Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetin müəllim və tələbə heyəti “Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi”ni ziyarət etdi
Universitetin müəllim və tələbə heyəti “Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi”ni ziyarət etdi
Martın 30-da Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin Təşkilatçılığı ilə SDU-nun müəllim və tələbə heyəti milli mənəvi dəyərlərimizi, tarixi abidələrimizi, soykökümüzü anmaq məqsədilə Quba şəhərinin şimalında yerləşən Quba kütləvi məzarlığını ziyarət etdi, “Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi”ndə qurbanların xatirəsini əbədiləşdirən abidənin önünə gül dəstələri qoydu.
Ziyarət zamanı kompleksin mütəxəssisləri tərəfindən iştirakçılara 1918-ci ildə baş verən hadisələr barədə ətraflı məlumat verildi, sənədlər və faktlarla tanışlıq imkanı yaradıldı. Tələbələr ermənilərin törətdikləri soyqırımı haqqında ətraflı məlumatlandırıldılar. Bildirildi ki, 2007-ci il aprelin 1-də Quba ərazisində torpaq işləri görülərkən soyqırımı məzarlığı aşkar edilmişdir. Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2009-cu ildən Quba rayonunda “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin yaradılmasına başlanılmış və 2013-cü il tarixində kompleksin açılışı olmuşdur. Abidə-muzeyin ekspozisiyasında 1918-ci il mart-iyul aylarında Bakı quberniyasının 5 qəzasında: Bakı, Şamaxı, Quba, Cavad və Göyçayda müsəlman əhalinin soyqırımı tarixi öz əksini tapmışdır.19 bölmədən ibarət muzey ekspozisiyası Azərbaycan, rus və ingilis dillərində təqdim olunur. Ekspozisiya 1918-ci il hadisələri ərəfəsində dinc Quba həyatını əks etdirən fotoşəkillərlə başlayır. Burada qədim Quba həyatını, dinc yanaşı yaşayan azərbaycanlı, ləzgi, yəhudi və digər xalqların nümayəndələrini, müxtəlif sosial təbəqələrə aid insanları əks etdirən şəkillər sərgilənir.

Home | News | TEACHER AND STUDENT STAFF OF UNIVERSITY VISITED “GUBA GENOCIDE MEMORIAL COMPLEX”
On March 30, teacher and student staff of SSU visited Guba mass cemetery, located in the north of Guba city, by the organization of Student Trade Union Committee for commemorating our national and spiritual values, historical monuments. They put a bunch of flowers in front of the monument in Guba Genocide Memorial Complex, which eternalizes the memory of victims.
The specialists of Complex gave the attendees wide information about events that occurred in 1918 and showed them documents and some facts. The students got informed on genocide committed by Armenians. It was noted that the genocide cemetery was revealed during excavations in Guba on April 1, 2007. In 2009, it was started to build Genocide Memorial Complex in Guba by the Order of President Ilham Aliyev and in 2013 Complex opened. Genocide history of Muslim people in Baku, Shamakhi, Guba, Javad and Goychay committed in March-July, 1918 is reflected at the exposition of monument-museum. Museum exposition, which consists of 19 sections, is presented in Azerbaijani, Russian and English. Exposition displays the photos reflecting life of people in Guba on the eve of events in 1918. There also exhibited the photos of Azerbaijanis, lezgis and other nations and the people of various social layers.