Sumqayıt hadisələri ermənilərin Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi çoxsaylı cinayət və təxribatlardan biridir
Sumqayıt hadisələri haqqında universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, hadisələrlə bağlı araşdırmaların, bir neçə kitabın və məqalələrin müəllifi olan professor Ramazan Məmmədov AZƏRTAC–a müsahibə verdi.
Ermənilər tarixin müxtəlif dönəmlərində Azərbaycan xalqına qarşı çoxsaylı cinayətlər və təxribatlar törədiblər. 1988-ci il fevralın sonlarında Sumqayıt şəhərində törədilən kütləvi iğtişaşlar da onlardan biri idi. Bu hadisələr ermənilərin və onların havadarlarının Azərbaycan xalqı ilə bağlı dünyada mənfi imic yaratmaq məqsədini güdürdü. Belə ki, fevralın 27–29-da Sumqayıtda cərəyan edən hadisə nəticəsində müxtəlif millətlərdən olan 32 nəfər, o cümlədən 26 erməni həlak olub, 400-dən çox insan yaralanıb, 200-dən çox mənzil talan edilib, 50-dən artıq mədəni-məişət obyekti dağıdılıb, 40-dan çox avtomaşın yararsız hala salınıb, şəhərə böyük maddi ziyan vurulub.
Professor Ramazan Məmmədov bildirib ki, “Sumqayıtın yaşlı və orta nəslinin nümayəndələri 31 il əvvəl şəhərdə erməni millətçilərinin xaricdə yaşayan havadarlarının, "Daşnaksutyun" partiyasının dəstəyi ilə necə qanlı aksiya törətdiyini yaxşı xatırlayırlar. O vaxt ölkədə “yenidənqurma” siyasəti elan edən Mixail Qorbaçovun “islahat”larından biri də millətlərarası ədavəti qızışdırmaq, xaos yaratmaq idi. Dağlıq Qarabağ məsələsi qaldırılan zaman Qorbaçov ermənilərə hər cür kömək göstərəcəyini vəd etmişdi. Şovinist Aqanbekyanın Parisdəki məlum çıxışı hadisələri alovlandıran ilk qığılcım oldu.
Sumqayıtda baş verən hadisələrlə bağlı apardığımız araşdırmaların nəticələri professor Həsən Sadıqovla birgə yazdığım "Sumqayıt: milli əsarət, ya milli səxavət?" və Əməkdar jurnalist Eyruz Məmmədovun və mənim həmmüəllifi olduğumuz “Sumqayıt, 1988. Cinayət və cəza” kitablarında əksini tapıb. O dövrdə “Krunk” adlı erməni təşkilatı fəaliyyət göstərirdi. Demək olar ki, bütün qatı millətçilər oraya toplaşmışdılar. Təşkilatın yeganə məqsədi Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətini Azərbaycandan ayırıb Ermənistana birləşdirmək idi. Bu məqsədlə ermənilərdən kütləvi şəkildə pullar yığılırdı. Sumqayıt ermənilərinin qarşısında da belə bir tələb qoyulmuşdu.
Təkcə bir ayda Sumqayıt bankından 1 milyon rubla yaxın pul çıxarılmışdı. Sadə ermənilər bunu ona görə edirdilər ki, millətçi “Krunk” və “Daşnaksutyun” təşkilatları onlardan məcburi şəkildə ianə qopara bilməsin. Ermənilər faktları qətiyyətlə inkar etməyə çalışsalar da, həqiqət dəyişməz olaraq qalır. Belə ki, müttəhimlər kürsüsünə Eduard Qriqoryan adlı erməni də çıxarılmışdı. O erməni ki, ilk olaraq beş nəfəri qətlə yetirmiş və bununla da insanları kütləvi iğtişaşlara təhrik etmişdi.
Yeri gəlmişkən, araqarışdıranlar təkcə insanları öldürməklə kifayətlənmir, hadisələrin miqyasını böyütmək üçün evlərə hücum çəkir, avtomobilləri yandırır, ticarət obyektlərini qarət edirdilər”.
