Əsas səhifə | Xəbərlər | “Xocalıya ədalət!” devizi altında Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəlim və tələbə heyəti yürüş etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Fevral 2019 14:08
“Xocalıya ədalət!” devizi altında Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəlim və tələbə heyəti yürüş etdi
Respublikamızın hər yerində olduğu kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetində də Xocalı faciəsinin 27-cı ildönümü ilə əlaqədar olaraq silsilə tədbirlər keçirilir.
Fevralın 25-də Azərbaycan tarixinin ən dəhşətli və faciəli səhifələrindən olan, XX əsrdə bəşər tarixinə Xocalı soyqırımı kimi daxil olan qanlı faciənin 27-ci ildönümü ilə əlaqədar Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbə və müəllim kollektivinin nümayəndələri Sumqayıt şəhərində Şəhidlər xiyabanı memorial kompleksində Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsinə ucaldılan abidəyə yürüş etdi.
Ümummilli lider Heydər Əliyev ikinci dəfə ölkə rəhbərliyinə qayıtdıqdan sonra Azərbaycan həqiqətlərinin, o cümlədən Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında xüsusi xidmətlər göstərdi. Qısa müddət ərzində Xocalı faciəsi bir çox dövlətlərin parlamentlərində soyqırımı aktı kimi qəbul edildi.
Hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlət qurumları, vətəndaşlarımız, xaricdəki soydaşlarımız tərəfindən Xocalı həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, onun əsl soyqırımı aktı kimi tanıdılması istiqamətində mühüm addımlar atılır.
Heydər Əliyev Fondunun Vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə Xocalı soyqırımının beynəlxalq aləmdə tanıdılması istiqamətində təqdirəlayiq işlər həyata keçirilir. Xocalı soyqırımı, Ermənistan - Dağlıq Qarabağ - Azərbaycan münaqişəsinin tarixi, nəticələri, soyqırımla bağlı həqiqətlərin geniş miqyasda təbliğ edilməsi, maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsi, bu hadisələrin hamının yaddaşında həkk edilməsi istiqamətində “Xocalıya ədalət” kampaniyasının rolu danılmazdır.
Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbə - müəllim kollektivinin nümayəndələrinin “Xocalıya ədalət” devizi altında keçirdikləri yürüş də kompaniyanın təbliği istiqamətində olduqca böyük əhəmiyyət daşıyır.
Yürüşdə iştirak edən 613 tələbənin hər biri Xocalıda qətlə yetirilən 613 nəfər soydaşımızın adı yazılmış bir lövhə götürdü. Ulu çinara bənzədilən Azərbaycanımızın hələ yaşıl ikən budağından qopan yarpaqlar kimi həyatını itirən soydaşlarımızın adları yazılmış bu lövhələrin hər biri bir şəhid ruhunu simvolizə edirdi.
Universitetin rektoru, professor-müəlim və tələbə heyəti abidə kompleksi önünə gül-çiçək dəstələri düzərək faciə qurbanlarının xatirəsini dərin hüznlə yad etdilər.
Bu yürüş həm də Azərbaycan xalqının sıx birliyini, onun öz şəhidlərinin xatirəsinə ehtiramını, işğal altındakı torpaqların azad olunması və ölkənin ərazi bütövlüyünün bərpası üçün əlindən gələni etmək əzmini nümayiş etdirdi.

Главная страница | Новости | Профессорско-преподавательский и студенческий состав Сумгаитского государственного университета совершили шествие под девизом «Справедливость к Ходжалы»
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Февраль 2019 14:08
Профессорско-преподавательский и студенческий состав Сумгаитского государственного университета совершили шествие под девизом «Справедливость к Ходжалы»
В Сумгаитском государственном университете, как и во всех вузах республики, проводится цикл мероприятий, связанных с 27-ой годовщиной Ходжалинской трагедии.
25 февраля преподаватели и студенты СГУ совершили шествие к мемориальному комплексу, воздвигнутому в память жертв Ходжалинской трагедии на Аллее шехидов.
После возвращения к руководству страной общенациональный лидер Гейдар Алиев провел большую работу по доведению до мировой общественности правды о Ходжалинской трагедии. За короткий период эти события признали актом геноцида парламенты многих зарубежных стран.
В настоящее время под руководством Ильхама Алиева госструктуры, граждане республики, наши соотечественники за рубежом проводят большую работу по признанию Ходжалинской трагедии актом геноцида.
В международном мире в этом направлении работает вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева. Большую роль по доведению до сведения мировой общественности истины о Ходжалинской трагедии, истории азербайджанско-армянского конфликта по Нагорному Карабаху играет компания «Справедливость к Ходжалы».
С этой точки зрения шествие преподавателей и студентов СГУ под девизом «Справедливость к Ходжалы» имеет очень большое значение.
Во время шествия 613 студентов несли плакаты с именами 613 погибших жителей Ходжалы. Каждая из этих плакатов символизировала дух шехида, павшего от рук озверевших палачей.
Ректор университета, преподаватели и студенты возложили цветы к мемориальному комплексу в честь жертв Ходжалинской трагедии и почтили их память.
Это шествие показало сплоченность азербайджанского народа, его уважение к памяти своих шехидов, волю молодежи к освобождению своих оккупированных территорий и восстановлению территориальной целостности страны.