Əsas səhifə | Xəbərlər | “SDU-Peyk” komandası növbəti mərhələyə vəsiqə qazandı
Sumqayıt Dövlət Universitetini təmsil edən “SDU-Peyk” tələbə komandası “Azərkosmos” ASC-nin və Təhsil Nazirliyinin birgə həyata keçirdiyi “CanSat Azərbaycan 2019” müsabiqəsinin birinci mərhələsini uğurla keçərək növbəti mərhələyə vəsiqə qazanmışdır.
Qeyd edək ki, “CanSat Azərbaycan” müsabiqəsi ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında kosmik sahəyə marağın artırılması və bu sahədə fundamental bilik və bacarıqlar formalaşdıraraq yerli kadrların yetişdirilməsi məqsədilə təşkil edilir. Müsabiqədə gənclərin qarşısına qoyulan tapşırıqlar elektronika, mexanika, proqramlaşdırma kimi mühəndislik istiqamətləri üzrə nəzəri və təcrübi biliklərin tətbiqinə və inkişaf etməsinə şərait yaradır. Müsabiqənin şərtlərinə əsasən komandalar tərəfindən kiçik peyk modeli hazırlanır. Model müəyyən edilmiş hündürlükdən buraxıldıqdan sonra yerə enərkən təyin olunmuş missiyasını yerinə yetirir.
Layihədə “SDU-Peyk” komandası 5 nəfərdən ibarətdir: Mühəndislik fakültəsinin tələbələri: Tayfun Hacılı (kapitan), Ülvi Ağayev, Vüsal Turabov, Nicat Hüseynov, Səltənət Aydınlı. Komandanın elmi rəhbəri İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının baş müəllimi Quliyev Rahib Yaşar oğludur.

“SDU-Peyk” student team of Sumgayit State University qualified to next stage in “CanSat Azerbaijan 2019” competition, jointly organized by “Azerkosmos” OSC and Ministry of Education.
“CanSat Azerbaijan” contest is organized for increasing interest to the sphere of space among students of higher education institutions and educating qualified cadres by forming fundamental knowledge and skills in this field. The tasks put for youth stimulate application and development of theoretical and practical knowledge on directions of electronics, mechanics and programming. According to terms of the contest, small satellite models are prepared by the teams. The models were thrown from determined height.
“SDU-Peyk” team consisted of 5 students in the project: students of Engineering faculty: Tayfun Hajili (capitan), Ulvi Aghayev, Vusal Turabov, Nijat Huseynov, Saltanat Aydinli. Scientific guide of the team was senior lecturer of the Department of Information and computer technics Guliyev Rahib Yashar oglu.