Əsas səhifə | Xəbərlər | Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin əməkdaşları ilə görüş keçirildi
Aprelin 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarının yaradılmasının 100 illiyi münasibəti ilə “Xüsusi xidmət orqanları anlayışı, müasir dövrdə ölkəmizdə fəaliyyət göstərən pozucu qüvvələr, onların gənclər arasında fəaliyyəti” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi.
Tədbirdə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Mərkəzi Aparatının və DTX Sumqayıt şəhər idarəsinin məsul əməkdaşları, universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər.
Tədbiri universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq Azərbaycanda təhlükəsizlik və kəşfiyyat orqanlarının yaradılmasının 100 illik yubileyi münasibətilə DTX-nin kollektivini səmimi qəlbdən təbrik etdi. Rektor ümummilli lider Heydər Əliyevin təhlükəsizlik orqanlarında 25 illik fəaliyyətindən söz açaraq qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev ölkəmizin təhlükəsizlik orqanlarının xalqımızın maraqlarına xidmət göstərməsini təmin etmiş və peşəkar milli kadrların yetişməsinə əvəzsiz töhfələr vermişdir. Möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin yürütdüyü məqsədyönlü xarici siyasət nəticəsində ölkəmizin beynəlxalq nüfuzu gündən-günə daha da möhkəmlənir. Dövlətimizin başçısının düşünülmüş və uzaqgörən siyasəti sayəsində Azərbaycan bu gün təhlükəsizlik baxımından dünyanın qabaqcıl dövlətləri ilə bir sırada dayanır. Görüşün əhəmiyyətindən bəhs edən rektor onu da vurğuladı ki, Azərbaycanda gənclərin vətənpərvərlik, tariximizə, milli adət-ənənələrimizə, maddi-mənəvi dəyərlərimizə hörmət, dövlətə sədaqət ruhunda yetişdirilməsi və tərbiyə edilməsi istiqamətində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti xüsusi fəallığı ilə seçilir. Belə görüşlərin keçirilməsi gənclərimizin tərbiyəsində, onların vətənpərvərlik ruhunda yetişməsində müstəsna rol oynayır.
DTX-nin məsul əməkdaşı, Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunu Elsevər Məmmədov “Xüsusi xidmət orqanları anlayışı, müasir dövrdə ölkəmizdə fəaliyyət göstərən pozucu qüvvələr, onların gənclər arasında fəaliyyəti” mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış etdi. O, xüsusi xidmət orqanlarının tarixindən söz açdı. DTX tərəfindən həyata keçirilən təhlükəsizlik tədbirlərindən, o cümlədən bu tədbirlərdə vətəndaşların rolundan danışdı. E.Məmmədov çıxışında xüsusi xidmət orqanlarının aşkar və gizli iş üsulları anlayışı, onun dövlət idarəçiliyində rolu, xarici xüsusi xidmət orqanları, onların Azərbaycana qarşı kəşfiyyat-pozuculuq fəaliyyəti, beynəlxalq terrorçu təşkilatları, narkomaniya və insan alveri kimi transmilli cinayətkarlıq mövzularına da toxundu. Videotəqdimatla müşayiət olunan məruzə tələbələrin böyük marağına səbəb oldu.

Главная страница | Новости | Проведена встреча с сотрудниками Службы государственной безопасности
4 апреля в Сумаитском государственном университете состоялось мероприятие на тему «Понятие «органы спецслужбы», подрывные силы, действующие в стране в настоящее время, их деятельность среди молодежи», посвященное 100-летию со дня основания этой организации.
На мероприятии участвовали ответственные сотрудники Сумгаитского городского управления Центрального аппарата Службы государственной безопасности, профессорско-преподавательский и студенческий состав университета.
Мероприятие открыл ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он поздравил коллектив СГБ со 100-летним юбилеем этой организации. Ректор подчеркнул, что общенациональный лидер Гейдар Алиев обеспечивал работу органов госбезопасности в интересах нашего народа и внёс достойный вклад в воспитание и обучение квалифицированных национальных кадров. В результате проведения успешной внешней политики Президентом Ильхамом Алиевым день ото дня растет авторитет нашей страны на международной арене. Благодаря продуманной и дальновидной политике главы республики сегодня Азербайджан может встать в один ряд с передовыми странами мира с точки безопасности государства. Было отмечено, что СГБ отмечается высокой активностью в воспитании молодежи в духе патриотизма, уважении к национальным традициям и моральным ценностям, преданности государству и Родине. Встречи, проводимые с сотрудниками СГБ, играют важную роль в воспитании молодежи в духе патриотизма и любви к Родине.
Ответственный сотрудник СГБ, выпускник Сумгаитского государственного университета Эльсевар Мамедов выступил с докладом: «Понятие «органы спецслужбы», подрывные силы, действующие в стране в настоящее время и их деятельность среди молодежи». В своем докладе он сказал о мероприятиях, осуществляемых по охране безопасности в стране и роли граждан в этой работе. Также Эльсевар Мамедов рассказал об открытой и секретной работе в органах СГБ, её роли в управлении государством, иностранных службах госбезопасности, их разведывательно-подрывной работе в Азербайджане, международных террористических организациях, наркомании, и торговле людьми. Был продемонстрирован видеоролик, сопровождающий доклад Э.Мамедова.