Həmin hadisələri xatırlayan professor qeyd edib ki, fevralın 27-də Sumqayıta daxil olan təxribat qrupunun üzvləri əhali arasında ekstremist ruhlu təbliğat aparırdılar: “Şəxsən şahidəm ki, Sumqayıtın mərkəzi meydanında, bazar və univermaq ətrafında camaatı başına toplayan meşin gödəkcəli bu naməlum şəxslər özlərini Ermənistandan qovulmuş azərbaycanlılar kimi qələmə verir, ermənilərin onlara necə divan tutduqlarından “yana-yana” danışırdılar. Qızışdırıcı, təxribat ruhlu söhbətlər təsirsiz qalmadı. Təhrikçilər şəhərdəki qeyri-sağlam qüvvələri, xüsusən də gəncləri inandırıb meydana topladılar. Mitinqlər başlandı və Sumqayıtda yaşayan ermənilərə divan tutmaq çağırışları səsləndi. Şəhərin “başbilənləri” əhalini şayiələrə uymamağa, təmkinli olmağa çağırsa da, artıq gec idi, düşmən öz işini görmüşdü. Fevralın 28–29-da təhrikçi dəstə şəhərin azyaşlı, emosiyalara uymuş gənclərinin kortəbii axını ilə faciəli hadisələrə yol açdı və aradan çıxdı. Ondan sonra meşin gödəkcəliləri şəhərdə “gördüm” deyən olmadı”.
Ramazan Məmmədov qeyd edib ki, həmin günlər Sumqayıt şəhərinin rəhbərliyi məzuniyyətə göndərilmiş, milis rəisi işdən azad edilmiş, DTK şəhər şöbəsinin rəisi isə başqa işə keçirilmişdi: “Şəhəri sanki bilərəkdən başsız qoymuşdular. Fevralın 28-də Sumqayıtda iğtişaşlar daha geniş miqyas aldı. İtaətsizlik baş alıb gedirdi. Hüquq-mühafizə orqanları iflic vəziyyətdə idi. Bütün bunlar Sumqayıtda baş verən hadisələrə əvvəlcədən ciddi hazırlıq görüldüyündən və nəzarətdə saxlanıldığından xəbər verir. Sübut və dəlillər hadisənin DTK divarları arasında hazırlandığını açıq-aydın göstərir. Respublika Baş Prokurorluğunun apardığı istintaqla müəyyən edilib ki, o vaxt Sumqayıt şəhərində yaşayan ermənilərin əksəriyyəti kütləvi iğtişaşların baş verəcəyindən əvvəlcədən xəbərdar olub. Belə ki, aparılan əlavə istintaq zamanı Sumqayıt şəhərində yaşayan 100-dən çox ailənin hadisələrə qədər əmanət kassalarında olan pullarını götürüb, şəhərdən köçüb getdikləri müəyyən edilib. Onların əksəriyyəti imkanlı ailələr idi. Həmin ərəfədə intensiv beynəlxalq telefon əlaqələri də ermənilər tərəfindən yaradılıb. İstintaq onu da müəyyənləşdirib ki, Ermənistanın xüsusi xidmət orqanlarının əməkdaşları Bakı və Sumqayıt şəhərlərinə gələrək buradakı mehmanxanalarda yerləşib, ermənilərlə görüşərək gizli söhbətlər aparıblar. Beləliklə, süni yaradılan bu təxribat ocağı bilərəkdən vaxtında söndürülməyib. Bu hadisənin Dağlıq Qarabağı Azərbaycanın tərkibindən qoparmaq üçün düşünüldüyü artıq təkzibolunmaz faktdır”.

Главная страница | Новости | Сумгаитские события – одно из многочисленных преступлений и провокаций, совершенных армянами против азербайджанского народа
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Февраль 2019 14:46
Сумгаитские события – одно из многочисленных преступлений и провокаций, совершенных армянами против азербайджанского народа
Проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов, автор нескольких книг и статей, связанных с Сумгаитскими событиями, дал интервью AZERTAC.
На протяжении всей истории армяне в различные периоды совершали против азербайджанского народа преступления и провокации. Одной из таких провокаций стали Сумгаитские события, учинённые армянами в конце февраля 1988 года. Целью этих событий было создание отрицательного имиджа азербайджанского народа, который был нужен армянам и их покровителям. Так, 27-29 февраля в результате этих событий в Сумгаите погибли 32 человека, в том числе 26 армян, более 400 человек было ранено, разграблено более 200 квартир, приведено в негодность более 40 автомобилей, причинён большой ущерб городу.
