Əsas səhifə | Xəbərlər | Elm günü münasibəti ilə tələbələr arasında riyaziyyat fənni üzrə olimpiada keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 11 Mart 2019 14:46
Elm günü münasibəti ilə tələbələr arasında riyaziyyat fənni üzrə olimpiada keçirildi
Martın 9-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Riyaziyyat fakültəsinin təşkilatçılığı ilə tələbələr arasında riyaziyyat fənni üzrə olimpiada keçirildi.
Fakültə dekanı dosent Zəfər Hüseynov çıxış edərək bildirdi ki, 2014-cü ildən rektor professor Elxan Hüseynovun təşkilatçılığı ilə “Sumqayıt Dövlət Universitetinin 2025-ci ilədək olan müddət ərzində inkişaf konsepsiyası” və onun əsasında “SDU-da təhsilin inkişaf strategiyası”–nın hazırlandığını qeyd etdi. Vurğuladı ki, konsepsiyada universitetin təhsil sisteminin modernləşdirilməsi və dünya təhsil məkanına inteqrasiyası, elmi tədqiqatlar sisteminin modernləşdirilməsi kimi məsələlər başlıca yer tutur və burada əsas strateji məqsəd SDU-nun təhsil-tədqiqat-innovasiya mərkəzinə çevrilməsidir. Dekan onu da qeyd etdi ki, fakültəmizdə olimpiadanın təşkili bu strategiyadakı elmi mühitin yaradılması ideyasının reallaşdırılması baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Olimpiadanın təşkilat komitəsinin üzvü Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Xalidə Həsənova Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə hər il martın 27-nin Azərbaycan Respublikasında “Elm günü” kimi qeyd olunduğunu və bu olimpiadanın bununla bağlı irəli gələn vəzifələrin həyata keçirilməsi istiqamətində nəzərdə tutulmuş tədbirlərdən biri olduğunu diqqətə çatdırdı. O, cəmiyyətin inkişafında elmin əhəmiyyətini və hazırda ölkəmizdə savadlı, bacarıqlı mütəxəssislərə böyük ehtiyac olduğunu vurğuladı. Biliyin gənclərin ən etibarlı dayağı olduğunu deyən dosent Xalidə Həsənova olimpiada iştirakçılarına uğurlar arzuladı.
Daha sonra Riyazi analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi kafedrasının müdiri professor Nəbi Qurbanov və Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının müdiri professor Fikrət Feyziyev bu cür tədbirlərin elmə maraq yaradılması baxımından keçirilməsinin vacib olduğunu vurğuladılar və olimpiada iştirakçılarına uğurlar arzuladılar.
Bilik yarışı Riyaziyyat fakültəsi üzrə bütün ixtisasların I, II, III kurs tələbələri arasında keçirildi. Açıq suallar şəklində təşkil olunmuş olimpiada zamanı 80-dək tələbə 3 saat ərzində sualları cavablandıraraq yüksək bilik nümayiş etdirdilər.

Home | News | OLYMPIAD ON MATHEMATICS AMONG STUDENTS ON OCCASION OF SCIENCE DAY
On March 9, the Olympiad organized on mathematics among students by the organization of Mathematics faculty of Sumgayit State University.
Dean of Faculty docent Zafar Huseynov delivered speech and notified that “Development conception of Sumgayit State University till 2025” and “Development strategy of education in SSU” have been prepared by the organization of Professor Elkhan Huseynov since 2014. He noted: “Conception includes the issues like modernizing and integrating education system of University into world education arena and modernizing scientific research system. The main strategic purpose is to make SSU the center of education-research-innovation. Holding Olympiad in our faculty is of great importance for realizing the idea of creating scientific environment in the University”.
The member of organizing committee of Olympiad, head of Department of Mathematics and its teaching methods docent Khalida Hasanova pointed out that March 27 is marked as “Science Day” in Azerbaijan Republic by the Order of President Ilham Aliyev dated April 9, 2018. She notified significance of science in advancement of society and need for intelligent, skillful specialists. Khalida Hasanova wished participants success.
Afterwards, chief of Department of Mathematical analysis and Functions theory Professor Nabi Gurbanov and chief of Department of Differential equations and optimization Professor Fikrat Feyziyev spoke in the event and said that holding this kind of events is substantial in terms of creating interest to science.
Knowledge competition held among I, II and III course students of all specialties of Mathematics faculty. About 80 students responded the questions within 3 hours.