Yerləşdirilmə tarixi : 07 Fevral 2019 16:24
Fevralın 7-də Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. İclası rektor professor Elxan Hüseynov açaraq şura üzvlərini salamladı, ali məktəbin son nailiyyətləri, yeniliklər və gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi.
2018 - 2019-cu tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının nəticələri barədə bakalavriat (əyani) səviyyəsi üzrə Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru dosent İsabal Qurbanov, qiyabi təhsil üzrə Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov çıxış edərək bildirdilər ki, imtahanlar bir qayda olaraq yazılı formada aparıldı, zərurət yarandığı hallarda fərdi qaydada şifahi dialoq formasında keçirildi. Tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflıq və obyektivlik tam təmin olundu. Bu səbəbdən də payız semestrinin imtahan sessiyası uğurla başa çatdı, imtahan sessiyası dövründə tələbələrimiz öz bilik və bacarıqlarını əldə etdikləri nailiyyətlərlə nümayiş etdirdilər. Hər il olduğu kimi, bu il də imtahan sessiyası dövründə universitetin İctimai Nəzarət Şurasının, valideynlərin və ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə “Açıq qapı” günləri keçirildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov müzakirə olunan məsələlərə münasibət bildirərək qeyd etdi ki, həqiqətən, imtahan sessiyası kifayət qədər yüksək səviyyədə təşkil olunmuşdur və nəticələr də yaxşıdır. Lakin bir neçə məsələ daim diqqət mərkəzində olmalıdır. Yəni xüsusi istedadlı tələbələrlə fərdi qaydada məşğul olmaq, ümumiyyətlə, universitetdə əlaçı tələbələrin sayının artılrılması istiqamətində ciddi səy göstərilməlidir. Tələbələrin imtahana hazırlıq səviyyəsini daha da yüksəltmək və onların yazı vərdişlərinin mükəmməlləşdirilməsi məqsədi ilə kollokviumların nəticələri fakültə Elmi Şuralarında müzakirə olunması tövsiyə edildi. Rektor eyni zamanda I kurs tələbələrinin orta məktəb mühitindən ali məktəb mühitinə keçmələri ilə əlaqədar onların daha tez uyğunlaşmasını və təhsildə uğurlu nəticələrə nail olmalarını təmin etmək üçün müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsini fakültə dekanlarına, kafedra müdirlərinə və fənn müəllimlərinə tövsiyə etdi.
Elmlər doktoru proqramı üzrə doktorant və dissertantların doktorluq dissertasiya işlərinin mövzusunun təsdiqi və elmi məsləhətçinin təyini ilə əlaqədar Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. O, qeyd etdi ki, 2019-cu ildə elmlər doktoru proqramı üzrə universitetdə 10 nəfər doktoranturaya qəbul olunub. Sevindirici haldır ki, rektorumuz SDU-nun tarixində ilk dəfə olaraq elmlər doktoru proqramı üzrə mütəxəssis hazırlığının həyata keşirilməsini təmin etmişdir. 2017, 2018 və 2019-cu illərdə ümumilikdə 24 nəfərin elmlər doktoru proqramı üzrə doktorant hazırlığı həyata keçirilir. Professor Muxtar Səmədov kollektivin hər bir üzvünə, xüsusən gənc doktorant və dissertantlara göstərdiyi diqqət və qayğıya görə rektor professor Elxan Hüseynova dərin təşəkkürünü bildirdi. Elmlər doktoru proqramı üzrə doktorant və dissertantların doktorluq dissertasiya işlərinin mövzuları və elmi məsləhətçiləri təsdiq edildi.
Sonra 050107-Fiziki tərbiyə və çağırışaqədərki hazırlıq müəllimliyi (qızlar üçün fiziki tərbiyə) ixtisası üçün Dövlət imtahan proqramı təsdiq olundu. Bununla da, Elmi Şuranın iclası başa çatdı.

FOLLOWING MEETING OF SCIENTIFIC BOARD
On February 7, the following meeting of Scientific Board held. Rector Professor Elkhan Huseynov commenced the meeting; greeting Board members gave information about recent achievements of the University, novelties and issues on agenda.
Head of Teaching Methodical Center docent Isabal Gurbanov delivered report about the results of exam session of autumn semester of 2018/2019 academic year on Bachelor’s degree, vice-rector on Correspondence, Distant and Extra education docent Gafar Atayev on correspondence education, head of Doctorate and Master Programs Office docent Sabir Khalilov on Master’s degree. They notified that examinations were carried out in a written form, in a case of necessity it held in a form of verbal dialogue. Examinations were held objectively and the students’ knowledge evaluated transparently. “Open door” days were held by the participation of representatives of Public Control Board and parents.
Rector Professor Elkhan Huseynov noted that exam session organized in a high level and the results are satisfactory. But some issues should always be in the center of attention. It should be strived to increase the number of excellent students in the University. It was suggested to discuss colloquium results in faculty scientific boards in order to improve preparation level of students to exams and upgrading their writing habits. He recommended faculty deans, department heads and lecturers to explore some measures for I course students for supporting their adaptation to university environment and achieving successful results.
Scientific secretary Professor Mukhtar Samadov gave information about approval of dissertation works’ topics of PhD candidates on Doctor of sciences program and determination of scientific consultant. He noted that 10 persons admitted to Doctorate on Doctor of sciences program in 2019. Specialist preparation is conducted Doctor of sciences program for the first time in SSU history. Doctorate preparation on Doctor of sciences program of 24 people conducted in 2017, 2018, 2019. Professor Mukhtar Samadov thanked to Professor Elkhan Huseynov for his care and attention to every member of the university collective, especially to young PhD candidates.