Əsas səhifə | Xəbərlər | “Azərbaycanda inklüziv təhsilin genişləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində təlim
Yerləşdirilmə tarixi : 01 Aprel 2019 14:00
“Azərbaycanda inklüziv təhsilin genişləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində təlim
Aprelin 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi, UNICEF və Təhsil Nazirliyinin birgə həyata keçirdiyi “Azərbaycanda inklüziv təhsilin genişləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində təlim keçirildi.
Təlimdə UNICEF-in təhsil proqramı üzrə rəhbəri Leyla Həsənova və universitetin bütün fakültələrindən müəllimlər iştirak etdilər.
UNICEF-in təhsil proqramı üzrə rəhbəri Leyla Həsənova Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi ilə BMT-nin Uşaq Fondunun (UNICEF) birgə əməkdaşlığı çərçivəsində inklüziv təhsil sahəsində görülmüş işlərdən bəhs etdi. Bildirdi ki, yaranmış səmərəli əməkdaşlıq və həyata keçirilən layihələr bundan sonra da Azərbaycanda təhsilin inkişafına xidmət edəcəkdir. Təlimlərin keçirilməsində məqsəd inklüziv təhsil üzrə dövlət proqramlarının həyata keçirilməsinə dəstək verməkdir.
Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova qonağı və tədbir iştirakçılarını salamladı və layihənin əhəmiyyətindən bəhs etdi. SDU-da inklüziv təhsil mühitinin yaradıldığını, əlilliyi olan tələbələr üçün mərkəz təşkil edildiyini və bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin bir neçə beynəlxalq layihələrdə tərəfdaş qismində uğurla işini davam etdirdiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, universitetin inklüziv təhsil sahəsində müvafiq təcrübəsi, potensialı və mütəxəssisləri var. Sumqayıt Dövlət Universiteti belə layihəyələrə daima dəstək verir.

Главная страница | Новости | Тренинг в рамках проекта «Расширение инклюзивного образования в Азербайджане»
Yerləşdirilmə tarixi : 01 Апрель 2019 14:00
Тренинг в рамках проекта «Расширение инклюзивного образования в Азербайджане»
1 апреля в Сумгаитском государственном университете состоялся тренинг в рамках проекта «Расширение инклюзивного образования в Азербайджане», осуществляемый Министерством образования совместно с UNICEF при финансовой поддержке Европейского союза.
В тренинге приняли участие руководитель образовательного проекта UNICEF Лейла Гасанова и преподаватели всех факультетов университета.
Лейла Гасанова рассказала о проделанной работе в области инклюзивного образования в рамках сотрудничества Министерства образования с Детским фондом ООН (UNICEF). Она заявила, что успешное сотрудничество в реализации проектов, служащих развитию образования в Азербайджане, будет продолжено и дальше. Целью тренингов является поддержка реализации государственных программ инклюзивного образования.
Заведующая кафедрой педагогики и психологии доцент Мамедова Айтекин поприветствовала гостью и участников мероприятия и рассказала о значении данного проекта. Она рассказала о создании в СГУ условий для инклюзивного образования, о создании центра для студентов с ограниченными возможностями, об успешном участии СГУ в нескольких международных проектах в качестве партнера. Она так же отметила, что университет обладает необходимым опытом, имеет хороший потенциал и специалистов в этой области. Сумгаитский государственный университет всегда поддерживает такие проекты.