Эти факты привел в своем интервью корреспонденту AZERTAC проректор СГУ профессор Рамазан Мамедов, являющийся автором нескольких книг и статей о Сумгаитских событиях.
Он сказал: «Старшее и среднее поколение сумгаитцев очень хорошо помнят кровавые акции, учиненные армянскими националистами при поддержке партии «Дашнакцютун» и своих зарубежных покровителей 31 год назад в Сумгаите. Одной из, реформ Михаила Горбачёва, объявившего в стране «перестройку», было разжигание межнациональной розни и создание хаоса. Когда был поднят вопрос о Нагорном Карабахе, Михаил Горбачев обещал армянам оказывать всяческую помощь в решении этого вопроса. Первой искрой, послужившей разжиганию этих событий, было известное выступление в Париже шовиниста Аганбекяна.
Результаты расследований, проведенных нами, изложены в книге «Сумгаит: национальная кабала или национальная щедрость» написанной совместно с профессором Гасаном Садыховым, и книге «Сумгаит, 1988. Преступление и наказание», опубликованной в соавторстве с Заслуженным журналистам Эйрузом Мамедовым. В то время функционировала армянская организация «Крунк». Можно сказать, что все махровые националисты собрались в этой организации. Её единственной целью было отделить Нагорно-Карабахскую автономную область от Азербайджана и передать Армении. Для решения этого вопроса с армян в массовом порядке собирали деньги. Перед сумгаитскими армянами была поставлена та же цель.
Только за 1 месяц из банков Сумгаита было снято около 1 млн. рублей. Простые армяне делали это с той целью, чтобы националистические организации «Крунк» и «Дашнакцютун» не смогли в обязательном порядке изъять у них деньги. Несмотря на то, что армяне решительно отрицали эти факты, истина говорит сама за себя. Так, армянин по имени Эдуард Григорян тоже выступал в качестве обвиняемого. Тот самый, который первым убил пять человек армян и, таким образом, спровоцировал последующие убийства.
Кстати, нужно отметить, что зачинщики беспорядков не ограничивались убийством людей, для увеличения их масштабов они нападали на квартиры и грабили их, сжигали автомобили и торговое объекты.
Вспоминая те события, профессор отметил, что 27 февраля члены провокационной группы, вошедшие е в Сумгаит, проводили среди жителей города беседы экстремистского характера. Профессор вспоминает: «Я сам лично видел, как на центральной площади Сумгаита, возле рынка и универмага люди в кожаных куртках выдавали себя за беженцев из Армении и утверждали, что их там истязали и мучали. Эти провокационные беседы действовали на людей. Провокаторы собрали вокруг себя на площади нездоровые силы, особенно молодежь, которую смогли убедить.
Начались митинги и прозвучали призывы наказать армян Сумгаита. Хотя городские руководители убеждали людей в том, чтобы они не верили этим слухам, но было поздно, враг сделал своё дело. 28-29 февраля провокационная группа смогла объединить вокруг себя юнцов и молодежь, которые поверили провокационным речам. После этого людей в кожаных куртках никто не видел». Рамазан Мамедов отметил, что в те дни руководство Сумгаита было отправлено в отпуск, начальник милиции города был освобожден от должности, а начальник городского отделения КГБ был переведен на другую работу. «Город как - будто специально оставили без руководства. 28 февраля беспорядки в городе усилились. Правоохранительные органы были парализованы. Все это свидетельствовало о том, что к этим событиям заранее и серьёзно подготовились. Улики и доказательства свидетельствовали о том, что эти провокации были подготовлены за стенами КГБ.
Следствием, которое проводило Генеральная Прокуратура республики, было установлено, что многие армяне, проживающие в Сумгаите, заранее знали о том, что эти события произойдут. Так, при проведении дополнительного следствия выяснилось, что более 100 семей еще до событий сняли свои сбережения в сберкассах и выехали из города. Большинство из них были состоятельные семьи. В тот период армяне интенсивно переговаривались по международной линии связи. Следствие выяснило и то, что представители спецслужбы Армении до этих событий приезжали в Баку и Сумгаит, размещались в гостиницах и вели секретные переговоры с армянами. Таким образом, провокационные действия разжигались искусственно и их намеренно не предотвратили. То, что эти события подготовили и провели для того, чтобы вывести Нагорный Карабах из состава Азербайджана, не вызывает сомнений».