Əsas səhifə | Xəbərlər | “Xocalıya ədalət!” devizi altında Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəlim və tələbə heyəti yürüş etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Fevral 2019 14:08
“Xocalıya ədalət!” devizi altında Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəlim və tələbə heyəti yürüş etdi
Respublikamızın hər yerində olduğu kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetində də Xocalı faciəsinin 27-cı ildönümü ilə əlaqədar olaraq silsilə tədbirlər keçirilir.
Fevralın 25-də Azərbaycan tarixinin ən dəhşətli və faciəli səhifələrindən olan, XX əsrdə bəşər tarixinə Xocalı soyqırımı kimi daxil olan qanlı faciənin 27-ci ildönümü ilə əlaqədar Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbə və müəllim kollektivinin nümayəndələri Sumqayıt şəhərində Şəhidlər xiyabanı memorial kompleksində Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsinə ucaldılan abidəyə yürüş etdi.
Ümummilli lider Heydər Əliyev ikinci dəfə ölkə rəhbərliyinə qayıtdıqdan sonra Azərbaycan həqiqətlərinin, o cümlədən Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında xüsusi xidmətlər göstərdi. Qısa müddət ərzində Xocalı faciəsi bir çox dövlətlərin parlamentlərində soyqırımı aktı kimi qəbul edildi.
Hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlət qurumları, vətəndaşlarımız, xaricdəki soydaşlarımız tərəfindən Xocalı həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, onun əsl soyqırımı aktı kimi tanıdılması istiqamətində mühüm addımlar atılır.
Heydər Əliyev Fondunun Vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə Xocalı soyqırımının beynəlxalq aləmdə tanıdılması istiqamətində təqdirəlayiq işlər həyata keçirilir. Xocalı soyqırımı, Ermənistan - Dağlıq Qarabağ - Azərbaycan münaqişəsinin tarixi, nəticələri, soyqırımla bağlı həqiqətlərin geniş miqyasda təbliğ edilməsi, maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsi, bu hadisələrin hamının yaddaşında həkk edilməsi istiqamətində “Xocalıya ədalət” kampaniyasının rolu danılmazdır.
Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbə - müəllim kollektivinin nümayəndələrinin “Xocalıya ədalət” devizi altında keçirdikləri yürüş də kompaniyanın təbliği istiqamətində olduqca böyük əhəmiyyət daşıyır.
Yürüşdə iştirak edən 613 tələbənin hər biri Xocalıda qətlə yetirilən 613 nəfər soydaşımızın adı yazılmış bir lövhə götürdü. Ulu çinara bənzədilən Azərbaycanımızın hələ yaşıl ikən budağından qopan yarpaqlar kimi həyatını itirən soydaşlarımızın adları yazılmış bu lövhələrin hər biri bir şəhid ruhunu simvolizə edirdi.
Universitetin rektoru, professor-müəlim və tələbə heyəti abidə kompleksi önünə gül-çiçək dəstələri düzərək faciə qurbanlarının xatirəsini dərin hüznlə yad etdilər.
Bu yürüş həm də Azərbaycan xalqının sıx birliyini, onun öz şəhidlərinin xatirəsinə ehtiramını, işğal altındakı torpaqların azad olunması və ölkənin ərazi bütövlüyünün bərpası üçün əlindən gələni etmək əzmini nümayiş etdirdi.

Home | News | PROFESSOR-TEACHER AND STUDENT STAFF OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY MARCHED UNDER MOTTO OF “JUSTICE FOR KHOJALY!”
PROFESSOR-TEACHER AND STUDENT STAFF OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY MARCHED UNDER MOTTO OF “JUSTICE FOR KHOJALY!”
A series of events held at Sumgayit State University related to 27th anniversary of Khojaly tragedy as in all regions of our Republic.
On February 25, several students and lecturers of Sumgayit State University marched to the monument erected for the memory of sacrifices of Khojaly tragedy in Martyrs’ Avenue memorial complex of Sumgayit city related to 27th anniversary of the bloody tragedy of XX century and the most terrible and tragic page of Azerbaijani history.
National leader Heydar Aliyev provided special services in disseminating Azerbaijani truth and Khojaly genocide to world community after his second advent to power. In a short time, Khojaly massacre was accepted as genocide in the parliaments of several countries.
Substantial steps strode in direction of achieving political, legal and moral appraisal for the Khojaly tragedy on international level by state bodies, citizens and our compatriots abroad under the leadership of President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev.
Commendable works executed for making Khojaly tragedy known in international arena by the initiative of vice-president of Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva. The role of campaign “Justice for Khojaly!” is undeniable in direction of promoting reality about Armenian-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict, its history, results and truth about massacre.
The march of student-teaching staff of Sumgayit State University under motto of “Justice for Khojaly!” is of great importance to propagate the campaign.
Each of the 613 students took a board with the name of killed 613 persons on it. Each board symbolized the martyr soul.
Rector of University, professor-teacher and student staff laid the flowers in front of the monument and commemorated the memory of victims.
The march demonstrated unity of Azerbaijani people, esteem to the martyrs and perseverance for liberating occupied land.