Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycan tarixinə dair fənn kabineti yaradılıb
Elmin, təhsilin tərəqqisi üçün inteqrasiya baxımından ən son texnologiyaların mənimsənilməsi və tətbiqi Sumqayıt Dövlət Universitetində uğurla həyata keçirilir. Tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində müvafiq işlər görülür. Auditoriyalar, laboratoriyalar və fənn kabinetləri yaradılır. Son zamanlar Tarix və coğrafiya fakültəsində tələbələrin dərs prosesində əyani vəsaitlə təmin edilməsi istiqamətində xüsusi kabinetlər yaradılmışdır. Bu günlərdə Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının təşkilatçılığı ilə 238-ci auditoriyada Azərbaycan tarixinə dair fənn kabineti yaradılmışdır. Fənn kabinetində daha çox üstünlük qədim dövrdən başlayaraq müasir dövrə qədər mövcud olmuş Azərbaycan dövlətlərinin (o cümlədən xanlıqlar dövrünün) xəritələrinə və eləcə də həmin dövlətlərin yaradılmasında və fəaliyyətində mühüm rol oynamış dövlət və siyasi xadimlərin portretlərinə verilmişdir. Azərbaycan dövlətlərinin ərazisində olan ən mühüm maddi mədəniyyət abidələrinin də şəkilləri öz əksini tapmışdır. Kabinetə daxil olarkən qısa müddət ərzində Azərbaycanda qədim dövrdən müasir dövrümüzə qədər mövcud olmuş dövlətlər və onların əraziləri haqqında kifayət qədər məlumatlar əldə etmək mümkün olur.
Bununla yanaşı, kabinetdə Çar Rusiyasının hakimiyyəti dövrünə aid Azərbaycanın quberniya və şəhərlərinin gerbləri, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinə aid olan xəritə, dövlət və siyasi xadimləri, orden, medal və valyutaları haqqında məlumatlar verilmişdir.
Müasir dövrlə əlaqədar ümummilli lider Heydər Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin portretləri, eləcə də müstəqillik dövrü ilə bağlı olan Azərbaycan Bayrağı, Gerbi, orden-medal və milli valyutaların şəkilləri öz əksini tapmışdır.
Hesab edirik ki, yüksək zövqlə hazırlanmış fənn kabineti tələbələrin Vətən tarixinə olan sevgi və maraqlarının daha da artmasına müsbət təsir edəcəkdir.

Adopting and applying the latest technologies for advancement of education and science is successfully implemented at Sumgayit State University. Relevant works executed in direction of increasing education quality. Auditoriums, laboratories and subject cabinets set up. Recently special cabinets established in History and Geography faculty for provision of students with visual aids. Thus, subject cabinet set up about Azerbaijani history in auditorium № 238, by the organization of Department of Azerbaijani and Eastern European nations’ history. The priority is given in the cabinet to the maps of Azerbaijani states from ancient times till now and portraits of political figures who have special role in establishment of those states. The photos of monuments of material culture in Azerbaijani states are hung in the cabinet. One can gain enough information about Azerbaijani states and their territories here.
In addition, there is information in the cabinet about coats of arms of Azerbaijani Provinces and cities in Char Russia authority, the maps, political figures, medals, badges and currency of Azerbaijan Democratic Republic.
The portraits of national leader Heydar Aliyev and President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev, as well as pictures of Azerbaijani flag, coat of arms, medals, badges and national currency are displayed, relating to modern period.
We consider that the subject cabinet will have a positive impact on students to improve their love and interest to Homeland history.