Əsas səhifə | Xəbərlər | Ali və orta təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-ci ildönümünə həsr olunmuş bədii yaradıcılıq festivalının baxış müsabiqəsi keçirildi
Ali və orta təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-ci ildönümünə həsr olunmuş bədii yaradıcılıq festivalının baxış müsabiqəsi keçirildi
Azərbaycan öz mədəniyyəti, incəsənəti, milli-mənəvi dəyərləri ilə dünyada tanınmışdır. Xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinin kökləri çox-çox qədim zamanlara gedib çıxır. XX əsrdə isə xalqımızın mədəni həyatında yeni bir dövr başlanmışdır. Bu, Ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olan bir dövrdür. Ulu öndər hakimiyyətdə olduğu bütün dövrlərdə xalqın mədəniyyətinin inkişafını həmişə diqqət mərkəzində saxlamış və mədəniyyətimizin elə bir sahəsi olmamışdır ki, Heydər Əliyev qayğısından bəhrələnməsin. Musiqimiz, teatrımız, kino sənətimiz, heykəltaraşlıq və rəssamlığımız, xalça sənətimiz də bugünkü inkişafında Ulu öndərin çox dəyərli ideyalarından bəhrələnib. 2019-cu ilin mayın 10-da ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümü tamam olur. Ulu öndərin anadan olmasının 96-cı ildönümü münasibətilə və onun xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin Rəyasət Heyətinin təşkilatçılığı ilə ali və orta təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında bədii yaradıcılıq müsabiqə -festivalı keçirilir.Məqsəd tələbələrin bədii-estetik səviyyəsini yüksəltmək, mədəni həyat tərzini formalaşdırmaq, incəsənətimizin, mədəniyyətimizin ayrı-ayrı növləri üzrə istedadlı gəncləri üzə çıxarmaq, onların qabiliyyətlərinin inkişaf etdirilməsinə dəstək verməkdir.
Aprelin 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetində ali və orta təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-ci ildönümünə həsr olunmuş bədii yaradıcılıq festivalının baxış müsabiqəsi keçirildi.
Festivalın baxış müsabiqəsində tələbələrimizin peşəkar səviyyədə ifa etdikləri rəngarəng şeir, musiqi və rəqs nömrələri dəyərli münsiflər heyəti tərəfindən alqışla qarşılandı. İstedadlı tələbələrin müəyyən edilməsi Azərbaycan Respublikasının tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimlərindən ibarət münsiflər heyəti: Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının prorektoru, xalq artisti Təranə Muradova, Əməkdar incəsənət xadimi, şair Baba Vəziroğlu, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin dosenti, Əməkdar incəsənət xadimi, bəstəkar Nailə Mirməmmədli, Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrının solisti, xalq artisti Samir Cəfərov, Akademik Opera və Balet Teatrının baş rejissoru, Əməkdar incəsənət xadimi Hafiz Quliyev, Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının dosenti Təyyar Bayramov tərəfindən həyata keçirildi.
Qeyd edək ki, festival qaliblərinin yekun konserti may ayında keçiriləcək və qaliblər Təhsil Nazirliyi və ATİAHİ-nin diplom və hədiyyələri ilə mükafatlandırılacaqlar.

Главная страница | Новости | Состоялся смотр-конкурс фестиваля художественного творчества среди студентов высших и средних учебных заведений, посвященный 96 –летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Апрель 2019 16:33
Состоялся смотр-конкурс фестиваля художественного творчества среди студентов высших и средних учебных заведений, посвященный 96 –летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева
10 мая 2019 года исполняется 96 лет со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. Во все периоды руководства страной общенациональный лидер уделял особое внимание развитию культуры. Трудно назвать такую область культуры, которая бы оказалась вне заботы и внимание Гейдара Алиева.
По инициативе Министерства образования и Президиума Республиканского комитета свободных профсоюзов работников образования, среди студентов высших и средних учебных заведений проводится фестиваль-конкурс художественного творчества. Целью конкурса является повышение эстетического уровня молодежи, выявление одаренных студентов, развитие их способностей и оказание им поддержки.
2 апреля в Сумгаитском государственном университете был проведен смотр-конкурс фестиваля. Наши студенты продемонстрировали умение декламировать стихотворения, показали музыкальные и танцевальные номера. В составе жюри были известные деятели культуры и искусства Азербайджанской Республики проректор Бакинской академии хореографии, народная артистка Тарана Мурадова, заслуженный деятель искусства, поэт Баба Везироглу, доцент АГПУ, заслуженный деятель искусства, композитор Наиля Мирмамедли, солист Азербайджанского государственного театра оперы и балета, народный артист Самир Джафаров, гл. режиссер Академического театра оперы и балета, заслуженный деятель искусства Хафиз Гулиев, заслуженный артист АР, доцент Азербайджанской национальной консерватории Таяр Байрамов.
Следует отметить, что фестиваль завершится итоговым концертом в мае месяце. Его победители будут награждены дипломами и подарками Министерства образования и Республиканского комитета свободных профсоюзов работников образования.