılması üçün müvafiq şəraitin yaradılması,birgə tədbirlərin, o cümlədən, ekskursiyaların, treninqlərin, seminar,dəyirmi masa, konfrans və forumların təşkili, dərs vəsaiti, monoqrafiyaların hazırlanması üzrə əməkdaşlıq müqavilələri imzalandı.
Qeyd edək ki, konfransa respublikamızın 21 ali təhsil müəssisəsi və bir sıra iqtisadiyönümlü təşkilatlardan 160 məqalə və tezis daxil olaraq konfrans materialları toplusu şəklində nəşr olunmuşdur. Konfrans işini bölmə iclaslarında davam etdirdi.

REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE ON “DEVELOPMENT PERSPECTIVES OF NON-OIL SECTOR OF AZERBAIJAN”
On April 25, Sumgayit State University hosted Republican scientific conference entitled “Development perspectives of non-oil sector of Azerbaijan”, dedicated to 96th anniversary of National leader of Azerbaijan Heydar Aliyev.
The participants included: chairman of the Committee of Economic policy, industry and entrepreneurship of Milli Majlis academician Ziyad Samadzade, first deputy head of Executive Power of Sumgayit city Teymur Samadov, chairman of Financial Scientific-Educational Center under Ministry of Finance of Azerbaijan Republic Elman Huseynov, first deputy head of Teaching Center of Ministry of Tax of Azerbaijan Republic Jeyhun Mehdiyev, director of “Azerchemistry” PU, “Ethylene-Polyethylene” plant Ogtay Niftaliyev, a group of employees of the institution and scientists of leading higher education institutions.
Rector Professor Elkhan Huseynov launched the conference with welcome speech, greeted the guests and expressed his satisfaction on seeing them at the university. He said: “Recently our country could improve its socio-economic development indicators. The care and attention by the government to the advancement of non-oil industry is giving its positive outcomes. Development indicators are increasing exactly in non-oil industry. “Contract of century” founded by national leader Heydar Aliyev has been the foundation of our socio-economic progress. By this contract Azerbaijan has become the owner of its natural resources. Petroleum is our natural resource, so we will use it. Prolongation of the contract till 2050 displays that oil will play the main role in the advancement of country’s economy. According to strategic line of President Ilham Aliyev on “Future development of Azerbaijan must be connected with development of industry” and the result of industrialization policy conducted in the country, hundreds of modern industrial enterprises and fields are established, the size of export rose”.
Chairman of the Committee of Economic policy, industry and entrepreneurship of Milli Majlis academician Ziyad Samadzade delivered speech on “Strategic importance of non-oil sector in Azerbaijan” and analyzed conducted economic reforms and implemented strategic programs in the country. He noted: “The policy run by our president serves the interests of Azerbaijani nation and protection of economic security. 2019 will be a significant year for Azerbaijan in accordance with gained outcomes”.
First deputy head of Executive Power of Sumgayit city Teymur Samadov delivered greetings of Mayor of Sumgayit city Zakir Farajov and spoke about the role of Heydar Aliyev in improvement of Azerbaijani economy. He said: “National leader Heydar Aliyev called special attention to the progress of economy in all periods of his administration. His political course is successfully continued by President Ilham Aliyev according to actual challenges of modern period, thus our country is advancing rapidly”.
The following persons delivered reports in the conference: head of Department of Administration of trade and customs of UNEC Professor Arif Shakaraliyev – “Development and diversification problems of non-oil sector in modern period”; deputy director of ANAS Institute of Economy on Scientific works docent Allahyar Muradov – “Evaluation of impact of business environment to the improvement of human capital”; head of the Department of Business administration and management of SSU docent Galib Huseynov – “Development problems of small and medium businesses in Azerbaijan”.
Within the conference cooperation agreements were signed by rector of Sumgayit State University Professor Elkhan Huseynov, chairman of Financial Scientific-Educational Center under Ministry of Finance of Azerbaijan Republic Elman Huseynov, first deputy head of Teaching Center of Ministry of Tax of Azerbaijan Republic Jeyhun Mehdiyev on establishing and developing mutual relations on education and research fields, holding trainings and courses, organizing joint events, excursions, trainings, seminars, round tables, conferences, forums, preparing textbooks, monographs.
It should be noted that 160 articles and theses from 21 universities of our republic were accepted and published as a conference materials collection.