Əsas səhifə | Xəbərlər | “Mühasibat uçotu haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununda dəyişikliklərin izahı” mövzusunda təqdimat keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Mart 2019 16:16
“Mühasibat uçotu haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununda dəyişikliklərin izahı” mövzusunda təqdimat keçirildi
Martın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin müəllim və tələbə heyətinə “Mühasibat uçotu haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununda dəyişikliklərin izahı” mövzusunda təqdimat keçirildi.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva qonaqları salamladı, universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Bildirdi ki, bu gün ölkənin dayanıqlı inkişafını təmin etmək məqsədilə insan kapitalının formalaşdırılması və ondan səmərəli istifadə əsas prioritet hesab edilir. Ötən illər ərzində insan kapitalının inkişafı ilə bağlı tədbirlər müəyyən edilərək icra olunmuş və hazırda icra olunan bir sıra dövlət proqramları və konsepsiyalarda da öz əksini tapmışdır. “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında və “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nda insan kapitalının inkişafı, bilik və innovasiyalara əsaslanan inkişaf prioritet təşkil edir. Dosent Aynurə Yəhyayeva onu da vurğuladı ki, insan kapitalının keyfiyyətinin yüksəldilməsi və ondan səmərəli istifadə elmin və biliktutumlu istehsal sahələrinin inkişafına rəqabət qabiliyyətinin yüksəldilməsinə ciddi təsir göstərir. Hazırda Azərbaycanda insan kapitalının inkişaf etdirilməsi, qeyri-neft sektorunun inkişafı, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi istiqamətində islahatlar aparılır. Milli Mühasiblər Forumunun təşkilat komitəsi üzvləri tərəfindən SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Mühasibat uçotu və audit, Maliyyə və digər iqtisadyönümlü ixtisaslarında təhsilalan tələbələrin və müəllim heyətinin Mühasibat uçotu haqqında qanunda edilmiş yeni dəyişiklərlə məlumatlanmasına həsr edilmiş təqdimatının keçirilməsi gələcəkdə tədris prosesinin daha səmərəli təşkilinə xidmət edəcək. Bu istiqamətdə mütəmadi olaraq görüşlərin keçirildiyini diqqətə çatdıran dekan yaradılan lazımi köməkliyə görə universitetin rəhbərliyinə və Milli Mühasiblər Forumunun təşkilat komitəsi üzvlərinə dərin təşəkkürünü bildirdi.
Universitetin maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev qeyd etdi ki, bugünkü təqdimatın reallaşmasında əsas məqsəd mühasibat uçotu, eləcə də vergi qanunvericiliyi də daxil olmaqla aidiyyəti qanunvericilikdə baş vermiş yeniliklər və onların mahiyyəti barədə iştirakçılar məlumatlandırılmalı, qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılmalı və bu ixtisas üzrə təhsil alan tələbələrin öz sahələrinə daha dərindən yiyələnmələridir.
Milli Mühasiblər formunun sədri Ruslan Atakişiyev, Forumun sədr müavini, “Bakı Hesabat Mərkəzi”nin direktoru, audit üzrə mütəxəssis Mehdi Babayev, Bakı Mühəndislik Universitetinin Mühasibat uçotu və audit kafedrasının müdiri dosent Firudin Sultanov, İqtisadi Araşdırmalar və Tədris Mərkəzinin vitse-prezidenti Radil Fətullayev çıxış edərək Mühasibat uçotu haqqında “Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişikliklər edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikası Qanunu 4 may 2018-ci il tarixində Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən imzalanmışdır. “Mühasibat uçotu haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa edilmiş dəyişikliklər ümumən 24 mövzuya aid olmaqla, 3 istiqaməti əhatə edir. Birinci istiqamət əsasən Azərbaycanda təsərrüfat subyektləri tərəfindən mühasibat uçotunun aparılması, maliyyə hesabatlarının hazırlanması və təqdim edilməsinin Beynəlxalq Standartlara uyğun həyata keçirilməsidir. İkinci mühüm istiqamət peşəkar mühasiblərin fəaliyyətinin qanunla təsdiq olunmasıdır. Qanunda edilən dəyişikliklərə əsasən peşəkar mühasiblər Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən keçirilən imtahanda müsbət nəticə əldə etdikdən sona bu statusa malik olacaqlar. Üçüncü istiqamət təsərrüfat subyektlərinin mikro-kiçik, orta və böyük sahibkarlara ayrılmasıdır. Qanunda edilmiş dəyişikliyə əsasən artıq kiçik təsərrüfat subyektləri tərəfindən mühasibat uçotu sahibkarların özləri tərəfindən də aparıla bilər. Mühasibat uçotu haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununda edilən dəyişikliklər ətraflı şəkildə iştirakçıların diqqətinə çatdırıldı.

