Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşlarımız Gəncə Dövlət Universitetində təlimlərdə
Avropa Komissiyasının maliyyələşdirdiyi “Erasmus+” proqramı çərçivəsində “Azərbaycan universitetlərində tədris və təlimin təkmilləşdirilməsi PETRA” layihəsi çərçivəsində bir həftəlik Gəncə Dövlət Universitetində beynəlxalq təlimlər başladı.
Beynəlxalq təlimdə məruzəçi qismində Yuvaskülə Universiteti (Finlandiya), Vyana Tətbiqi Elmlər Universiteti (Avstriya), Valensiya Politexnik Universiteti (İspaniya), Qazi Universiteti (Türkiyə), Debreçen Universitetindən (Macarıstan) nümayəndələr iştirak etdilər.
Təlimlərdə 7 Azərbaycan Universitetini 50-ə yaxın nümayəndə, ERASMUS Milli ofisinin rəhbəri Pərviz Bağırov və ofisin əməkdaşı Zəfər Həsənov təmsil edirdi. SDU tərəfindən təlimlərdə Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədov, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova və həmin şöbənin metodisti Aliyə Xəlilbəyli iştirak etdilər.
Gəncə Dövlət Universitetinin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, Milli Məclisin deputatı Pərvin Kərimzadə son illər ali təhsil müəssisəsində elm və təhsilin inkişafı istiqamətindəki nailiyyətlərdən danışdı.
Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d Samirə Məmmədova layihə çərçivəsində SDU-da fəaliyyət göstərən Təlim və Öyrənmə Mərkəzi, Elektron laboratoriyanın hazırkı vəziyyəti və gələcəkdə fəaliyyət istiqaməti haqqında təqdimatla çıxış etdi. Mərkəzdə araşdırmaçılar üçün tədqiqat mexanizmləri, tədqiqatların aparılması vasitələri, yerli və müxtəlifdilli elmi ədəbiyyatlardan istifadə və istinadlar mövzularında seminarlar və təlimlər təşkil ediləcəyini vurğuladı. S. Məmmədova Region TV-yə müsahibə verdi, layihənin SDU-ya töhfəsi, Avropa tərəfdaşları ilə mövcud əlaqələrin möhkəmlənməsi və gələcəkdə əlaqələrin inkişaf etməsi üçün imkanlar açdığını qeyd etdi, layihə müəllifinə, təlimə ev sahibliyi edən GDU rəhbərliyinə və PETRA komandasına təşəkkür etdi.
Qeyd edək ki, təlimin keçirilməsində əsas məqsəd Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrində tədris və təlimin təkmilləşdirilməsi sahəsində Avropa universitetləri ilə qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin aparılmasıdır. Məhz bu layihənin həyata keçirilməsi ilə universitetin müəllim və doktorantları istənilən sahə üzrə elmi tədqiqatlarında beynəlxalq akkreditasiya olunmuş kitabxanalardan, elm mərkəzlərindən onlayn yararlana biləcəklər. Layihənin gənc tədqiqatçı alimlərin beynəlxalq elmi arenada müasir elmin imkanlarından yararlanmasında böyük köməyi olacaqdır.

Home | News | OUR COLLABORATORS IN THE TRAININGS AT GANJA STATE UNIVERSITY
International trainings got started at Ganja State University on “Promoting excellence in teaching and learning in Azerbaijani universities PETRA” project within “Erasmus+” program, financed by European Commission.
The representatives from University of Jyväskylä (Finland), Vienna University of Applied Sciences (Austria), Valencia Polytechnic University (Spain), Gazi University (Turkey) and Debrecen University (Hungary) took part in the international training as an instructor.
About 50 representatives from 7 Azerbaijani universities, head of National Office of ERASMUS Parviz Baghirov and employee of the Office Zafar Hasanov also attended the trainings. Head of the Department of Process automation Professor Javanshir Mammadov, chairwoman of International Cooperation Office PhD in history Samira Mammadova and methodist of the Office Aliya Khalilbayli represented SSU.
Vice-rector of Ganja State University for Science and Innovations, deputy of Milli Majlis Parvin Karimzade spoke about recent achievements in the advancement of science and education at the University.
Chairwoman of International Cooperation Office Samira Mammadova delivered presentation about Training and Learning Center in SSU, current state and future activity direction of Electron laboratory. She emphasized that the seminars and trainings will be arranged in the Center for researchers on research mechanisms, means of conducting research, use of domestic and international literature and references. S.Mammadova gave interview to Region TV and pointed out that the project contributes to strengthening current relations with European partners and improvement of future relations. She thanked to project author, GSU administration and PETRA team.
It is worth to note that the purpose of holding the training is to conduct mutual exchange of experience with European universities in the sphere of promoting teaching and learning in Azerbaijani higher education institutions. By the implementation of this project, lecturers and PhD students of the University could gain access to international accredited libraries and science centers.