Əsas səhifə | Xəbərlər | Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin əməkdaşları ilə görüş keçirildi
Aprelin 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarının yaradılmasının 100 illiyi münasibəti ilə “Xüsusi xidmət orqanları anlayışı, müasir dövrdə ölkəmizdə fəaliyyət göstərən pozucu qüvvələr, onların gənclər arasında fəaliyyəti” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi.
Tədbirdə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Mərkəzi Aparatının və DTX Sumqayıt şəhər idarəsinin məsul əməkdaşları, universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər.
Tədbiri universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq Azərbaycanda təhlükəsizlik və kəşfiyyat orqanlarının yaradılmasının 100 illik yubileyi münasibətilə DTX-nin kollektivini səmimi qəlbdən təbrik etdi. Rektor ümummilli lider Heydər Əliyevin təhlükəsizlik orqanlarında 25 illik fəaliyyətindən söz açaraq qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev ölkəmizin təhlükəsizlik orqanlarının xalqımızın maraqlarına xidmət göstərməsini təmin etmiş və peşəkar milli kadrların yetişməsinə əvəzsiz töhfələr vermişdir. Möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin yürütdüyü məqsədyönlü xarici siyasət nəticəsində ölkəmizin beynəlxalq nüfuzu gündən-günə daha da möhkəmlənir. Dövlətimizin başçısının düşünülmüş və uzaqgörən siyasəti sayəsində Azərbaycan bu gün təhlükəsizlik baxımından dünyanın qabaqcıl dövlətləri ilə bir sırada dayanır. Görüşün əhəmiyyətindən bəhs edən rektor onu da vurğuladı ki, Azərbaycanda gənclərin vətənpərvərlik, tariximizə, milli adət-ənənələrimizə, maddi-mənəvi dəyərlərimizə hörmət, dövlətə sədaqət ruhunda yetişdirilməsi və tərbiyə edilməsi istiqamətində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti xüsusi fəallığı ilə seçilir. Belə görüşlərin keçirilməsi gənclərimizin tərbiyəsində, onların vətənpərvərlik ruhunda yetişməsində müstəsna rol oynayır.
DTX-nin məsul əməkdaşı, Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunu Elsevər Məmmədov “Xüsusi xidmət orqanları anlayışı, müasir dövrdə ölkəmizdə fəaliyyət göstərən pozucu qüvvələr, onların gənclər arasında fəaliyyəti” mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış etdi. O, xüsusi xidmət orqanlarının tarixindən söz açdı. DTX tərəfindən həyata keçirilən təhlükəsizlik tədbirlərindən, o cümlədən bu tədbirlərdə vətəndaşların rolundan danışdı. E.Məmmədov çıxışında xüsusi xidmət orqanlarının aşkar və gizli iş üsulları anlayışı, onun dövlət idarəçiliyində rolu, xarici xüsusi xidmət orqanları, onların Azərbaycana qarşı kəşfiyyat-pozuculuq fəaliyyəti, beynəlxalq terrorçu təşkilatları, narkomaniya və insan alveri kimi transmilli cinayətkarlıq mövzularına da toxundu. Videotəqdimatla müşayiət olunan məruzə tələbələrin böyük marağına səbəb oldu.

Home | News | THE MEETING WITH ASSOCIATES OF STATE SECURITY SERVICE
On April 4, Sumgayit State University held the event on “Conception of special service bodies, destructive forces functioning in our country and their activity among youth”, dedicated to 100th anniversary of establishment of Azerbaijani security bodies.
Officials of Central Apparatus of State Security Service (SSS) and Sumgayit city Office of SSS, professor-teaching and student staff of the University took part in the event.
Launching the event, rector of University Professor Elkhan Huseynov congratulated collective of SSS on occasion of 100th anniversary of establishment of security and intelligence bodies in Azerbaijan. Speaking about 25-year-activity of great leader Heydar Aliyev in security bodies, rector pointed out his contributions to security service. As a result of foreign policy conducted by President Ilham Aliyev, international reputation of our country is enhancing and Azerbaijan is among leading countries in terms of security. Emphasizing significance of the meeting, rector noted that State Security Service is active in upbringing youth in Azerbaijan in the spirit of patriotism, respect to the history, our traditions, and values.
Employee of SSS, alumnus of Sumgayit State University Elsevar Mammadov delivered presentation on “Conception of special service bodies, destructive forces functioning in our country and their activity among youth”. He spoke about the history of special service bodies, security measures taken by SSS and the role of citizens in these measures. Elsevar Mammadov talked about the role of security institutions in state administration, as well as foreign special service institutions, their destructive activity against Azerbaijan, international terrorist organizations, transnational criminality like narcomania and human trafficking. The presentation welcomed by students.