Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Biologiya səhnəcikləri: ciddi və zarafatyana” adlı tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Aprel 2019 17:44
SDU-da “Biologiya səhnəcikləri: ciddi və zarafatyana” adlı tədbir keçirildi
Aprelin 16-da Sumqayıt şəhərinin 70 illik yubileyinə həsr olunmuş Kimya və biologiya fakültəsinin Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Biologiya səhnəcikləri: ciddi və zarafatyana” adlı tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Elm və innovasiyalar üzrə prorektor Ramazan Məmmədov Sumqayıt şəhərinin inkişafından, aparılan quruculuq, abadlıq işlərindən söhbət açdı. Bildirdi ki, Sumqayıt şəhərinin 70 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq, universitetimizdə silsilə tədbirlər keçirilir. Son illərdə şəhərimizin inkişafı təmin olunub, siması gözəlləşib və modernləşib, Sumqayıt sənaye mərkəzi kimi vaxtilə qazandığı şöhrətini yenidən bərpa edib. Uğurla həyata keçirilən inkişaf strategiyasının nəticəsi olaraq, Sumqayıt nəinki respublikamızın, Avropanın və dünaynın gözəl diyarlarından birinə çevrilib.
“Biologiya gecəsi” ümumilikdə fənn gecələrinin keçirilməsinin tələbələrdə təhsilə, fənlərə marağın artırılması baxımından əhəmiyyətli olduğunu qeyd edən prorektor Ramazan Məmmədov tədbirin əhəmiyyəti haqqında fikirlərini bölüşdü. Bildirdi ki, insan təbiətin bir hissəsi olub, onunla sıx bağlı olduğu üçün təbiət elmlərinə diqqətin daha da gücləndirilməsi vacib məsələlərdən biri kimi önə çəkilir.
“Biologiya gecəsi”nin keçirilməsində məqsəd tələbələrin bu fənnə marağını artırmaq, onlara təbiəti, heyvanları, ümumilikdə canlı aləmi qorumaq hisslərini aşılamaq və qrup şəklində işləmək vərdişlərini təkmilləşdirməkdir. Prorektor xüsusilə onu da diqqətə çatdırdı ki, Ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə ölkəmizdə təbiətin mühafizəsi, bərpası və zənginləşdirilməsinə qayğı ilə yanaşıb. Bu gün Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, İDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə reallaşdırılan uğurlu layihələr olduqca əhəmiyyətlidir.
Tələbələr Sumqayıtın 70 il ərzində əldə etdiyi yeniliklər barədə məlumat verdilər və şəhərə həsr olunmuş şeirlər səsləndirdilər. İlk səhnəcik “Viktorina”, “Tapmaca, mahnı”, “Tapın görək” və “Bilirsinizmi?” adlı 4 müsabiqədən ibarətdir. 3 komanda: “Qan”, “DNT”, “Hüceyrə” qalib gəlmək üçün yarışdılar. “Sərxoş” adlı səhnəcikdə içki düşgünü olan şəxsin iflas edən orqanlarının söhbətindən , “Elm və innovasiya” adlı səhnəcikdə kafedrada aparılan elmi-tədqiqat işlərindən bəhs edildi. “Bazar” səhnəciyində isə geni dəyişdirilmiş meyvə və tərəvəzlərin insan sağlamlığına ziyanı tələbələrin canlandırdığı obrazlarla göstərildi. “Parodiya” adlı səhnəcikdə tələbələr müəllimlərinin dərs prosesində ən cox işlətdiyi sözlər və jestləri təqlid etdilər. “Məzunlarımız” adlı səhnəcikdə illər əvvəl məzun olan və hazırda təhsillərində, karyeralarında uğur qazanan tələbələrin video çarxı nümayiş olundu. Səhnəciklər arasında tələbələrin ifa etdikləri “Meyvələr” və “Biz mehriban ailəyik” adlı mahnılar, gitara ilə müşayiət olunan popurri tədbir iştirakçıların marağına səbəb oldu.

Home | News | THE EVENT “BIOLOGY SKETCHES: SERIOUS AND FOR FUN” AT SSU
On April 16, the event entitled “Biology sketches: serious and for fun” was held by the organization of the Department of Biology and its teaching methods of Chemistry and Biology faculty, dedicated to 70th anniversary of Sumgayit city.
Vice-rector for Science and Innovations Ramazan Mammadov made welcome speech, spoke about advancement of Sumgayit city, executed renovation and construction works and noted that a series of events is held at our university on occasion of 70th anniversary of Sumgayit. “The city has restored its reputation as industrial center. As a consequence of successfully implemented development strategy Sumgayit has become one of the most beautiful cities of Azerbaijan”.
Emphasizing significance of holding “Biology evening” and generally subject evenings in terms of increasing students’ interest to education and subjects, vice-rector professor Ramazan Mammadov noted: “The subject of biology encompasses essential knowledge and skills concerning the human, his health, social essence, relations with nature and psychological features. Holding such events is of great importance for the intellectual growth of the students. National leader Heydar Aliyev always cared about protection and enrichment of nature in our country during his administration. Successful projects carried out by the initiative of vice-president of Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Unity Leyla Aliyeva are of great importance.
Afterwards the students gave information about achievements gained in Sumgayit within 70 years and recited poems dedicated to the city. First sketch consisted of 4 competitions: “Quiz”, “Riddle and song”, “Let’s find”, “Do you know?”. Three teams competed: “Blood”, “DNA”, and “Cell”. The sketch “Drunk” dealt with the conversation of organs of alcoholic person; the sketch “Science and innovation” about research works conducted in the Department, the sketch “Bazaar” about harm of genetically modified fruit and vegetables to human health. The students displayed the expressions and gestures by lecturers mostly used in the lessons in “Parody” sketch. In the sketch “Our alumni” demonstrated the video of successful alumni of the university. The songs “Fruit” and “We are a kind family” were welcomed by attendees.