Главная страница | Новости | Проведена презентация на тему «Комментарии к изменениям в законе Азербайджанской Республики о бухгалтерском учете»
Проведена презентация на тему «Комментарии к изменениям в законе Азербайджанской Республики о бухгалтерском учете»
14 марта в Сумгаитском государственном университете для преподавателей и студентов факультета Экономики и управления состоялась презентация на тему «Комментарии к изменениям в законе Азербайджанской Республики о бухгалтерском учете».
Декан факультета доц. Айнура Яхъяева поприветствовала гостей. Она отметила, что для обеспечения устойчивого развития страны приоритетным считается формирование человеческого капитала и его эффективное применение. В связи с этим был принят ряд государственных программ и концепций, таких, например, как «Азербайджан 2020: взгляд в будущее» и «Государственная Стратегия по развитию образования в Азербайджанской Республике».
В настоящее время проводятся широкие реформы в области развития человеческого капитала, ненефтяного сектора, улучшения бизнес-среды, разветвлению экономики. Проведение членами организационной комиссии Форума национальных бухгалтеров настоящей презентации будет способствовать более эффективной организации учебного процесса для студентов, обучающихся по специальностям «Бухгалтерский учет и аудит» и «Финансы».
Декан факультета выразила благодарность руководству СГУ и членам организационной комиссии Форума национальных бухгалтеров за организацию презентации.
Зав. кафедрой финансов и бухгалтерского учета доц. Логман Абдуллаев в своем выступлении сказал, что целью проводимого мероприятия является информирование преподавателей и студентов об изменениях, которые произошли в законодательстве, связанном с бухгалтерским учетом и налогами в стране, обмен мнениями по данным вопросам и углубление знаний в этой области. Выступили председатель Форума национальных бухгалтеров Руслан Атакишиев, зам. председателя Форума, директор «Бакинского отчетного центра», специалист по аудиту Мехти Бабаев, зав. кафедрой бухгалтерского учета и аудита Бакинского инженерного университета доцент Фирудин Султанов и вице-президент Центра экономических исследований и учебного центра Радиль Фатуллаев. Выступившие отметили, что изменения в законе Азербайджанской Республики «О бухгалтерском учете» подписан Президентом АР Ильхамом Алиевым 4 мая 2018-го года. Изменения касаются 24 тем и охватывают 3 направления. Первое направление – проведение бухгалтерского учета со стороны хозяйственных субъектов в Азербайджане, подготовка и представление бухгалтерских учетов в соответствии с Международными стандартами. Второе важное направление – утверждение законом деятельности профессиональных бухгалтеров. Согласно изменениям в законе профессиональные бухгалтеры смогут получить этот статус только после того, как достигнут положительных результатов на экзамене, проводимом Государственным экзаменационным центром. Третье направление–разделение субъектов хозяйствования на малые, средние и крупные предпринимательства. На основе изменений в законе теперь бухгалтерский учет может проводиться со стороны самих предпринимателей.
Присутствующие были подробно ознакомлены с изменениями, проведенными в законе АР о бухгалтерском учете.